Çevremizde Neden Mavi Renkte Yiyeceklere Fazla Rastlamıyoruz?

Şöyle bir dikkat ettiğimizde marketlerde ya da doğada mavi renkteki yiyeceklerin diğer renklere oranla çok çok az olduğunu görebiliriz. Bu alışılmadık durumun ilginç gelebilecek birkaç mantıklı sebebi varmış.
Çevremizde Neden Mavi Renkte Yiyeceklere Fazla Rastlamıyoruz?
worth1000.com


gökyüzünün mavi olması sebebiyledir.

bitkiler fotosentez denilen biyokimyasal süreçleri ile enerji üretir ve canlılıklarını sürdürürler. atmosfere gelen ışınların kırılma açıları ve dalga boyları sebebiyle günün büyük kısmında gökyüzü bildiğimiz anlamda mavidir. bu işleyiş açısından bakıldığında bitkilerin ve benzer fotokimyasal süreçlerin mavi dalga boyundaki nispeten diğer renklere göre güçlü ışınları soğuracak biçimde evrimleşmiş olması da gayet akla yatkındır.

aynı zamanda ek bir bilgi olarak, tarih boyunca yapılmış resimlerde (daha ziyade boyalı sanatlarda) mavi rengin oldukça az kullanılmış olduğunu görürüz, ancak dönem içinde yüksek sosyoekonomik sınıflardan insanların resimlerinde mavi gözümüze çarpar, bu da tarih boyunca mavi pigmentin insanlık tarafından tabiatta oldukça zor bulunup işlenmesinin bir başka sonucudur.

kaynak için;
(bkz: mavi - bir rengin tarihi)
(bkz: michel pastoureau)

sanırım ntv'deki şipşak bilim gibi bir program vardı, bunu orada duymuştum. soru niye mavi haribo yoktu sanırsam. mavi renk doğada zehirli yiyecekleri temsil ettiği için insanlar mavi şeyleri yemekten uzak durma eğilimdeydiler galiba içgüdüsel olarak ya da doğada mavi renkli yenilebilir bir yiyecek olmadığı için mavi renkli haribo üretmiyorlardı. ama insanların yoğun isteği üzerine mavi renkli haribo da üretmeye başlamışlardı.

son olarak yazdıklarımın hiçbirini net hatırlamadığımı söyleyebilirim ama siz metnin ana fikrini anladınız bence.

mevzubahis program


yine de doğada -oldukça az da olsa- mavi yiyecek varmış:

(bkz: blue quandong)

Blue Quandong meyvesi.


mantarı varmış.

Lactarius Indigo mantarı.


Bonus: