Cerrah Titizliğinde Kurbanlarının Karnını Deşip Organlarını Çıkaran Seri Katil: Karındeşen Jack

Yoksul mahallelerde yaşayan kadınları kurban olarak seçen katili korkunç yapan çok ilginç detaylar var. Kurbanlarının karnını deşerek iç organlarını çıkardığı cinayetler tüyler ürperten cinsten.
Cerrah Titizliğinde Kurbanlarının Karnını Deşip Organlarını Çıkaran Seri Katil: Karındeşen Jack


türkiye’de "karındeşen jack" olarak bilinen seri katil ingiltere’den bir efsane. ortalıkta, çok zengin bi aileden geldiğine dair bazı söylentiler dolaşan jack’in aynı zamanda doktor olduğu sanılmakta ki şu sebeple; kurbanlarının hepsi kadın olan jack, kestiği organları o kadar bilerek, estetik ve diğer organlara zarar vermeden, iz bırakmadan kesmiştir ki, bunun için bayağı bilgili olmak gereklidir.

sonraları jack the ripper’dan etkilenen bir dolu katil türemiş, savunmalarında “o benim içimdeydi, ruhu bendeydi, yar dedi yardım karıyı” gibi cümleler uydurmuşlardır.


sadece 2,5 ay içerisinde, aniden başlayarak, başladığı gibi de bitirerek işlemiştir cinayetlerini

berbat pis evler, fakirlik, işsizlik ve fuhuş, whitechapeli whitechapel yapan etkenlerdi. kurbanlarını bu doğu londra mahallesinden seçmiştir jack.

ilk öldürdüğü fahişe, "polly" lakaplı mary ann nicholls, 31 ağustos 1888de iki hamal tarafından ölü olarak bulundu. hem boğazı kesilmişti, hem de karın bölgesi delik deşikti.

ikinci kurbanında şiddet ölçüsünü arttırmış, kurbanını öldürdükten sonra -veya önce?- ana rahmini alıp gitmiştir.

bir anda şok etkisi yaratmıştır viktoriya dönemi londrasında bu cinayetler. halk toplanıp nöbetler tutmaya falan başlamıştır. bu arada komşusuna gıcık olanlar, sahte ihbarlar göndermeyi ihmal etmemişlerdir.

cinayetler de sürmektedir. psikopatımız, potburi yapmaya başlamıştır, böbrek vb. sakatatları da hatıra olsun diye beraberinde götürmektedir.

bir haber ajansına mektup jack the ripper imzalı mektup gelir. işleyeceği bir cinayeti haber vermektedir. sonradan filmlerde gördüğümüz seri katil tiplemelerinde çokça kullanılmıştır bu davranış.

iki hafta sonra aynı ajansa yarım bir böbrek gelir, diğer yarısını yediğini yazmaktadır jack.

son cinayet 9 kasımda gerçekleşir, ve jack aniden ortadan kaybolur. kim olduğu, seriyi neden bitirdiği hala tartışılmaktadır. seri katiller asla uslanıp kendiliğinden bitirmez cinayetlerini, ya yakalanmaları, ya da ölmeleri gerekir. yoksa -belli aralıklar verseler de- devam edeceklerdir. öldüğü için ya da göç edip başka yerlerde devam ettiği için serinin "bittiğini" tahmin ediyor uzmanlar.

Gazete ilanı katilden "Deri Önlük" olarak bahsediyor. 

1888 yılında londra - whitechapel'da ortaya çıkmış bu seri katil kurbanlarını genellikle fahişelik yapan kadınlar arasından seçmiştir. cesetlerin karnını deşip iç organlarını söktüğü, ayrıca da emniyete gönderdiği mektupları bu lakapla imzaladığı için kendisine bu isim verilmiştir. gerçek kimliği uzunca süre çözülememiş olan karındeşen jack'in 5 kesinleşmiş cinayeti dışında 20 tane de şüpheli olduğu cinayet dosyası vardır. karındeşen jack kurbanlarını önce boğarak etkisiz hale getiriyor daha sonra da boğazlarını kesiyordu. kurbanların çoğu karnı ve cinsel organları deşilmiş, bazı organları sökülüp alınmış, bazen de yüz hatları kesilmiş olarak bulunuyordu. jack kurbanlarını, sırtüstü ve bacakları açık kalacak şekilde yatırarak bırakıyordu. iç organları çıkarıp incelediği için doktor olduğundan şüphelenildi ama bu teori kesinleşmedi.


ayrıca cinsel organlarla özellikle ilgilendiğinden cinsel iktidarsızlığı olan hasta ruhlu biri olarak düşünüldü.

karın deşen jack'in kimliğine dair onlarca teori ortaya atıldı ancak hiçbiri kanıtlanamadı. bu şüpheli listesi birçok önemli, soylu, zengin, doktor vb. toplumda bir yeri olan saygın insanları içermekteydi. cinayetler araştırılmaya başladıklarından kısa süre sonra bir anda sonlandı, bu yüzden cinayetlerde kraliyet ailesinin parmağı olduğu ve bir şeylerin örtbas edilmeye çalışıldığı düşünüldü. katil olduğunu iddia eden onlarca kişi ortaya çıkmış, merkezi haber alma örgütüne karındeşen jack imzasıyla pek çok mektup gönderilmiştir.

aynı dönemde benzer şekilde öldürülen birçok kişi olmasına rağmen aşağıdaki listede yer alan isimler karındeşen jack tarafından öldürüldükleri kesinleşmiş kurbanlardır

- mary ann nichols / 26 ağustos 1845 - 31 ağustos 1888

- annie chapman / eylül 1841 - 8 eylül 1888

- elizabeth stride / 27 kasım 1843 - 30 eylül 1888

- catherine eddowes / 14 nisan 1842 - 30 eylül 1888

- mary jane kelly / 1863 - 9 kasım 1888

bir teoriye göre, karındeşen jack'in fahişeleri öldürdüğü yerlerin birbirine orantısı dikkatle incelendiğinde, ilk hristiyanlarin kutsal işareti olan, iç içe geçmiş iki daire seklindeki vesica piscis ortaya çıkıyor, başka bir teori ise cinayet yerlerinin harita üzerinde bir pentagram oluşturduğu şeklinde. katil böylelikle şeytani bir ritüeli gerçekleştiriyor, belki de tanrıya olan kızgınlığını bu şekilde yansıtıyordu.

bu hamile kızı


şu hale getirmiş


bunu yapan insan tarihe geçmiş bir seri katil olsa da, insanın hangi motivasyonla böyle bir vahşeti işleyebileceğini sorgulatır bu olay. 3 aylık gebe olan ve yoksulluk yüzünden hayat kadınlığı yapmak zorunda kalan 23 yaşında marry jane kelly'nin hayatı film oluyormuş. kadın, odasına müşteri olarak aldığı kişinin karın deşen jack olduğunu bilemezdi tabii.

iç organları çıkarılmış, kafa derisi yüzülmüş ve gözleri oyulmuş bir ceset. kalbi ve 3 aylık bebeği de karnından çıkarılmış tabi.karaciğeri ayaklarının altına, bağırsakları yorganın üzerine, böbrek ve rahmi yastığın altına konulmuş.

abi ben anlamıyorum. bir insan, başka bir insana nasıl ve neden bunu yapar? aradan 120 yıl geçmesine rağmen 5'i bilinen ve 20'si de şüphelinilen olmak üzere sürü ile kadını kasap gibi doğramış olan ve aşkenazi yahudisi olduğu tahmin edilen karın deşen jack, bu cinayetleri tek başına mı işliyordu yoksa grup halinde mi işliyordu? ilkel talmut ritüellerinde bu tarz genç kadın kurban etme ritüeli bazı yahudi mezheplerinde maalesef var. bu konuda da bir de belgesel izlemiştim.

videoda neden karın deşen jack'in tek bir kişi olamayacağını ve londra'da o devirde esen terörün neden dini ritüellere göre yapılan ayin cinayeti olabileceği anlatılıyor. ancak ne olursa olsun bu tarz bir olay ve olaylar, sıradan bir insanın sınırlarını çok aşacak ölçüde olaylardır.

işte o belgesel burada 

(uyarı: hassas kişilere göre değildir. fotoğraflar siyah beyaz olduğu için pek bir şey belli olmuyor ama gene de etkilenenler veya etkileniyormuş gibi takılanlar olabilir. ılık popolu çok nasılsa)


karındeşen jack'le ilgili,onun tarafından yazılmış süsü verilen sayısız mektuplar da varmış. ama bunların sansasyon yaratmak için yazılmış sahte mektuplar olduğu düşünülmektedir.

sadece "sevgili patron","küstah jacky"ve"cehennemden gelen" adlı üç mektubun gerçekten de katil tarafından gönderildiği düşünülmektedir.

jack 25 eylül 1888 günü "sevgili patron" olarak bilinen mektubu yazmıştır. (dear boss)

“sevgili patron, sürekli polisin beni yakaladığına dair haberler alıyorum ama beni henüz çözebilmiş değiller. akıllıca görünmeye çalışmaları ve doğru iz üzerinde oldukları hakkındaki konuşmaları beni güldürdü. kadife apron(önlük) hakkındaki espri beni gerçekten kendime getirdi. fahişelerin peşindeyim ve yakalanana kadar onları deşmekten uzak durmamalıyım. son iş çok büyük olaydı(sönmüş balona çevirdiği catherine eddowes’tan bahsediyor). bayana bağırabilmesi için hiç fırsat vermedim. beni şimdi nasıl yakalayabilirler? işimi seviyorum ve yeniden başlamak istiyorum. yakında yeni küçük oyunlarımla benden tekrar haber alacaksınız. son işten kalan düzgün birkaç parça kırmızı şeyi zencefil bira şişesi içinde yazmak için sakladım ama tutkal gibi yapış yapış olduğu için kullanamıyorum. kırmızı mürekkep yeterince iyi, ha ha. bir dahaki sefer bayanın kulaklarını kırpıp polislere göndermeliyim ki gönlünüzü alayım olur mu? biraz daha iş yapana kadar bu mektubu saklayın, sonra doğrudan size bildiririm. bıçağım çok güzel ve keskin, şans bulur bulmaz işe koyulmak istiyorum. iyi şanslar. 

saygılarımla, karın deşen jack.

marka ismimi kullanmamı önemsemeyin.

not: ellerimdeki kırmızı mürekkebi temizleyene kadar bunu yollaması iyi değildi lanet olsun, henüz şansım yok. şimdi de bir doktor olduğumu söylüyorlar. ha ha.”


1 ekim 1888 günü, jack’ten geldiği düşünülen bir mektup daha ortaya çıktı (saucy jacky)

“sevgili yaşlı patron size bahşişi verdiğimde kodlamıyordum, yarın küstah jacky’nin iki olayından haberiniz olacak, bir numaralı biraz bağırdı o yüzden tam uğraşamadım. ha(bu arada), polise kulakları iletecek zaman bulamadım. önceki mektubu ben tekrar işbaşı yapana kadar sakladığınız için teşekkür ederim. karın deşen jack.”


jack’in belki de en ünlü mektubu “cehennemden”(from hell) 16 ekim'de bir kutuyla birlikte geldi. kutunun içinde mektupla beraber şarap içine konmuş yarım insan böbreği vardı

"cehennemden

bay lusk, efendim, kadının birinden aldığım böbreğin yarısını size sunuyorum, diğer parçayı kızarttım ve yedim, çok güzeldi. eğer bir süre daha beklerseniz onu çıkarmamı sağlayan kanlı bıçağı da size yollayabilirim.

imza: yakalayabilirseniz beni yakalayın bay lusk.”


126 yıldır gizemini koruyan karındeşen jack hikayesi beş sene önce açığa kavuştu

polonyalı berber aaron kosminski olduğu tespit edilen seri katilin dna'sı kurbanlarından catherine eddowes'in şalı üzerinde rastlanmış. zaten işlenen cinayetler için altı şüpheliden biri olan a. kosminski'nin durumu böylelikle açığa kavuşmuş.

Bu içerik de ilginizi çekebilir