Cep Telefonlarının Hızlı Şarj Özelliği Pil Ömrünü Kısaltıyor mu?

Akıllı telefonlar artık hayatımızın her anında bizimle olduğu için pil/batarya sağlığı da çok önemli bir konu. Teknolojinin ilerlemesiyle hızlı şarj mevzusu da artık pek çok telefonda var. Peki bu hızlı şarj, bataryaya zarar veriyor mu?
Cep Telefonlarının Hızlı Şarj Özelliği Pil Ömrünü Kısaltıyor mu?

cep telefonlarındaki pil sağlığı göstergesi, cihazın içindeki akımı ölçen basit bir devre elemanıyla işlem yapar ve size yaklaşık bir değer verir. yani orada gördüğünüz değer aslında pilinizin gerçek kapasitesi olmayabilir, bu sebeple ortalama olarak değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır.

pil sağlığınızı en uzun şekilde kullanmak için cihazı kutusundan çıkan ya da özellikleri ona denk olan şarj cihazıyla (5v 2.1a) şarj edin. uzun vadede hızlı şarj, pilinizin kimyasal yapısının daha çabuk bozunmasını sağladığından kapasitesini düşürür. bunun sebebi li-ion pillerin kimyasal yapılarının kararlı olmamasından ve içeriğindeki bileşiğin yeterli enerji seviyesine ulaştığında farklı bir bağ yapısına geçtiğinden bozunmasıdır. standart durumda bu bozunma, düşük oranlarda gerçekleşirken bataryaya gelen akımın yüksek enerjili olması bu süreci hızlandırır.

diğer etken ise sıcaklıktır. pil ne kadar uzun süre yüksek sıcaklıklarda (>35 santigrat) kalır ise o kadar hızlı bozunur. düşük sıcaklık da bir problem elbette (<0) ama yüksek sıcaklık kadar değil.

temelde şarjdayken telefonu kullanmak pile zarar vermez ama bu süreçte telefon daha kolay ısındığından dolayı sıcaklık zarar verecektir o sebeple şarjdayken kullanım konusunda dikkatli olmak lazım gelir.

cihazı uzun süre kapalı ya da kullanım dışı saklayacaksanız, %50 civarında şarjla bırakmanız pil sağlığını korumak için en güzelidir.

not: bu yazdıklarım standart li-ion teknolojisi kullanılan tüm piller için geçerlidir, markadan bağımsızdır.

Akıllı Telefonların Şarjını Neden Sonuna Dek Tüketmemeliyiz?

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?