Cep Telefonunun Wi-Fi'ını Açmak Konum Doğruluğunu Nasıl Artırıyor?

Eğer bir akıllı telefon sahibiyseniz daha önce cihazınızdan bu tip bir bildirim almışsınızdır: 'Wi-Fi açıldığında konum doğruluğu artar.' Peki nasıl oluyor bu?
Cep Telefonunun Wi-Fi'ını Açmak Konum Doğruluğunu Nasıl Artırıyor?

evdeki wi-fi modeminizin nerede durduğunu google, noktası noktasına biliyor ve bundan yararlanıyor! google streets araçları sadece sokakları fotoğraflamıyor, geçtiği sokaklardaki tüm wi-fi sinyallerini de algılayarak modemlerin yerlerini belirliyor ve daha sonra bunları haritalarda yön belirlemek için kullanıyor.

harita uygulamaları da yerinizi bulmak için çoğunlukla uzaydaki gps uydularını değil, mahallenizdeki wi-fi modemlerini kullanır. gps uydularından gelen sinyaller zayıftır; telefonunuz o sinyalleri açık alanlarda kullanabilir fakat iç mekanlarda ve ara sokaklarda uydu sinyalleri yetersizdir. 


telefonunuz yön bulmak için çoğunlukla etrafınızdaki wi-fi sinyallerini kullanır, hatta bu sinyalleri kullanmak için wi-fi ağına bağlanmanıza bile gerek yoktur. telefonunuz sadece wi-fi sinyallerinin güçlerini ölçer ve bu sinyallerin güçlülüğüne, zayıflığına göre sizin yerinizi belirler. 

haritaları kullanırken, hiçbir ağa bağlanmasanız dahi uygulamanın ısrarla sizden wi-fi özelliğini açmanızı istemesinin sebebi işte budur.

kaynak

İnternetin %90'ını Oluşturduğu Söylenen Gizemli Ağ Deep Web Nedir?