Çeşitli Uyuşturucu Maddeler ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Sözlük yazarı ''bari bu kabul olsun'', bağımlılık yapan çeşitli maddelerle ilgili bilgilendirici bir yazı yazmış.
Çeşitli Uyuşturucu Maddeler ve İnsan Üzerindeki Etkileri
iStock.com

öncelikle belirteyim bu yazı pür bilgi amaclidir. kesinlikle burdaki bilgiler ışığında "denesem mi gerçekten öyle midir" düşüncesine dahi girmeyiniz. çünkü konuştuğumuz ajanlar ve bahsi geçen müstahzarlar yüksek bağımlılık indeksine sahiptir. bazıları tek bir kullanımda dahi geri dönüşü çok ama çok zor olan bağımlılık potansiyeline sahiptir. yazı tamamiyle bilgi amaçlı olup konu ile ilgili otokontrol mekanizması bulunmayan insanlarin buradan itibaren okumayi bırakması önerilir.

lsd, kokain, nikotin, esrar(cannabis), eroin, kokain, alkol, amfetamin, dolantin, efedrin, cay-kahve-kola nelerdir ve neyi nasıl etkiler...

öncelikle bağımlılık nedir bundan konuşalım.

bagimlilik merkezinin esas merkezi beyinde bulunan nuc. accumbens dediğimiz bölgedir. bu bölge dopamin dediğimiz bir nörotransmitter(nt) ile çalışır. bu nedenle bağımlılık yapan maddelerin çoğunun dopaminerjik aktivitesi bulunur ki bağımlılık yapar. bu merkez zevk ve keyif merkezidir esasında yapmaktan keyif aldığınız her aktivite bu bölgeyi uyarır canınızın bir yemeği çekmesi bile buna örnektir. yan ilişki olarak kemotrigger zone dediğimiz bir bölge vardır. bu bölgede de dopaminerjik sistem vardır. ancak bu bölge kusma merkezidir. bu nedenle eroin alan insanlar maddenin etkisindeyken uyurken kusma ihtimaline karşı ölmemek için yan taraflarına dönerek yatar çünkü bilirler ki uyuşturu kullandıkları zaman bulantı ve kusmalari da olacaklardır. işte bunun sebebi bu çapraz ilişkidir. insan vucudununda dopamin sistemi ile çalışan birsürü ilaç için geçerlidir bu say say bitmez. o yüzden çoğu ilaçta bulantı kusma yapabilir yazmaktadır. bu etki en çok tipik antidepresanlarda, performans ve dikkat arttırıcı ilaçlarda mevcuttur hafif bir bulantı yaparlar. bu yüzden yine çapraz iliskiden dolayı bağımlılık yapan antidepresanlar ve anksiyolitikler(anksiyete giderici) bulanti kusma yapabilir. acilde çalışan hekimler çok çok iyi bilirler ki piyasa aldolan bağımlısı kaynar. o acilden bu acile gezerler. türkiyede onlarca il gezip sırf aldolan olmak için yaşayan saykolar mevcuttur. bu nedenle bu kişiler takip edilirler isimleri alınır. çoğu sahte rapor ve reçete kullanmaktadir cok da iyi taklit yaparlar gerçekten hasta zannedersiniz.

dopamin üzerinden etkili veyahut yan etkili olduğundan dolayı bağımlılık yapan tonla ilaç vardır demiştik ama bazen bu etki bizim istediğimiz etki çeşididir. mesela parkinsonizm sizofreni dengesi buradan kurulur. sizofrenide dopamin fazla parkinsonda azdır. bu durum için kullanılan iki ilaç hastalığı birbirine dönüştürebilir bu nedenle doktor tavsiyesi ne ise kesinlikle dışına çıkmamak gerekir dozlamda. burada konu dışı anlatmak istediğim, dopaminin olayı sizi halusinasyon gören ve bagimlilik merkezinden dolayı size bundan zevk aldıran bir şey de olabilir sizofreni gibi parkinson sebebiniz de olabilir yani... o yuzden şizofrenler yaptığı işlerde dopamin bağımlı ve keyifli olduğu için şu seviyede olabilir "cinayet işlediği bıçakla yemek hazirlayabilir lavaboda yıkadıktan sonra". bağımlılık ve keyif esasında tamamen olmasa da bu çerçeve etrafında döner ama yine çerçeveye etkili ne, ach, ht, nk1 diye sayacagim terimsel yine bir çok şey mevcuttur ve cok cok cok onemlidir bunlara kendi konu başlıklarında yeri geldikçe değineceğim.

en çok bilinen kola, kahve, çay olaylarından başlayalım

biz bu maddenin içindeki uyaricilara metilliksantinler deriz. merkezi sinir sistemindeki etkisi psikostimulandir yani aktivasyonu arttırır. beynimizde bulunan ve beyin faaliyetlerinin yavaşlamasına sebep olan adenozin denilen maddenin bağlanacağı yere kendisi bağlanır ve tam tersi etki oluşturarak zihin faaliyetlerini arttırır. nefes alış verişlerinizi daha güçlü yapmanızı sağlar hatta solunum yollarinizi genisletir yenidoganlarda solunum yoksa kullanmaktayiz mesela bu maddeyi. kaslarınızın kasılmasını kolaylaştırır bu nedenle bazıları kahveyi fazla kaçırınca eli ayağı titrer yerinde duramaz çarpıntı başladı ben de bi falan der. midenin üst sfinkterini uyarır "reflü" yapar. 

ayrica uykumuzu getiren medyatörlerin miktarını azaltır. uyku medyatorlerini engelleyerek uykuyu azaltır narkolepside etkilidir aşırı uyuma dediğimiz. ancak hafıza üzerine etkisi yoktur ciddi bir uyarıcı değildir limitlessa çevirmez sizi yani. o yüzden uykunuz açıldıgı zaman daha fazla ders çalışabilmek için içilen kahvenin tek olayı elinizi ayağınızı titretmek ve sandalyede oturmanın rahatsızlık vermesine hareket etmek istemenize neden olmasıdır. dünyadaki 1 numaralı sayi olarak en yaygin bağımlılık metilliksantinlerin en popüler olanlarından kafein bağımlılığıdır. ancak çoğu insan bunun farkında değildir. sabah çay icmeden kendine gelemeyenler sigara çay yapınca içlerindeki endişe hissi kalkan insanlar yorulunca kahve içen insanlar buna örnektir vücudu performans için kafeine çok alıştırmak cabuk yorulmak ve farkında olmadan onu istemeye iter insanı.

gelelim 2. devimize sigara.

tek kullanımda bağımlılık oluşturmaz. birkaç kez kullanmak gerekir. nikotin bazik ve küçük bir maddedir. vücuda giriş için dünyadaki en hızlı emilim yolunu kullanır akciğerlerden solunum ile emilim. bu nedenle etkisi çok hızlı başlar ilk kez deneyen birisinin bilincini ciddi anlamda etkiler. sarhoş olur gibi yolda zar zor yürür kişi. ancak bu etkiye zamanla tolerans gelişir ve bir daha gerceklesmez. sigara içenler bilir gün içerisinde uzun saatler boyunca sigara icilmeyince yakılan sigara hafif kafa yapar ama asla ilk kez denenmişlik seviyesinde olmaz o etki için en az bir kaç ay boyunca sigara içmemek gerekir bu etkiye asıl olarak tasiflaksi denir. hamile kadında bebeğe ve süte belirgin geçer ve zararlıdır büyüme geriliği ve mental retardasyon yapar çocukta. lütfen gebeler ve emziren kadınlar içmesin. şiddetle tavsiyemiz değil emrimizdir. fetusun sağlıklı olmaya hakkı vardır ve bunun sizin tarafınızdan etkilenebilmesi dünyada dağıtılan en büyük adeletsizliklerden birisidir.

bağımlılık olayı psişik ve fizikseldir yani hem yoksunlugunda içiniz sıkılır hem de eliniz kolunuz sigara arar. nikotin hem sempatik hem de parasempatik seviyenizi arttırır yani dengeli uyarır beyni ve sinir sistemini.

sempatik sisteminizi uyardığı için performansınız artar. beyinde sempatik sistemle ilgili "ne" miktarini artirir ayrica "ach" miktarini da arttir. "ne" özellikle karar verme mekanizmasi dis dunyayi algilama mekanizmasi ve ani olaylara gelişen kontrolsüz tepki gibi agresyon olaylarında ve strese girme, panik olma, heycanlanma, korkma, endişe gibi olaylarda görev alır. psikopat insanlarda "ne"nin yıkılmasıyla oluşan mhpg maddesinin beyin omurilik sivisinda arttığı tespit edilmiştir. ayrıca yine "ne" dediğimiz madde beyinde libido merkezi ve cinsel yönelim merkezinin ve cinsel aktivitenin atesleyicisi olan gnrh'ın da aktivitesini de uyarır. bu nedenle strese maruz kalmış insanlarin mesela bir ülkede savaş anında gebelik oranlarının yüksek olmasının nedeni budur ve cinsel saldiriya ugramis bir kadinin gebe kalma ihtimali yuksektir bu yüzdendir. normalde çocuk yapmak zordur belli takvim günlerine uyulması gerekir ama stresle gnrh artınca kadın bedeni erken ovulasyona neden olur. farkli acidan strese giren bir birey seks yaparak "ne" miktarini azaltır seratonini yükseltir böylelikle endişesi kaybolur. en basit haliyle oryantasyon ve yonelim olarak canınız sıkkın olduğu an sevdiğinize sarılmak isteme mekanizmasi bununla aynı şeydir. bu yüzden cinsel hayatın ruh sağlığı üzerine etkisi çok büyüktür. haliyle seks bi kere dopamin ile nuc accumbensi uyarır ve oldukça yüksek dozda keyif verir ve de "ne" düzeyini düşürerek stresi ve depresyonu yok eder adeta. bu denklemin kurulduğu toplumlarda ve populasyonlarda depresyon düzeyinin çok düşük seviyede olduğu arastirilmiştir.

parasempatik sistemi uyardigi için de tuvalet ihtiyacınız gelir hiç olmadik bir yerde eve gidince tuvalete girerim şeklinde bir hissiniz var ise sigara içmemeniz tavsiyedir. barsaklarin gücü parasempatik sistemle geldigi icin hissiniz his olmaktan cikar yolunortasinasicandayi.avi hadisesi yaşamanıza neden olabilir.

sabah kalktıktan sonra ilk yarım saat içerisinde sigara içiyorsanız yüksek düzey bağımlısınız demektir. sözün özü sigara yukarıda saydığım bir ton şeyi taklit eder ve keyif verici olduğu için nuc. accumbens ı uyardigi için bağımlılık potensi yüksektir.

gelelim extasy'e. 

etken maddesi metilendioksimetamfetamin dir. heissenberg amcamiz sağolsun br.ba. derken işlemiştir ismini nur içinde yat heissenberg amca.

bunu anlatmadan önce şöyle bir benzetme yapayım. hepimiz biliriz gerek kendimiz gerek etrafımızdan antidepresan kullanan ssri kullanan insanlar etrafımızda vardır. bu ilaçlar beyinde "ne" ve seratonin düzeyini arttırarak etkisini gösterir bunu da bu maddelerin sentezlenip saliverildigi yerden geri alımını engelleyerek olustururlar. işte bazıları sadece seratonini arttırır bazıları "ne" de dahil olmak üzere her ikisini de arttırır. bazıları olayı abartır dopaminin bile işin içine sokabilir zaten bağımlılık yapıcı etkiler burdan gelir. her neyse arttırırlar da arttirilar adamı moda sokar mutlu yapar yerine göre enerjik ve canlı yaparlar. hatta biz şu güçlü bu güçlü buna cevap almazsak daha etkili olan venlefaksine veya xanax a falan gecelim deriz hani bunlardan bile daha güçlüsü var o derece derken;

ortama extasy gelir "ne" ve seratoninin beyindeki düzeyini hani biz saliverildigi yerden geri alimini engelleyerek arttirir demiştik ya ilaçlar için, işte extasy bırak geri alımı engellemeyi bunlari varya sinaptik aralık dedigimiz o yerde adeta coşturur coşturur. tıpta kullanılan çok çok çok az ilaç bu güce sahiptir. captagon belki biraz bu güce erişebilir denebilir diğerleri isimsiz kahramanlar olarak bizde kalsindir. bu madde o kadar güçlüdür ki dünyada hiç bir zaman olamayacağınız kadar mutlu, sehvetli, güvenli, dikkatli ve hızlı reflekslere sahip biri yapar sizi. algilariniz inanılmaz açılır hiç olmadığı kadar insanlar size slow motion hareket ediyormuş gibi gelir. diskoda pistte dans eden 300 kişi varsa hepsinin yüzünü tek bakışta algilayabilirsiniz. hafıza ve mental kapasiteniz inanılmaz boyutlardadır. limitless budur denebilir. öğrenme kapasitesiniz belirgin artmıştır. düşünce süreciniz belirgin hizlanmistir o kadar hızlı düşünüp konuşmak istersiniz ki çeneniz ve diliniz yetişemez bu duruma. özgüveniniz belirgin artmıştır istediğiniz kişiyle istediğiniz tarzda konuşabilirsiniz çok özgüvenli ve etkileyici duruşunuz oluşur. konuşmanız çok üst seviyeye çıkar sehvetli duygusal sairane akıcı etkileyici bir konuşmanız vardır. bir insana yaklaşırken -özellikle karşı cinse yönelim tercih edilir- sehvetli ve duygusal yaklaşım moduna sokar sizi burda şu fark vardır. sehvetli ve duygusal yani sizi tutkulu bir insan yapar bu yüzden libidoyu azaltır cinsel performansı düşürür ereksiyon ve boşalma problemleri yapar. çok enerjik olduğunuz için vücut metabolizmanızı da çok ciddi hızlandırır oturduğunuz yerde nabzınızı 150 yapabilir. yüksek dozlarda bruksizm dediğimiz diş gicirdatma dış sıkma olayını yapar. bu yüksek doz demektir oysaki yukardaki diğer etkiler için bu dozun yarısından bile daha azı yeterlidir. bu yüzden sizi tam olarak hayal ettiginiz anda isteyeceğiniz özelliklere sahip bir insana dönüştürmenin cok etkili yöntemi olan bu ilacı özellikle gece kulüplerinde illegal olarak satarlar. etki suresi 3-6 saattir. torbacı sıfatıyla üzerinde bulunduran insanlar tarafından usulsüz ve son derece riskli olarak satılmaktadır. çünkü maddeyi elde etmek kimya mühendisinin işidir ve cok cok ciddi laboratuvar gerektirir ama turkiyede merdiven alti yapan adeta biyoterorist diye nitelendirebileğim sıfır bilgi maksimum etki sıfatlı insanlar tarafından üretilmektedir. etkeni yüksek saflıkta elde edemedikleri için icerisine depolarizan blokerler ve siyonat türevi zehirleri düşük miktarda ekleyerek sahte extasy kafası yaşamanıza neden olur. yaşı genç sayılabilecek bir çok kişi hatta bazı gece kulübü sahipleri gecenin köründe diskodan kalp krizi ile gelip acil serviste elimizde ex olmaktadır. andidotu panzehiri yoktur ve de olayın hap meselesi olduğunu anlayana kadar iş işten geçmiş olur. burda şunu da söylemek istiyorum sahtesi de gerçeği de benzer etkiyle öldürür sadece sahtesinin ölüm sıklığı cok cok daha fazladır. neden öldürür. çünkü kalp hızınız inanılmaz hızlanir burada size ince bi tıbbi bilgi vereyim. vücut kalp kasilirken kan ile beslenir kalbin kendisi de kalp gevserken beslenir. bu nedenle hızlı atan bir kalpte en belirgin azalan periyod kalbin gevsemesidir cunku vucut ve beyin daha cok kan ister emreder hızlı ol der. kalbe bencildir bu sistem. bu da koroner damarlara kan akımını azaltır ve kalp beslenmesi ciddi anlamda bozulur hatta extasy kalp damarlarını hiç yokmuş gibi bir de daraltır onu da geçtim aterosklerozu olan bir kalp damarı da zaten dardir hasta da farkinda degildir. kalp krizi artık kaçınılmaz hale gelmiştir işte bu yüzdendir. bu yüzden hiç hasta olmasanız bile belli bir yaştan sonra kullanılan kalp yavaşlatan ve kan sulandırıcı ilaçları ömrü 5 yıla kadar uzattığı gösterilen araştırmalar mevcuttur.kalbin kotasını sınırlandırır sizi sınırlandırır yaslanmaya hazırlıkta sizi çok etkilemeden vücudun eskimesini yavaşlatır yani.

extasy nin başka bir etkisi de şaşılacak bi şekilde çekilme sendromu yapar yani etkisi geçince oluşan şeydir. bu nasıl olur, extasy sizi hayatınızda olamayacağınız ve bunu yaşamadığınız için asla bilemeyeceğiniz seviyelerde mutlu yapar. bu mutluluğu bir insanın dünya üzerinde ne yaparsa yapsın elde etmesi kendi başına imkansızdır. bir nevi sana dünyaları bile versek o seviyede mutlu olamayacaksindir. bu cümle bile temsili değildir. bu nedenle o özgüven o sehvetli o mutluluk o dikkat düzeyi o hafıza o kelimeler... hepsi geçince normal halinize geri dönünce yani normal insan seviyesine döndüğünüzde depresyona girmiş gibi hissedersiniz. esasında normal haliniz budur ancak mutsuz donuk tatsız tuzsuz biri yapar sizi bu. bu yüzen bağımlılık yapar işte. şurası önemlidir bağımlılık yapma olayı fiziksel değildir eroin gibi değildir. fiziksel değil psişik bağımlılık yapar yani. psikolojik olarak maddeyi istersiniz o şekilde olunamayacagini bilirsiniz ve ogrenmissinizdir çünkü. zengin kesim bu maddenin çok daha kaliteli olanını hemen hemen aynı etkide olan kokaini kullanmaktadir. bu yüzden sanat, film dünyasında yer alan ünlü kisilerce ve multi milyonerlerce fazlasiyla suistimal edilerek kullanılır. hemen her şeye sahip olabilmiş her şeyi denemiş ve her yeri görmüş insanların hayat kalitesinin artması için ne yazik ki ferrarinin yeni bir model çıkarması gerekir. satın alsin mutlu olsun. her ne kadar satıp bilge olanlar nadir olsa da günümüz dunyasinda bu oldukça nadirdir artik. haliyle dünya üzerinde yeni gezilecek bir bölge icad edilemeyecegine gore de evinde ölü bulunan sanatci, oyuncular, iş adamı multi milyoner kişilerin altta yatan ölüm sebeplerinden otopsisinde öncelikle narkotik analizi çalışılmaktadır yukarıda anlatmıştım kalp krizi nasıl gelir... yani hayat kalitesi insanın kendisine sundugu hayatla mutlu olabilmesine bağlıdır. bu kalite daha, hep daha hep daha fazla sahip olunması degil kendine yeterliliktir. duygu duzeyi madem hayatın kaçınılmaz bir parçası öyleyse önemli olan buna degebilecek bir hayat öyküsü yaratmaktır.

gelelim esrar'a yani cannabis türevleri...

bu madde beyinde cannabinoid denilen reseptorune bağlanır. fiziksel ve zihni hareketlerde oldukça yavaşlama yapar. zihni yavaşlık yapması keyif vericidir. bi nevi dinginlik zihni boşluk dertsizlik huzur denebilir. okyanus kıyısı bir ev balkonunda okyanusa bakma beraberinde hafif rüzgar esmesi gök mavisi bir okyanus dinginligi ornek verilebilir. bu etkiyi çok daha üst seviyesine katlar. yakın hafızayı ciddi ölçüde bozar bu nedenle öğrenme fizyolojisi oldukça zayıflar yapılan şeyler yüksek dozda kullanımda hatırlanmaz bu yüzden. ancak o anda bilinç vardır karar sistemlerini etkilemez çok. bu nedenle alınacak olan ceza indirime gitmez suç işlendiği takdirde. mikrovaskuler dolaşımı yani kılcal damarları daralttığı için göz altı torbalariniz morarir. mesafe algilariniz da gider ne kadar yürüdüğünüzü birim zamana oranla hesap edemezsiniz. libidonuz düşer cinsel performansiniz bozulur. depresyondaki bir kisiyi daha derin depresyona anlik olarak sokabilir ve intihar egilimi dogurur buna cok dikkat edilmelidir. bu yuzden geçmişi iyi bilinmeli ve takip edilmelidir kullanan kişiler. edebi yönünüz genişler konuşmalarınız detaylanır. bir öyküyü veya bir yeri anlatırken detaylari çok çok güzel ve üst düzey bir şekilde anlatmanızı sağlar. sesli kitap yapar insanı. resmen dinleyicinin kafasina resim cizdirirsin denebilir. 

eskiden yazılan mükemmel şarkı sözü ve şiirlerinin ilham kaynağı olduğuna etkisinin olmadığını söylemek olmaz şimdi. 70ler 80ler camiası ve turevi dopingsiz gecirmemistir bir dönemi yani. ancak olay yerindeki genelde herkes bu maddeyi kullandığından yakın hafizayi bozdugundan dolayı bu etki pek de fark edilemez. olay yerinden getirilen 4 kişilik bonzai partisi yapmis hasta grubundan kime noldu olm bi anlatın diye sorarsınız cevap "valaa hocam biz de bilmiyoh hani oturuyoduh en son sonra buraya geldik biz di mi lan kanka" o kanka sonra haydar abi olur 1-2 dk sonra hiç olmaz sen ne ara geldin la haydar olur. gerçekten gerizekalı gibi hatirlamazlar. durumu bildiğimiz için pek de üstlerine gitmeyiz 2. plandaki işleri hastane polislerine ve ekiplere devrederiz. kannabis maddesi ciddi oranda kan şekeri düşürdüğü için istah acar ve tıbbi anlamda yemekle arası kötü olan iştahsız sürekli zayıflayan kanser hastalarında ve anoreksia nervoza hastalığında iştah arttırıcı olarak denenmektedir halen ciddi araştırmalar devam etmektedir. ayrıca inhaler yolla yani sigara gibi halk tabiriyle kullanılan ot lakabı mevcuttur ve bu şekilde tüketilmesi beyin hücrelerine toksiktir ve ölümlerine sebep olur. özetle iq yu düşürür ve mental retardasyon yapar. sürekli kullanan -uzun yıllar- insanlar o gün kullanmasa bile iki km öteden taninabilir merhaba deyişinden bakışından duruşundan ve surat ifadesinden göz altlarından iki kelimeyi bile yan yana getirecek aktivite kalmamasından anlaşılabilir.

gelelim lsd'ye,.

LSD'nin mucidi Albert Hoffman.

etken maddesi lizerjik asit'tir. psikedelikler de denmektedir. dünya üzerinde varolmuş en ama en güçlü halusinojenik maddedir. amsterdamda satılan psilobisin içeren ve halusinasyona sebep olan mantardan tam 1000 kat daha güçlüdür. bütün algilariniz, inançlarınız, düşünce biciminiz bütünüyle değişir. eliniz gökkuşağı, bacağınız deniz, gökyüzü balina, arabaniz ejderha gibi algılanabilir. ne isterseniz onu yaşarsınız kendinizi jurrasic parktan tutun jüpitere koyun veya kendi dünyanızı yaratın. ses denilen duyu sizin için bir renk algılayan göz formatına renkler de ses formatına dönüşebilir. mesela kırmızı renk görünce rengi kulaklarımda duyabiliyorum susmuyor asla susmadı susmayacak ama onu seviyorum diyebilirsiniz. buna kuvvetli sinestezik etki denir. birbiri ardina renkleri siralayarak muzik dinleyebilirsiniz cunku o renklerin herbiri notadir. düşünceleriniz kafanızın içinde değil disinda gerçekleşir elinizle düşüncelerinize dokunup beğenmediğiniz fikirlerinizi dokunarak degistirebilirsiniz. kendinizi aynada inanılmaz farklı bir şekilde algilamaniza neden olabilir. gollum yanınızda brad pitt gibi durabilir. saçlarınız gözleriniz dişleriniz size bambaşka şekilde gelir. şekil olarak farklı gormeseniz bile dişlerinizi diş olarak algilamazsiniz onlar artık bizim dünyamızda olmayan baskalasmis yapılar halinde tanimlanmaya baslanmistir beyninizde. çok eskiden çizilen milyon dolarlık tabloların eseri bu maddedir. bir teoriye göre edward munch scream tablosunu lsd etkisindeyken çizmiştir. çok ama çok ama çok kuvvetli bir maddedir eser miktardaki hali bile etki için yeterlidir. bu nedenle alelade açıkta asla satılmaz. genellikle sıvı şeklindedir. üzerine sürülen yeri belirsiz bir cismin nerde olduğu söylenerek satıldığı söylenir veya göz damlası şeklinde formu zengin kesime satılır. lsd aktar dünyasındaki insanlar tarafindan illegal olarak, hayat beklentisi olmayan son evre kanser hastalarının son dönemlerini bir nevi inception şeklinde geçirmelerini sağlamak için kullanılmaktadır. hasta tüm dünyasal acilardan uzaklaşır ve kendi dünyasını kurar şeklinde düşünülebilir. lsd üzerine dünya üzerinde resmi olarak araştırma yapma yetkisine sahip yalnızca 2 kişi ve tek bir lab mevcuttur bu kadar sıkı denetime tabidir yani. bilimsel araştırmalar bile sıkı kontrol edilirler. en büyük yan etkisi yüzde 1 ihtimal ile kalıcı olarak ilaç tedavisine yanıt vermeyen sizofreni yapar çok dramatiktir. tedaviye yanitsizdir zaten dünyanın en güçlüsüne yapılmış olan ilaclarin tedavide umut vermesi pek olası da değildir haliyle. etki süresi 7-10 saattir.

eroin: 

etken maddesi diasetil morfindir. bagimlilik nedir sorusuyla adeta dalga gecer bu madde. dünya üzerinde bağımlılık yapma potansiyeli en ama en aşırı fazla maddedir. bir tek bir tek kullanım bile bağımlı olmanız için fazlasiyla yeterlidir. tıp literatüründe narkotik alanında otör olan textbookta aynen şöyle anlatırlar: hayatınız boyunca yaşadığınız en kaliteli orgazmı hayal edin ve şimdi bunu 50 ile çarpın işte eroin etkisi budur. aynen bu cümle geçer. çok ağrı çeken insalarda avrupa da bazı ulkelerde resmi olarak diaphin adlı ilaç ile reçete edilebilir. tabi bu bir türevi olup resmen kendisi değildir bu maddenin. bu madde o kadar yüksek düzey bağımlılık indeksine sahiptir ki yoksunluk sendromu tedavisinde kullandığımız sentetik uyuşturucu maddeleri bıraktırmak için bile ayrı yoksunluk sendromu tedavisi gerekir. bu nedenle büyük uyuşturucu kartellerinin genç insanlari kaçırarak damar yolu ile tek dozda bağımlılıkk yaptığı söylenir. satış sirkülasyonu için.

efedrin: 

eskiden soğuk algınlığı ilaçlarının içinde var idi. dengeli olarak santral sinir sistemini uyarır. fiziksel ve zihinsel performansı arttirir. doping amaçlı sporcular tarafından suistimale açıktır. insani karşılaşacağı tehlikeye hazırlayan bir savaşçı moduna geçirir. ama esas insan üstü performans gösterecek etki adrenalindedir bu ayrı bir konudur. dopingleri de bir gün vaktim olunca yazmak istiyorum. günümüzde psödoefedrin formülü ile daha az nazik olan soğuk algınlığı ilaçları kullanılmaktadır. yine breaking bad'den duymuşsunuzdur bu maddeden amfetamin yapilabilmektedir.

alkol

anlatmaya değer görmüyorum. çoğu insan bilir. dopamin'i de uyarır keyif verir. bağımlılık yapıcı etkisi bu yüzdendir. beyinde gaba reseptorlerini uyararak zihinsel ve fiziksel faaliyetleri azaltır. refleks cevap süresi uzar. az miktarı alımlarda bu etki heyecan anksiyete gibi şeyleri alır ve kişiyi rahat hissettirir ve keyiflendirir sosyal fobiye iyi gelir. muhabbet açar muhabbet de keyifleri daha çok açar di mi hocam :) gibi şeyler herkes bilir...

---

genel anlamı ile tıbbi narkotik bilgiler anlaşılacak dilde tıbbi jargon dışı olarak bu şekildedir. daha detaya insek daha neler neler var yaz yaz bitmez genel anesteziklerden tut diğer narkotik anestezik, analjezik ve stimulanlardan...

mesela ketamin denilen bir anestezik vardır disosiyatif amnezi yapar ve ayılma esnasında özellikle cinsel içerikli rüya gördürür. bu yan etkisinden dolayı abd'de bir kadın hasta doktoruna tecavüz edildiğine dair dava açmıştır ancak olayın ilacın yan etkisinden dolayı olduğu açıklığa kavuşmuştur gibi...

bir diger skopalamin yakın hafızayı bloklamasi ve anterograd amnezi yapması dolayısıyla cia tarafından zamanında konuşturmak ve itiraf amacı ile kullanılmıştır. kişi çok kısa süreli yakin geçmişi hatırlayamaz bu nedenle tam o anda bilinç düzeyinde ne yaptığı konusunda farkındalığa erisemeden söyleneni yapar veya sorulan sorulara cevap verir çünkü geçmiş hafıza yerindedir...

yine bir diger anestezi de sık kullanılan nitrozoksid güldürme gazı olarak geçer vs vs vs derya deniz anlayacağınız daha binlercesi mevcut valla.

sorulacak, biliyorum o yüzden peşinen yazıyorum. kendim deneyimledigim şeylerden bahsettim mi? 

öncelikle bu yazı bilgilendirme amacıyla yazmış olduğum bir yazıdır. şu konuda da anlaşalım biz bu konuları textbooklarindan ve otörlerinden ögrenmekteyiz ve en basit haliyle size tibbi salata yapmadan aktarmaktayiz. yani bana gelip "şu maddeyi denedim ve şu şekilde kafası var şöyle oldu böyle etki yaptı bende" diye anlatan insanların anlattıkları dünyada kulak kalır.
bunu önceden belirtmiş olayım.

ha alkol mu elbette ;)

edit: bir yazar arkadaşımız sordu "şizofrenler cinayet mi işler?" şeklinde. ilgili bölümü yanlış anlaşılmaması için detaylandirdim buradan da bilgilendirmek istiyorum.

psikotik bozukluklar sizofreni, sizofreniform bozukluklar, sizoaffektif bozukluklar, bipolar bozukluklar şeklinde sınıflandırılırlar. her grup da kendi icerisinde sayısız farklı gruba ayrılır.

şizofrenik bozukluk yani sizofreni olmak demek tabiki de agresiflik, saldirganlik, tehlikelilik, cinayet meyilli olmak değildir. sizofreni kendi içerisinde bir takım alt gruplara ayrılmaktadır. burada içine kapanık olup sessiz sakin yasayanindan tutun paranoyak tehlikeli takipçi takıntılı saldırgan olmak üzere birbirine tamamiyle zıt aralıkta uçsuz bucaksız varyasyonlara sahip bir değişkenlik mevcuttur. bu alt gruplar paranoid, hebefrenik, katatonik, reziduel şeklinde örnek verilebilir. kaynak anlamında dsm 4 klavuzuna bakılarak dogrulanabilir. ancak yeni dsm 5 e göre hepsi tek bir başlık altında toplanmıştır. bu çok yeni bir bilgidir araştırmak isteyenlerin dsm4'e göre hareket etmeleri uygundur. yazıda paranoid sizofreni baz alınarak örnek verilmiş olup dopaminerjik sistem istese sizi nerelere kadar sürükler bunun boyutu anlatılmak istenmiştir. gerçekten çocukluğundan beri şiddete maruz bırakılmış, genetik olarak sizofreni temelleri olan, şiddet içeren ortamda büyümüş ve eriskinlik çağında tehlikeli olan şeylere yakın teması olan insanlar bu potansiyele sahip denilebilir. bakın sahiptir değil paranoid sizofreniyi ağır olarak atlatmak riskine sahip populasyon grubuna girer bu insanlar. yapılan çalışmalar seri katiller, tecavüzcüler gibi kişilerde ilgili bölümün daha etkin çalıştığını hatta öfkelenmeyi baskılayip mantık çerçevesinde hareket etmeyi sağlayan frontal beyin kortexinin normal bir insana gire daha az sinyal oluşturduğunu ortaya cikartmistir bu insanlarda. ayrıca hemen hepsinin ailesinde sizofreni öyküsü bulunmaktadır. sizofreni hastalığı genetik olarak aktarılır da bunu bilmeniz gerekir. her ne kadar bütün bu komponentlere sahip olsanız da şizofrenik bozukluk tanısı almazsınız. bu tüm hayatınız boyunca yaşayacağınız hayatla belirli olacak bir durumdur. bu durumlar sizi şizofreni yapmaz sadece ortalama bir insanın tüm hayatı boyunca psikotik bozukluk yaşama ihtimali yüzde kusurat ise bu kişilerin yüzde 40'a kadar varan oranlarda aday olmasına neden olur.