Çekilmesi Planlanan Lemmy Kilmister Filmine Dair Önceden Bilinmesi Gerekenler

Son dönemin müzisyen biopic'leri furyasına Bob Dylan'dan sonra Lemmy Kilmister da katılacak gibi. Motörhead'in liderini izleyeceğimiz filme dair bilgileri şimdiden paylaşalım.
Çekilmesi Planlanan Lemmy Kilmister Filmine Dair Önceden Bilinmesi Gerekenler

lemmy kilmister... hakkında bir biyografi filmi çekilecek olan rock and roll insanı, vefat etmiş olan motörhead vokali ve bas gitaristidir. filmi, lemmy the movie'i yönetmiş olan, greg olliver yönetecek. film konu olarak, lemmy kilmister'ın stoke-on-trent'da büyümesinden, jimi hendrix'e rodielik yapmasına hawkind dönemlerine kadar gidecek.

Jimi'nin arkasındaki genç Lemmy.

daha sonrasında ise 1975'de kurduğu, 80'lerde zirveye çıkmaya başladığı ve esas olarak ünlendiği grup olan motörhead ile olan dönem anlatılacak. filmin senaryosu medeni griffiths tarafından greg olliver'ın yardımlarıyla yazılmış durumda. filmin, 2021 yılının başlarında çekilmesi bekleniyor ve bunun ne zaman başlayacağına olan en büyük etken covid-19'un nasıl şekilleneceği. film hakkında 2013 yılından beri hummalı bir çalışma yapılıyor; lemmy kilmister hakkında doğru şeylerin anlatılması için de lemmy'nin hayatında önemli bir rol alan herkesin hikayesine sadık kalınıyor.


"kahvaltı için kırmızı marlboro ve jack daniel's, akşam yemeği için ise hız, bunların hepsi doğru. ama bunların arkasında, kendisini mutlu eden bu müziği yapmaktan asla vazgeçmeyen ve her zaman bu yolda kalan zor ve karmaşık birisiydi. "

lemmy the movie güzel bir eserdi, lemmy kilmister hakkında ve motörhead hakkında güzel bilgiler veriyordu ve bir yandan da otobiyografik bir eserdi aslında. lemmy kilmister olanları kendi ağzından anlatıyor, o olayları yaşayan önemli insanlar da bu belgesel için mülakat veriyorlardı. bu ise sinema üzerine yoğunlaşacak ve sadece hikayesi için değil, kalitesi, oyunculuğu, senaryosu için de izlenecek. freddie mercury ve queen için yapılan "bohemian rhapsody" filminde hikayenin güzelliği kadar o'nun işlenmesinin de, o figürleri oynayan oyuncuların da, çekim kalitesinin de önemini görmüş olduk.

ayrıca lemmy kilmister'ı oynaması için 13 aktör önerisi verilmiş. listeyi buradan inceleyebilirsiniz. bazıları sırf ünlü ve kaliteli oyuncular olduğu için eklendiğini düşünüyorum. umarım rolü sırf ünlü ve izleyici getirebileceği için lemmy kilmister'a hiç benzemeyen ve o rolün altından kalkamayacak birisine vermezler.

Adaylar arasında adı geçen Billy Crudup, Almost Famous'ta gitarist Russell'ı ve Watchmen'de Dr. Manhattan'ı canlandırmıştı.

rock ve metal müzikle alakalı olanlar bilir ki lemmy kilmister bu alem için epeyce önemli bir figürdür. nevi şahsına münhasır bir bas gitar tonu, rock and roll felsefesini belki de son yaşayan insan olması, çoğu gruba ve sanatçıya mentor olması, ilham vermesi açısından epeyce önemlidir. tabii motörhead hiçbir zaman metallica gibi, bon jovi gibi, iron maiden gibi, the beatles gibi dünya genelinde ünlü olan ve bu kadar ekonomi yaratan bir grup olmadı. ama işin özüne indiğimizde motörhead bu dünya için epeyce önemli işler yaptı. dolayısıyla, vefatı sebebiyle rock ve metal müzik alemini fazlaca üzmüş, türkiye'de bile adına lokma dökülmüş bir isim olan lemmy kilmister'ın anısına umarım tarihe geçecek bir müzikal biyografi filmi oluşturulur.


alice cooper
: "lemmy, heavy metalin başlangıç aşamasındaydı. belki de black sabbath'ın arifesindeydi."

ozzy osbourne: "'bana ilk metal grubu kim?' diye soruyorlar. lemmy ve black sabbath ama ben lemmy ve motörhead derim."

kaynak: bazı çeviri hatalarının olabilme ihtimaline karşı haberin orijinalini de buraya bırakıyorum. dileyenler buradaki kaynaktan da okuyabilirler: motorhead’s lemmy kilmister to be the subject of new biopic