Cazı Dans Müziği Olmaktan Çıkaran ve Modernleştiren Müzik Türü: Bebop

1940'larda başlayan ve cazı olduğu kadar bir perspektifi de değiştiren bebop müziğinin kısa tarihi ve önemli sanatçıları.
Cazı Dans Müziği Olmaktan Çıkaran ve Modernleştiren Müzik Türü: Bebop
Lester Young

Nedir, ne değildir?

1940'larda jazz müziğinde bebop akımının doğuşu genelde modern jazz'ın başlangıcı olarak da kabul edilir. bu tarz, tekniğe ve beraberinde şarkı söylenebilen melodilerden ziyade karmaşık armonilere daha fazla önem veren küçük swing toplulukları tarafından geliştirilmiştir. bu hareketin babası alto saksofoncu charlie "bird" parker'dır ve trompetçi dizzy gillespie "diz" ilk müritlerindendir. dizzy daha büyük orkestralarda kurmuş ve kübalı vurmalı çalgıcılarla, mambo ritmlerini de içeren afro-cuba müziğini (afro-küba müziği) tanıtmıştır. ama daha ziyade charlie parker ve diz'in kurduğu 5'li ya da daha küçük gruplar bebop müziğinin kurulmasına yardımcı olmuştur.

Charlie Parker ve Dizzy Gillespie

bu akımdan önceki müzik türleri blues ve o günün popüler şarkılarını içerirken bebop akımını benimseyen jazz'cıların meydana getirdikleri eserler popüler müzikten farklılaşmaya başlamış ve ilk defa jazz, insanların dans etmesi için yapılmamaya başlanmıştır. eserler hızlı tempolu ve çalması güç 8'lik notalardan oluşmaktaydı. çoğu bebop standardı popüler parçaların akor ilerlemelerinden meydana gelir, misal "i got rhythm", "how high the moon" vs... doğaçlamalar ise bu akorların işaret ettiği gamlar uzerinde yapılmaktaydı, ve kullanılan gamlar genelde pes 5'lileri içermekteydi.

Birtakım bebop standartları.

solo çalmanın yanında eşlikte de birtakım yeni uygulamalar getirdi bebop akımı

davulcular daha az kontrbasçılara uyar oldular ve zil atakları fazlalaştı. basçılar daha çok nabzı tutmaya başladılar, bunu da akor ilerlemelerinin ana hatlarını çizerek ve çeyrek notalar çalarak yaptılar. piyanistler daha hafif bir dokunuşa sahip olmaya ve özellikle sol el eskisi gibi sadece vuruşları belirtmeye ve akorların köklerini çalmaya zorlanmamaya başladı. bu arada modern jazz standardı evrensel hale gelmeye başladı. yani ilk başta melodi hep birlikte çalınıp daha sonra her bir enstrüman teker teker parçanın akor ilerlemelerine dayanarak solo atmaya başladı ve en sonda tekrar melodi birlikte çalınıp parça noktalandı.

Charles Mingus

bir önceki kuşaktan olan birçok müzisyen bebop müziğinin gelişmesinde yardımcı oldu. bunlar arasında lester young, coleman hawkins, roy elridge, charlie christian, jimmy blanton ve jo jones gösterilebilir. ayrıca diğer müzisyenler saksofoncu sonny stitt ve lucky thompson, trompetçi fats navarro, kenny dorham ve miles davis piyanist bud powell, duke jordan, al haig ve thelonious monk, vibrafoncu milt jackson kontrbasçı oscar pettiford, tommy potter ve charles mingus, davulcu max roach, kenny clarke ve roy haynes. miles, monk ve mingus'un daha sonra bebop sonrası calışmaları olmuştur.

Cazla İlgileniyorsanız Mutlaka Bilmeniz Gereken Klasikler: Caz Standartları


Pek Çok İnsana Cazı Sevdirmeyi Başaran Klasik Albüm: Mingus Ah Um