Çernobil'in Nedenlerini Açıklamasından 1 Gün Önce İntihar Eden Kimyager: Valery Legasov

26 Nisan 1986'da, Ukrayna'daki Çernobil şehrinde bulunan Çernobil Nükleer Santrali'nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen nükleer kaza felaketi, 20. yüzyılın en feci olaylarından biri oldu. Bu felaketin kritik figürlerinden biri de Sovyet kimyager Legasov.
Çernobil'in Nedenlerini Açıklamasından 1 Gün Önce İntihar Eden Kimyager: Valery Legasov

valery alekseyevich legasov, önde gelen bir sovyet inorganik kimyager ve sscb bilimler akademisi'nin bir üyesi. çernobil felaketini araştıran komisyonun şefi olarak yaptığı çalışmalar ile hatırlanmaktadır.

akademik yaşamı

mendeleev moskova kimya ve teknoloji enstitüsü'nden mezun oldu ve ardından kurchatov atom enerjisi enstitüsü'nde okudu. 1967'de adaylık derecesini aldı. 1972'de aldığı kimya doktorasıyla 36 yaşındaki bir bilim insanı için kayda değer bir başarı elde etmişti. legasov moskova fizik ve teknoloji enstitüsü'nde profesör oldu ve 1983'ten ölümüne kadar bölüm başkanlığı yaptı. 1981'de sscb bilimler akademisi'nin tam üyesi oldu.

biyografisi

legasov, tula'da işçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1949-1954'te moskova'da, 56. okulda okudu ve altın madalya ile mezun oldu. okul günümüzde onun adını taşımakta ve bronz büstü girişte durmaktadır.

1961'de mendeleev moskova kimya mühendisliği enstitüsü'nden mezun oldu. moskova kimyasal teknoloji enstitüsü komsomol komitesinin sekreteri olarak çalıştı.
1962'de kurchatov atom enerjisi enstitüsü moleküler fizik bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. önce küçük, sonra kıdemli araştırmacı olarak görev aldı, sonra da laboratuvarın başına geçti.

1967'de, soy gazların bileşiklerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi üzerine tezini yazdı.
1972'de doktora tezini hazırladı (kimyasal bilimler doktoru) ve ivor kurçatov atom enerjisi enstitüsü'nün bilimsel çalışmaları için müdür yardımcılığına atandı.
1978–1983'te moskova fizik ve teknoloji enstitüsü'neydi, 1983'ten itibaren profesördü ve ölümüne kadar moskova devlet üniversitesi kimya fakültesinde çalıştı, radyokimya ve kimyasal teknoloji bölümlerini yönetti.

1976'da sscb bilimler akademisi'ne bir üye olarak seçildi ve 1981'de, sscb bilimler akademisi fiziksel kimya ve inorganik malzemeler teknolojisi bölümünde tam üye olarak seçildi.
1983 yılında i. kurchatov atom enerjisi enstitüsü'nün ilk müdür yardımcısı oldu.


bilimsel başarıları

akademisyen legasov, anormal derecede yüksek oksidasyon durumlarında nükleer ve plazma teknolojisindeki elementlerle yeni bileşiklerin özelliklerinin sentezi ve incelenmesi adına enerji tasarrufu teknolojisi, hidrojen enerjisi, nükleer, fiziksel ve plazma yöntemlerinin kullanımı alanında dünyaca ünlü bir bilim adamydı. liderliği altında, inorganik kimyanın, soy gazların kimyasının en yeni bölümünde bir bilim okulu kuruldu. bu çalışmaların dünya bilimindeki sonuçları bartlett-legasov etkisi olarak bilinir.

güvenlik kavramı, akademisyen legasov'un yaratıcı bir diğer önemli faaliyet alanıdır. legasov'un çalışmaları yeni bir güvenlik metodolojisine olan ihtiyacı ispatlamayı amaçlıyordu. sonuçları büyük bir insani kayıplara neden olan en büyük felaketler, zamanımızın trajik semptomudur. yeni güvenlik kriterleri formüle etmenin ve bunu sağlamak için modern bir metodolojiye sahip olmanın gerekli olduğuna inanıyordu. teknosferin gelişimi, insanların rahat ve güvenli bir refah kazanmasını sağlamalıdır. akademisyen legasov bu sorunlardan endişe duyuyordu.

çernobil felaketi

26 nisan 1986'daki felaket zamanında legasov, kurchatov atom enerjisi enstitüsü'nün ilk genel müdür yardımcılığını yapıyordu. afetin nedenlerini araştırmak ve sonuçlarının azaltılmasını planlamak üzere kurulan hükümet komisyonunun kilit bir üyesi oldu. tekrarlanmaması adına kazaları önlemek için en önemli kararları aldı ve afet alanındaki durumun bilgisini ve önemini hükümete bildirdi. diğer bilim insanlarıyla ve tahrip edilen tesisin güvenlik riskleri hakkında basına konuşmaktan çekinmedi ve yakındaki pripyat kentinin tüm nüfusunun derhal tahliyesi konusunda ısrar etti. bu büyük felaketin etkileri halihazırda bile çok büyükken daha da büyümemesi adına var gücüyle çalışmış ve daha kötü olabilecek senaryoları engellemiştir. ağustos 1986'da, uluslararası atom enerjisi ajansı'nın (iaea) viyana'daki özel toplantısında sovyet delegasyonu olarak raporunu sundu. raporu trajedinin kapsamı ve sonuçlarını tartışırken derinlemesine bir analiz ve dürüstlük sergiledi.

afetin ikinci yıldönümünde legasov, kendini ofisinde asarak intihar etti

bildirildiğine göre intiharından önce, felaketle ilgili daha önce açıklanmayan gerçekleri açığa vuran 6 adet ses kasedi kaydetti. bbc yapımı çernobil nükleer felaketi adlı tv filmi için yapılan bir analizine göre legasov, iaea için hazırladığı raporunda, sovyet nükleer gizliliği tarafından, tesis operatörlerinin bile önceki kazalar hakkındaki bilgisini ve reaktör tasarımıyla ilgili bilinen problemleri yasaklayan gizlilikle sansürlendiğini belirtir. gizlilik programı intiharının en azından kısmen, viyana'da bu faktörler hakkında konuşamadığı sıkıntısı, sonraki girişimlerinin bastırılması ve bu girişimlerin kariyerine verdiği zarar nedeniyle olduğunu ima eder. atom bilimcileri bülteni (the bulletin of the atomic scientists) ayrıca, legasov'un yetkililerin tasarım kusurlarıyla yüzleşmemesi konusunda acımasızca hayal kırıklığına uğradığını belirtir.

Legasov, Chernobyl mini dizisinde Jared Harris tarafından canlandırılıyor.

legasov'un intiharı, sovyet nükleer endüstrisinde şok etkisine neden oldu. özellikle, çernobil tipi rbmk reaktörlerinde kontrol çubuklarının tasarımı ile ilgili sorun hızla kabul edildi ve değiştirildi.

20 eylül 1996'da rusya devlet başkanı boris yeltsin, felaket soruşturmasında gösterilen "cesaret ve kahramanlık" için rusya federasyonu kahramanının onursal unvanını legasov'a verdi.

ölümü hakkındaki koşullar

27 nisan 1988'de çernobil nükleer santrali kazasının ikinci yıldönümünde evinde asılı bulundu. masada şahsına ait bir tabanca vardı ancak legasov kendisini, dağcılar tarafından kullanılan özel bir ip yardımıyla profesyonelce bağlayarak asmayı seçti. legasov bu intiharın ertesi günü felaketin nedenleriyle ilgili kendi soruşturma sonuçlarını açıklayacaktı.

ölümünden önce, kayıt cihazına felaketle ilgili az bilinen gerçekler hakkında bir ses kaydı kaydetti (bazı bilgilere göre mesajın ana kısmı kasıtlı olarak silindi). bu ses kayıtlarına dayanarak, bbc mini dizisi chernobyl, deyim yerindeyse felaketten sağ kurtuldu. ayrıca, intihar ve ses kayıtlarının orijinalleri, bu mini dizide kullanılmıştır.

legasov, moskova'daki novodevichy mezarlığında yatmaktadır.


İzlerken Kasım Kasım Kasılmanıza Sebep Olacak HBO Dizisi: Chernobyl

Yüzyılın En Büyük Facialarından Çernobil Felaketinin İstatistiklere Vurulmuş Korkunç Yüzü