Çayınızı Kahvenizi Alın Gelin: Psikopat Çizgi Film Clémentine'in Bölüm Bölüm Yazılmış Hikâyesi

80 ve 90'larda çocukluk yaşamışsanız özeliikle sizde yer eden bir çizgi filmdir Clémentine, akılda kalıcı jenerik müziği ve bazen çocuklar için yapılmış olamayacağını düşündüren psikopatlıkta karakterleriyle hala efsanedir.


Akıllarda kalan jenerik müziğiyle başlayalım

clémentine hakkında mini bir rehber bu. sevdiğim bölümler uzun, diğerleri biraz daha kısa oldu. maceralarında clémentine'e eşlik eden diğer kahramanlar hakkında olabildiğince bilgi bulmaya çalıştım. eksik bölümleri taa uzaklardan bana ulaştıran abdulica'yı anmadan geçmeyeyim.

1. mollâche faciası

villacoublay, yıl 1925... clémentine, uçuş tutkunu babası alex ve kardeşi petit boy ile mutlu mesut bir hayat sürmektedir. ta ki malmoth’un adamlarından altın dişli mollâche bir sirkle kasabalarına gelene kadar. mollâche, sirkteki hayvanları aç susuz bırakmata, onlara eziyet etmektedir, hatta bu yüzden bir oğlak, clémentine'in ellerinde ölür. clémentine, sirkteki bu zavallı hayvanları kurtarmak için arkadaşlarıyla harekete geçer. bu arada, sirkin sarışın trapezcisi éole, büyük bir uçuş yarışmasına hazırlanan alex ile tanışır ve zamanla clémentine'in cici annesi olur.

2. balonla kaçış

uçuş yarışması için kasaba üzerinde akrobatik hareketler yapan alex, rakibi mollâche’ın bir otomobil üstünde taşıdığı uçağına kazara çarpar. bunun üzerine bir yandan yarışmaya hazırlanır bir yandan da mollâche'ın uçağını tamir etmeye çalışır. clémentine ise petit boy ve éole'ün yardımıyla sirk hayvanlarını mollâche’ın elinden kurtarmayı başarır. hayvanların bir balonla kaçırılmasıyla çılgına dönen malmoth, mollâche’a son bir şans verir. intikamları acı olacaktır: sabotaj!

3. kaza

büyük yarış gelip çatmıştır. herkesin favorisi tabi ki alex ve yardımcı pilotu clémentine’dir. ancak malmoth, uçağın peşinden ayrılmaz. mollâche’ın sabote ettiği uçağın pervanesi bir anda yerinden çıkar. usta pilot alex, ormanda acil iniş için bir yer bulur ancak malmoth, uçağın parçalanmasına neden olur. kaza sonucu yaralanan ve kendini kaybeden clémentine, kara bulutlar içerisinde malmoth’un eline düşerken meşhur mavi baloncuğunun içinde héméra ortaya çıkar ve onu son anda kurtarır. ne olduğunu anlamaya çalışan clémentine'e, malmoth'un kötülüklerine karşı hep yanında olacağına ve inanılmaz yolcuklar yapacaklarına söz verir.

4. malmoth'un intikamı

kaza sırasında alex hafif yaralanmıştır ancak en büyük sorun clémentine’i beklemektedir çünkü artık yürüyemeyecektir. hastanede yatan clémentine’in ziyaretçilerinden biri de héméra’dır. ilk gece yolculuklarını paris üzerinde yapıp, eyfel kulesi 'ni selamlarlar.
clémentine ile ilgilenen profesör, kendi deyimiyle “devrim niteliğinde” bir operasyon uygulayacak ve onu sağlığına kavuşturacaktır. buna engel olmak isteyen malmoth, profesöre kaza yaptırarak ölümüne sebep olur. böylece clémentine'in iyileşme umutları suya düşer...

5. şeytan'ın operasyonu

profesörün ölümünün hemen ardından hastaneye yeni bir doktor gelir. malmoth’un hizmetkârlarından biri olan bu sahte doktor, aynı zamanda profesörün tuzağa düşüp öldürülmesini de planlamıştır. bu sahtekâr, alex’e profesörün fakülteden öğrencisi olduğunu, kendisine her şeyi öğrettiğini söyler ve elinden gelenin en iyisini! yapacağına söz verir. alex'in, balonu yanlış yere indirdikleri için hapse giren éole ve sirk hayvanları kurtarmak için kasabadan ayrılmasını fırsat bilen doktor, ameliyat odasını hazırlayarak clémentine’i doğramaya hazırlanır...


6. clémentine italya'da: venedik'te festival

tedavi amacıyla venediğe gelen clémentine ve dostları, çılgın ikiz profesörler patati ve patata’yı bulur. tam da venedik karnavalı’nın devam ettiği günlerdir. tekerlekli sandelyedeki clémentine, akşamüzeri petit boy’la gezintiye çıkar ve bir mağazada héméra’nın portresini görüp içeri dalar. burada pinokyo'yla tanışır ve ele ele tutuşup bir duvardan geçerler. bu masum bölümde ne malmoth vardır ne de onun acımasız hizmetkârları.

7. clémentine italya'da: mürenli kuyu 

clémentine’in en ilginç bölümü diyebiliriz çünkü türkler'den bahsediliyor tabii ki düşman olarak! bu kez 16. yüzyıldayız. venedik, türk tehdidi altındadır. şehir konseyi leonardo da vinci'den, türkleri püskürtmek için bir savaş makinası icat etmesini ister. da vinci, hazırladığı planı teslim etmek için yola çıktığında, konsey üyesi, malmoth’un adamı kont cafardo ve adamlarının saldırısına uğrar. cafardo’nun amacı planı çalıp konseyin başına geçmektir. ancak çarpışma sırasında yere düşen planı clémentine’in yanındaki pinokyo alıp kaçar. da vinci de clémentine’i atölyesine götürür. atölyede duran mona lisa henüz tamamlanmamıştır…

durum hiç de içaçıcı değildir. plan bulunmazsa türklerin şehri ele geçirmesi içten bile değildir. bunun üzerine clémentine, pinokyo'yu aramaya koyulur. ancak her ikisi de cafardo’nun eline düşer. cafardo’nun evinde içinde mürenlerin bulunduğu bir havuz vardır ve düşmanlarını oraya atmaktadır. bu tehlikeden kurtulan kahramanlarımız son anda planı konseye sunarlar ve malmoth’un planlarını bir kez daha bozmuş olurlar.

bu bölümde adımız sıkça geçse de hiçbir türk savaşçının gösterilmediğini söyleyelim.

8. clémentine almanya'da: pastadan ev

yürüyememesine karşın seyahatlerine ara vermeyen clémentine’in bu seferki adresi almanya'dır. kendisine yeni bir uçak hediye edilen alex, almanya’ya düzenlenen bir uçuş yarışmasına katılacaktır. 1. dünya savaşı’nda savaş pilotluğu yapan ve defalarca çatışmaya giren alex, yenişemediği eski düşmanı, yeni dostu engelhart ile almanya’da buluşur. mücadeleleri bu kez kupa için olacaktır. akşam olduğunda engelhart’ın karısı clémentine’e uyumadan önce hansel ile gretel'in hikâyesini anlatır. uyukuya daldıktan sonra héméra gelerek clémentine’i zor durumda olan hansel ile gretel kardeşlerin bulunduğu ormana götürür. onları ararken bir sese kulak verir ve kendisini bir çukurun içinde bulur, karşında bir köstebek belirir. köstebek, hansel ve gretel’i bulması için yardımcı olabileğini ancak gözlerinin görmediğini, iyileşmesi ve nişanlısını bulabilmesi için bir büyücünün kendisinden uzun zaman önce çaldığı aynayı görmesi gerektiğini söyler. clémentine küçük bir araştırmadan sonra o meşhur pastadan evi bulur. pencereden içeri baktığı sırada gretel cadıyı fırına atıp yok etmiştir. bir süre sonra cadının yandığı fırından bir ayna çıkar…

* bu bölümde hélice ilk kez konuşuyor ve şapkasındaki pervane sayesinde uçmaya başlıyor. bir süre sadece rüyada pervanesi beliren hélice, daha sonra hep o pervaneyle clémentine'e eşlik etmeye başladı.

9. clémentine almanya'da: aynanın sırrı

pastadan evde uyanan clémentine, hansel ile gretel, kahvaltı niyetine hélice’in evin parçalarından hazırladığı leziz kahvaltıyı yerler. sonra da aynayı alarak hep birlikte köstebeği bulmak için yola koyulurlar. ancak malmoth’a hizmet eden köstebek, clémentine’in tuttuğu aynanın etkisiyle bir canavara dönüşür ve üçünü de kasvetli şatosuna götürür. şatoda elbette hapsedilmiş güzeller güzeli bir prenses vardır. aynanın sırrını çözmek ve canavarı yok etmek yine clémentine’e düşer. sonunda bu canvar da da malmoth’un beceriksiz hizmetkârlarının cezalarını çektiği çukura atılır…

10. clémentine ingiltere'de: sudan kurtulan bebek

ingiltere'ye varan clémentine, héméra’nın mavi balonuyla charles dickens'ın zavallı kahramanı oliver twist 'e yardım etmek için 19. yüzyıla gider. karga sesleri ve sis altındaki yıkık dökük londra'da dolaşmaya başlayan oliver ve clémentine, thames nehri ’ne atılan bir bebeği kurtarır. onu doyurmak için süt ve yiyecek bir şeyler bulurlar ancak kurtardıkları bu bebeğin başlarına nasıl bir bela açacağının farkında değillerdir.


11. clémentine ingiltere'de: insan avı

oliver twist ve clémentine kurtardıkları bebekle baş başa kalırlar ve ona bakmak için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. ancak malmoth’un adamları-bu kez başlarında sarışın bir hatun vardır-bebeğin ve bu iki kafadarın peşine düşmekte gecikmeyeceklerdir. şehrin sisli sokaklarında tam bir insan avı başlamıştır. bu av başarıya ulaşır ve yakalanırlar. clémentine tam malmoth’a teslim edileceği sırada héméra gelip onu kurtarır.

12. clémentine isveç'te: nils holgersson'un izinde

londra’daki nefes kesen insan avında héméra’nın son anda gelmesiyle kurtulan kahramanımız clémentine, bu kez karlarla kaplı stockholm'e, isveç’in en büyük doktorlaru profesör dagobar tarafından tedavi edilmek için gelir. tedavi iyi giderken malmoth yüzünden beklenmedik bir ağrı başgösterir. malmoth alevlerin içinden clémentine'in acı çekmesini zevkle seyretmektedir. héméra, malmoth’a müdahele edip bu ağrıya son verir. ve clémentine’i, 80 kuşağının uçan kaz adlı çizgi filmden dolayı çok yakından tanıdığı, isveç’in masal kahramanı nils holgersson'u aramaya götürür.

13. clémentine isveç'te: kızıldullar 

clémentine, nihayet rüyasında gördüğü nils holgerson’u bir göl kıyısında bulur. ancak kaç zamandır ortalık pek güvenli değildir. çünkü gündüzleri dışarıda görülmeyen korkunç troll’ler etrafta dolaşmaktadır. troll’ler büyülü güçleri olan ve tutan kişinin uçmasın sağlayan taşı çaldıkları anlaşılır. üstelik nils ve clémentine’i ormanda tuzağa düşürürler. troll'lerin kralı, her ikisini de taptıkları malmoth’a kuran etmek ister. hélice sayesinde kaçmayı başaran nils ve clémentine, kızıldulların (devasa kızıl örümceklerin) yaşadığı labirentleri aşarak kurtulur.

14. clémentine afrika'da: mohann, ormanın çocuğu

ilaç sıkıntısından dolayı yaşam savaşı veren çocuklara gönüllü olarak yardım taşıyan alex, clémentine ve arkadaşlarıyla afrika’ya varır. bir uçuş sırasında malmoth’un laneti peşlerin bırakmaz ve alex aniden hastalanır. uçağın kontorlünü kaybeden alex, petit boy'un da yardımıyla uçağı kazasız belasız boş bir araziye indirir. alex’in durumu her geçen saat kötüleşmektedir. şans eseri karşılarına embo kabilesinin şefi gazou gazou çıkar. şefin anlayabilmesi için durumlarını tarzanca ifade etmeye çalışan kahramanlarımız, şefin mükemmel fransızcası karşısında şaşırırlar. alex’i kurtaracak tek şey bir yanardağın içinde yetişen oricha bitkisidir...

15. clémentine afrika'da: yaşam otunun izinde 

héméra, oricha bitkisini bulması için clémentine’e yardım eder ve onu ormanın derinliklerine götürür. orada, mohann (ailesi öldürülmüş, şempanzeler tarafından büyütülmüş bir çocuktur kendisi) ile tanışır. hep birlikte mongo adlı bir filin üstüne çıkarlar ancak malmoth’un emrindeki bir avcı, fili bacağından vurur ve yolculuk iyice tehlikeli bir hâl alır. ormandaki pek çok tehlikeden ve malmoth’un kötülüklerinden kurtulan clémentine, patlamak üzere olan volkandan yaşam otunu alır ve babasına yetiştirir. kahramanlarımızın afrika macerası böylece son bulur. 


16. clémentine binbir gece diyarında: prensesin güzel gözleri adına 

uçak yarışları yapılmaktadır ancak clémentine’in ateşi yükselmiştir ve dışarı çıkmasına izin verilmez. herkes gider ancak o yatakta kalır. neyse ki héméra gelir… binbir gece diyarı'na gideceklerdir. clémentine sorar: “héméra, ali babayı görecek miyim?”
neyse… aladdin’in hapis tutulduğu mağaraya giderler. hikaye bildiktir, lambanın içindeki cini çağırıp yardım isterler. mağaradan kurtulup eve giderken güzeller güzeli prensesle, halife harun el reşit’in kızıyla karşılaşırlar… aladdin ona sırılsıklam aşıktır.
sonunda aladdin’in evine, annesinin yanına giderler. bu arada lambanın cini durmadan çalışmaktadır. 3 dilek olmuştur 30! clémentine bir uçan halı, annesi ise elektrikli bir süpürge ister, sonra da canı sıkılıp toz ister bildiğimiz gibi. akşam olunca uçan halıyla şehir turu yapıp güzeller güzeli prensesi seyrederken malmoth’un bir adamı devasa bir yırtıcı kuşla gelerek clémentine’i kaçırır. az daha malmoth’un ellerine düşecekken uçan halı sayesinde aladdin büyük bir cesaretle onu kurtarır. tabii prenses de bu mücadeleyi büyük bir heyecanla izlemektedir. tüm bu koşuşturmaca arsında, saraya dönüşen evde kalan hélice kendine kedilerden oluşan bir harem kurmuştur bile.

17. clémentine binbir gece diyarında

clémentine, kum ordusunun kumandanı. ertesi gün halife harun el reşit’i görmeye giden clémentine, aladdin adına ona mücevherlerden oluşan bir hazine hediye eder. tabii halife’nin aklı başından gider. daha sonra da alaaddin gelerek halife’den kızını ister. böylesi bir hazineyi gören halife el reşit, hemen kızını çağırtır ancak prenses clémentine ile takas yapılmak için kaçırılmıştır. halife’nin yardım talebine karşın aladdin ve clémentine onu kurtaramak için yola koyulurlar. çölde onları pek çok tehlike beklemektedir..

18. clémentine kanada'da: batifole'ün kulübesi 

iyileşme belirtisi göstermeyen ve sürekli umut verilen clémentine'in sinirleri artık iyice bozulmuştur. sonunda éole'e bağırır. bu durumu gören héméra, ona iyi bi ders vermek için kendisinden çok daha zor durumda olan, katherina tekakwitha adlı bir kızılderili kızı gösterir. tekakwitha, hak yolunu bulmuş, annesi gibi hıristiyanlığı seçmiştir. kabilesi buna karşı çıkmış, bitmek bilmeyen aşağılamalar ve işkenceler başlamıştır. clémentine bu çocuğa yardım etmek için 17. yüzyıl kanadasına gider. ormanda ilerlerken hélice’i tuzağa düşürülür ve bu zor durumdan jean batifole sayesinde kurtulurlar. batifole’ün dağ evinde hepsinin adı jean olan altı tane küçük erkek çocuk vardır, üstelik hepsinin elinde balta vardır. neyse, gece yarısı malmoth’un adamlarından kaptan levéru, batifole’ün evine yolunu kaybetmiş bir asker kılığında konuk olur ve clémentine’i uyurken öldürmek ister. ancak o tekakwitha’yı bulmak çoktan yola çıkmıştır. ertesi gün nehir kenarında onu kurtarmayı başarır ancak döndüklerinde batifole’ün kulübesi tamamen yanmıştır…

*17 nisan 1860’da henüz 24 yaşındayken ölen tekakwitha’nın hikâyesi gerçekmiş. hatta 1943’te papa 12. pietarafından “kutsal”, 2. jean paultarafından da ermiş ilan edilmiş. vatikan birkaç mucize daha bulabilirse kızımız azize bile olur bu gidişle…

19. clémentine kanada'da: bin yankı boğazı 

yollarına buldukları bir kanoyla nehirde devam eden tekakwitha ve clémentine, nehir kenarında konuşlanan kaptan levéru ve kızılderilerin saldırısına uğrarlar. tam kurtulduk derken kano bir kayaya çarparak parçalanır ve hepsi suya düşer. kurulandıktan ve elleriyle tuttukları balıları yedikten sonra tek kurtuluş yolları olan dağa tırmanmaya başlarlar. binbir tehlikeden sonra bir buldukları bir dağ kulübesinde konaklarlar ve günün ilk ışıklarıyla da ormana inerler. ancak kaptan ve kızılderililer onları beklemektedir. her şey bitti derken batifole ve karısı çıkagelir ve onları kurtarır.

20. clémentine ispanya'da: altın ve veba

clémentine’in yolu bu kez 15. yüzyıl sonundaki ispanya’ya düşer. kuzey afrikalı müslümanlar çoktan ülkeden atılmış, çatışmalar ve veba ortalıkta kol gezmektedir. engizisyon üyeleri malmoth adına pek çok masumu cezalandırmaktadır. clémentine, barselona’nın en iyi hırsızı lazario’yu annesine kavuşturmak için héméra tarafından bırakılır. ancak malmoth’un adamları tarafından fark edilmesi uzun sürmez. kendilerini denize atıp bir fıçının içinde onlardan kurtulmaya çalışırlarken vebalı olduğuna inanılan bir gemiye çıkarak hayatlarını kurtarırlar. 


21. clémentine ispanya'da: toros'nun donanması 

hayatlarını kurtaran bu hayalet geminin kaptanı, yüzlerce martısı ve bol miktardaki altınıyla yıllardır mutlu mesut bir hayat sürmektedir. kaptan, lazario’nun kolundaki dövmeyi görür ve geminin öldürülen kaptanının oğlu olduğunu anlar. kuşatma altındaki bir şehirde yaşayan olan annesini kurtarmaya karar verirler. tabi bu arada martıların da katıldığı savaşta malmoth’un adamlarını denizin serin sularına gömerler.

22. clémentine mısır'da: ufuk şehri 

küçük prens'in yazarı antoine de saint exupéry, mısır üzerinde bir keşif uçuşu yaparken uçağı arızalanarak çöle inmek zorunda kalır. tabii onu kurtarma görevi de büyük pilot alex’e ve yardımcısı clémentine’e düşer. onu bulduklarında sainte exupéry susuzluktan ölmek üzeredir.

sonrasında héméra gelerek clémentine’i, m.ö. 1360’lı yıllara yıllara, unutulmaz firavunlardan akhenaton’a yardım etmek için götürür. clémentine, akhenaton’a sadık bir komutanı tarafından komplo kurulduğunu ve öldürülmek istendiğini öğrenir ve onu uyarır. barış ve kardeşlik duyguları taşıyan akhenaton, savaş istememekte ancak acımasız komutanı yetki vermesi halinde işgalci hititleri yeneceğini söylemektedir. işlerine burnunu sokacağını düşündüklerinden clémentine kaçırırlar. piramidin içinde malmoth’a kurban edilecekken bir dostu sayesinde paçayı kurtarır.

23. clémentien mısır'da: ölüler diyarına yolculuk 

clémentine şimdilik kendini kurtarmıştır ancak iyiliksever dostu firavun akhenaton’u bizzat kendi komutanı zehirli şarap içirerek öldürmüştür. firavunun cesedi kendi isteğiyle kumdan! yapılan bir piramide yerleştirilir kısa süre sonra da bir kum fırtınası onu alıp aton'a doğru götürür. akenaton’un ölümüyle yerine çocuk yaştaki tutankamon geçer. malmoth’un bir adamının etkisindeki firavun, kahramanımızı eşi olarak seçer: kraliçe 1. clémentine!
her geçen saat işler kötüye gider ve bir iksir sayesinde ölüler ülkesini ziyaret etmeye ve firavunu bir günlüğüne de olsa dünyaya geri getirmeye karar verir. iksiri içmesiyle ruhu bedeninden ayrılır ve bulutlar üzerinde bir tekneyle yolculuk yaparak ölüler ülkesine varır...

24. clémentine japonya'da: kılıcın yolu

ölüler diyarından kazasız belasız dönen clémentine’in yolu bu kez 16. yüzyıl japonyasına düşüyor. gittiği her ülkenin meşhur çocuk kahramanlarıyla maceradan maceraya atılan clémentine, bu kez japon çocuklarının yakından tanıdığı momotaro ile buluşuyor. efsaneye göre büyük bir şeftali içinde dünyaya gelen ve çocuğu olmayan yaşlı bir kadın tarafından nehir kenarında bulunan momotaro’nun üç yakın arkadaşı var: köpek, maymun ve sülün.

héméra, kırmızı kimonosunu çoktan giymiş clémentine’i küçük samuray momotaro’ya yardım etmesi için ormanda bir yere bırakır. ormanın hemen yanındaki köyde yaşayanların başı büyük beladadır. çünkü dağda korunaklı bir kale inşa edip malmoth’un emirlerini yerine getiren yamata’nın samurayları, ülkeyi birbirine katmakta soygun ve cinayetlerin sonu gelmemektedir. bu kötülüklere son verecek tek kişi, bir zamanlar yamata’nın hocalığını yapan yoshiba ustadır. clémentine ve momotaro, kötülüklere karşı koymak için yoshiba’dan kılıç kullayı öğrenir. karate kid filminden hatırladığımız chopstick ile sinek yakalama hareketini yoshiba ustanın başarılı şekilde uyguladığını söyleyelim.

25. clémentine japonya'da: korkunu yen / clémentine iyileşiyor 

yamata, efendisi malmoth’dan bugüne dek yapılmış en korkunç ve karşı konulamaz kılıcı almıştır. amacı clémentine’i malmoth’a teslim edip, bir zamanlar öğrencisi olduğu yoshiba ustayı ortadan kaldırmaktır. gönderdiği beceriksiz ninjalar clémentine’i kaçırmayı başaramaz ancak momotaro esir düşer. clémentine de onu kurtarmak için kaleye tek başına gidince yoshiba usta, eski öğrencisinin hakkından gelmek için kalenin yolunu tutar. kaçınılmaz karşılaşmada, kılıcın onca gücüne karşın, yoshiba usta hain öğrencisini bir kez daha yenmeyi başarır. aldığı bu yenilgiyi kabullenemeyen yamata ise kılıcıyla yerde açtığı ve malmoth’a dek uzanan yarığa harakiri yaprak atlar. héméra gelmiş gibi mavi bir balon oluşturarak clémentine’i yanına çekmeyi başaran malmoth’u her zaman olduğu gibi héméra durdurur. bir süre sonra tüm bunların geçtiği rüyasından uyanan clémentine, güçlükle de olsa ayağa kalkarak yürümeye başlar, artık iyileşmiştir! 


26. ifritlerin savaşı

yirmi beş bölümdür onca seyahate vesile olan clémentine’in hastalığı nihayet son bulmuş, artık yürümeye başlamıştır. bölüm, clémentine'in bir kabusuyla başlar: malmoth odasına dalmış, onu cehennemi andıran misafirhanesine götürmüştür. öldürse de kurtulsak derken clémentine uyanıverir.

izleyenler bilir; malmoth, clémentine’i yok etmek için her defasında birilerini görevlendirir, başarısız olanları da (yani hepsini) yalvarmaları, bir şans daha istemeleri fayda etmez, küçük yaratıklara dönüştürür. bunları, freddy krueger'ın öldürdüğü ve vücuduna hapsettiği çocuklara benzetebiliriz. hani çaresizce kafalarını çıkarmaya çalışırlardı!!! çizgi filmimizde her seferinde sayıları artan bu kader kurbanları korlar içinde kavrulurken yeni gelen arkadaşlarına saldırılar, mutlaka böyle bir sahne vardır film sonuna doğru. bu bölümdeyse gökten bu yaratıklar düşüyor ve clémentine’i öldürmeye çalışıyorlar. kimisi fareye kimisi kertenkeleye, kimisi tırtıla dönüştürülmüş tabi… herkes düzenlenen partide eğlenirken petit boy ve clémentine, ölmek bilmeyen bu yaratıklarla mücadele edip duruyor. en tehlikelisi de ilk bölümde tanıştığımız mollâche!

27. savaşın komikliği

atlantik’i uçakla geçmek 1. dünya savaşı sonrası pek çok pilotun hayalini süsler. bu pilotlardan biri olan alex, atlantik’i geçen ilk pilot olmak için 1927'de harekete geçer. bu haberi duyan gazeteciler alex ile söyleşi yapmak etrafta dolanmaya başlarlar. artık iyileşmiş olan clémentine, bu uzun yolculuğa katılmak ister ve hayır cevabına karşın bir yolunu bulup hélice ile uçağa biner.

bir önceki bölümde malmoth’u yok eden héméra, olay yerine döner ve kazara elini kanatır. héméra’nın kanı malmoth’a hayat verecektir. dirilen malmoth, atlantik üstündeki clémentine ve alex’in peşine düşer. gönderdiği korkunç fırtına onları 1916’ya, 1. dünya savaşı günlerine götürür. etraf alman avcı uçaklarıyla doludur. saldırıya geçen uçaklardan birkaçını akrobatik hareketlerle düşürse de uçak sayısı çok fazladır. umutların tükendiği anda fransız uçakları imdatlarına yetişir ancak ortada bir gariplik vardır. savaş günlerinde almanlara karşı savaşırken uçağının kuyruğuna beyaz bir bez bağlayan alex’in uçağı onları kurtarmış, alex alex’e yardım etmiştir. denize iniş yapan ve bir alman pilotu kurtaran kahramanlarımız, bir alman denizaltısı tarafından esir alınır. (naziler=malmoth=kötülük) clémentine, denizaltının kaptanı tarafından efendisi malmoth’a teslim edilecekken héméra tarafından kurtarılır. denizaltı da moby dick benzeri beyaz balinalar tarafından batırılır. böylece alex’in atlantik’i geçme planı suya düşer. bu büyük hayali aynı yıl charles lindbergh gerçekleştirecektir…

*bu bölümde ilk ve son kez 1920’lere ait gerçek uçak ve pilot fotoğrafları gösteriliyor.

28. dünyanın ucundaki ölüm 

alex ve clémentine’in bu seferki hedefi, tarihte ilk kez kuzey kutbu üzerinde bir uçuş gerçekleştirerek fransız bayrağını münasip bir yere dikmektir. ancak yolculukları sırasında malmoth yukarılarda bir yerde belirir ve o özlü sözünü söyler “küçük bir kızın kızın kar üstüne dökülmüş kanı bayrağım olacak!”

yolculuk sorunsuz geçer ve karşılaştıkları eskimolarla sohbet edip yemek yerlerken telsizden bir yardım çağrısı alırlar. balina avcılığı yapan bir norveç gemisi zor durumdadır. vakit kaybetmeksizin yola çıkarak gemiyi bulurlar, gemide malmoth’un adamları vardır. iyice yaklaştıklarında uçaklarına koca bir zıpkın isabet eder ve onları gemiye doğru çeker. amaçları clémentine'i ele geçirmektir. bu tuzaktan kurtulurlar ancak zıpkın yakıt tankına isabet etmiştir ve bir süre sonra buzların üzerine acil iniş yaparlar. dolşamaya çıkan clémentine uçağın ve uçuş ekibinin parçalanan buzul üstünde sürüklendiğini görür. norveçli kötü adamlarla aralarında bir kovalamaca başlar. izini kaybettiren clémentine “belle dilline” adlı uzun süre önce buzlara takılıp kalmış bir gemiyi ve donmuş kaptanını bulur…

29. çizgi 

1927 yılındayız… postacının getirdiği mektup, alex’i acil bir görev için toulouse’a çağırmaktadır. ufukta, alex’in başarması gereken zorlu ve tehlikeli bir iş vardır: atlantik’i uçakla geçmek. hemen hazırlanıp yola çıkarlar. yolda, adresini bilmese de héméra’ya mektup yazan ve boşluğa bırkan clémentine, malmoth’un kendisini unutmuş olmasından dolayı çok mutludur. ancak malmoth sürekli tepelerindedir ve bu yolculuğun asla bitmeyeceğini haykırmaktardır. toulouse’a geldiklerinde görevlerini öğrenirler. çok önemli bir mektup, yirmi yıl önce fransa’dan ayrılan altın arayıcısı porfilo idolos’a ulaştırılacaktır. rota; ispanya, dakar, oradan da brezilya'dır. tam havalanacakları sırada malmoth’un adamlarından biri clémentine’in başına silah dayayarak uçağa atlar ve aléx havalanmak zorunda kalır. adamın amacı, hem altına ulaşmasını sağlaycak mektubu hem de clémentine’i ele geçirmektir.

30. amerikalı haberci 

clémentine ve alex’in zor durumda olduğunu öğrenen éole, uçuş kazası sonrası alçıya alınan bacağına karşın yardım etmek için harekete geçer. öbür taraftan alex ve arkadaşı iki ayrı uçakla dakar’dan brezilya’ya doğru yolculuk ederken malmoth’un gönderdiği alev saçan meteorlara hedef olur. bu meteorlardan biri alex’in uçağına isabet eder ve alex, denize acil iniş yapmak zorunda kalır. inişten hemen sonra deliye dönmüş onlarca köpekbalığı uçağa saldırır ve onu okyanusun sularına gömer. her şeye karşın brezilya’ya ulaşmayı başaran kahramanlarımızın kaldığı otele bu kez malmoth’un adamlarından calamity ve yardımcısı gelir ve clémentine’i kaçırmaya çalışırlar. 


31. ginette'in uçağı 

clémentine, güney amerika’daki görevini tamamlıyor… iki farklı uçakla yolculuk yapan clémentine ve alex ellerindeki mektubu inkalar’ın başkentindeki alıcıya ulaştırmaya çalışırlarken clémentin sis ve tipi yüzünden yolunu kaybeder. nihayet karlı dağlarda iniş yapabilecekleri bir bir platform keşfederler. iniş yaparlar ancak donarak ölmeleri içten bile değildir. durum iyice kötüleşmişken héméra yetişir ve hayata döndürür.

öbür taraftan villacoublay’de işler hiç de yolunda gitmemektedir. clémentine’den haber bekleyen petit boy, malmoth’un bir adamı tarafından kaçırılır ve peru’ya getirilir. büyük bir tesadüf eseri petit boy’un götürüldüğü trenle karşılaşan clémentine, onu kurtarır. tabii bölüme de adını veren ginette’in (bölümün orijinal adı "ginette as de pique" dir) bu maceradaki katkısını da unutmamak gerekir.

32. tompier babanın uçuş maceraları 

savaşın komikliği adlı 27. bölümde alex, atlantik’i geçmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı. amerikalı pilot charles lindbergh bu hayali gerçekleştirir ve new york’tan paris’e uçmayı başarır. lindbergh ile tanışmaya can atan clémentine’i yine malmoth’un tuzakları beklemektedir…

33. malmoth'un nişanlısı 

asya yollarına düşen ve kabil’e ulaşmak için dağların üserinde ilerleyen kahramanlarımız, pelerinli üç garip cüce görür. selam vermek amacıyla üzerlerinden geçerlerken domuz suratlı bu insancıklar, efendileri malmoth’un direktifleriyle uçağa ellerindeki tüfeklerle ateş ederler. yakıt tankının delinmesiyle uçak irtifa kaybetmeye başlar ve dostlarımız küçük bir yerleşim yerine acil iniş yapmak zorunda kalır. karşılarına onları ağırlamaya hevesli bir grup afgan çıkar. muhteşem bir hoş geldin yemeği çoktan hazırlanmıştır. tabii afganistan’ın olmazsa olmazı, kesik başlı bir keçi ile icra edilen buzkase oyunundan laf açılır. eğer birkaç daha kalabilirlerse bu oyunu izleyebileceklerdir. alex önce hayır dese de clémentine ve petit boy’un ısrarıyla bu zorunlu ziyaret gönüllü olarak uzatılır. gece bastırmış herkes yataklara çekilmişken bu üç cüce tekrar sahneye çıkar; petit boy ve hélice ile birlikte clémentine’i kaçırır. yolda hélice’in gayretleri ve bir afgan binicinin yardımıyla clémentine kurtulur. ancak petit boy, cüceler tarafından, bir şatoya götürülmüş, malmoth’a tutkun bir büyücüye teslim edilmiştir…

34. bulutlar arasındaki ejderha 

bir önceki bölümde afganistan’da ölümlerden dönen clémentine’in yeni macerası çin’de geçer. batılıların çin’e dair tüm klişe bakışlarını bu bölümde bulmak mümkün. clémentine, bir kutlama sırasında gönlünce eğlenirken küçük bir çinli bir kızın önerisiyle uçurtmaya binerek havalanır, bu eğlence aynı kızın ipi kesmesiyle tehlikeli bir duruma dönüşür. havda savrulurken yoldan geçenmekte olan bir grup karga onu alarak bir tapınağa bırakır. tüm bölüm boyunca malmoth’un etkisi altındaki bıçaklı çinli veletler kol gezer…

35. steplerdeki çılgın 

seri, sonlara yaklaştıkça zorla yapılmış hissi veriyor. belli ki yapımcılar da sıkılmış finali hazırlarken. ekibimiz yanlarında çin’in ileri gelenlerinden birinin ukala çocuğunu da alıp (kendisi fransa’da eğitim görmek istemektedir) yola çıkar. ancak bir sabotaj sonucu uçağın benzini biter ve rusya’nın uçsuz bucaksız steplerine acil iniş yaparlar, tam da sabotajcıların istediği gibi. onları konuk gibi karşılayan kötü adamlar, gece yarısı da ufaklığı yatağından kaçırır. bu olaydan kısa bir süre önce clémentine ormanda tur atmak için kulübesinden çıkmıştır. çocuğu kaçıran ve asıl hedefleri clémentine olan malmoth’un adamlarıyla aralarında kovalamaca başlar. 


36. aşk şarkısı 

petit boy, clémentine ve okul arkadaşları ingiltere gezisine çıkarlar. amaçları dünyaca ünlü loch ness canavarı’nın fotoğraflarını çekmektir. başlarında da sakar mı sakar hocaları vardır. tersten giden trafik akışına alışamayan hocaları sonunda otobüslerini bozar ve hep birlikte geceyi geçirecekleri bir yer arama başlarlar. ormandaki kısa bir yürüşten sonra bir yerleşim birimi bulurlar. ancak buraya pek kimse uğramamaktadır çünkü lanetli olduğuna inanılır. canavarlar, kaybolan şatolar, malmoth’un kötü adamları ve clémentine’in son anda kurtulması. bir bölüm daha böylece geçip gider...

37. clémentine süperstar 

clémentine ve alex, yeni bir uçuş yarışmasında galip gelmenin keyfini etrafta tur atarak çıkarırken etraftaki uçakların bir gorilin peşine düştüğünü görüp müdahale ederler.
(bkz: king kong) bir film çekimini berbat ettiklerini anlamaları biraz vakit alır. yaptıkları bu aptallık clémentine’in bir filmde rol almasını sağlayacaktır. ancak film setinde clémentine'in başına gelmeyen kalmayacaktır.

38. malmorea

aile yolculuklarının sondan bir önceki, heybetli bir gemiyle tahiti’ye doğrudur... yolculuk huzurlu şekilde ilerlerken malmoth’un hizmetkarı ve aynı zamanda kırığı olan eli kamçılı malmorea s.o.s. sinyali göndererek onları tuzağa çekmek ister. clémentine ve ailesi de yolculuğua uçakla devam ederler. ari bir hizmet yapmakta, tahitili yerlilere ilaç yardımı götürmektedirler.

clémentine ile ameo adlı tahitili arkadaşı arasındaki konuşmalardan öğreniriyoruz ki kızımız annesini çok küçük yaşta kaybetmiş. ameo’nun annesini ölümcül bir hastalığa tutulmuş ve tehlikelerle dolu çan adası’na bulunmaktadır, tabii ki ilaçlarla beraber gitmeye karar verirler. malmorea clémentine’i ele geçirir ve malmoth’a kurban etmeye hazırlanırken héméra yine yetişir. bu arada verdiği hizmetlerin karşılığı olacak malmoth, malmorea’yı kendi gibi bir ateşten yaratığa dönüştürür. ama héméra uçan tekme atarak onu malmoth'un içinde bulunduğu çukura gönderir.

39. son yolculuk

veee geldik final maçına. bir önceki bölümde malmorea, malmoth gibi ateşten bir canavara dönüşmüştü. bu kez malmoth’u tahtında otururken görüyoruz, tam bir kral gibi. elinde de bir tac vardır malmorea için. bu duygusal evlilik törenine küçük yaratıklara çevrilen hizmetkârlar da eşlik ederler. aşıkların sarılmalarıyla büyük bir patlama olur ve vücutları birleşir.

ertesi gün yapılacak uçuş yarışmasının hazırlıkları devam ederken alex, aileyi akşam yemeğine götürür. ancak ayyaş denizcilerin neden olduğu bir kavga yüzünden yaralanır. clémentine yarışmaya babasının adına katılmaya karar verir. yarışma vakti geldiğinde kızımız tek başına havalanır, öne bile geçer. ancak malmoth ve malmorea büyük bir hortum yaratarak uçağının yukarılara doğru çekmeye başlar, güneş sisteminde bir yerlere… o sırada héméra duruma el koyar ve hélice ve clémentine’in kafasında nefes almaları için birer küre belirir.


tabii bu arada héméra onların malmoth’un dikkatini dağıtarak clémentine’e kaçış için fırsat yaratmıştır. clémentine paraşütü kullanarak uçağı yönlendiredursun, héméra düşmanlarının öldürücü ışınları altında koruyucu küresini çoktan kaybetmiş ve kendini uzay boşluğuna bırakmıştır. işi bitirmek isteyen aşıklar da peşinden çıkarlar korunaklı mağaralarından. doğruca clémentine’e yönelen malmoth’lar, tam ondan kurtulacakken héméra araya girerek kendini feda eder, hiroşima’daki patlamaya benzer görüntüler çıkar ortaya. clémentine ve hélice bir gezegenin üstünde uzay yürüyüşü yaparlar. hélice daha sonra kendine uygun bir gezegen bulur ve küçük prens’e gönderme yaparak kızımızı gezegenine davet eder. bir süre sonra da saydamlaşmaya ve yok olmaya başlarlar. nihayet çok az gücü kalan héméra son bir gayretle onları dünyaya geri gönderir ve... bir çocukluk efsanemiz daha böylece son bulur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir