Charles Dickens'ın, Kitaplarındaki Karakterlere Koyduğu Şaşırtıcı Tıbbi Teşhisler

Charles Dickens'ın nasıl çok yönlü bir insan olduğunu, romanlarındaki karakterlere koyduğu teşhislere bakarak anlayabilirsiniz.
Charles Dickens'ın, Kitaplarındaki Karakterlere Koyduğu Şaşırtıcı Tıbbi Teşhisler

dickens, tıbbi durumların semptomlarını neredeyse kusursuz tasvir eden bir ustalığa sahiptir. ayrıca bu tanımları, eserlerine ince ve detaylı terimlerle aktarma eğiliminde bulunmuştur. öyle ki tarihçiler ve doktorlar, dickens'ın tıbbi yorumlamalarını ve teşhis konulan karakterlerini, denemelerinde ele almışlardır. bazı durumlarda dickens’ın açıklamaları, tıp doktorları tarafından sonradan kanıtlananları önceden belirleyerek, dickens'ın gözlem yeteneğini ortaya koymaktadır. dickens'ın karakterlerinden bazılarına atfedilen dickensçı teşhisler:

ebenezer scrooge / mantar zehirlenmesi

a christmas carol'daki (bir noel şarkısı) cimri ebenezer scrooge, noel arifesi gecesinde geçmişini yeniden yaşar ve bir dizi canlı halüsinasyonlarla şimdiki zamana ve geleceğe dair görüşlere dalar. ertesi güne, dickens tarafından ayrıntılı olarak tarif edildiği gibi, olgun yaşlardaki (muhtemelen 50 civarı) scrooge, atipik olarak cömert ve neşeli olarak başlar. scrooge’un halüsinasyonlar silsilesiyle dolu gecesindeki hazımsızlık şikayeti, bir zamanlar çavdar ekmeğinin bir katkı maddesi olan halüsinojenik mantar ergotuyla zehirlendiğinin bir kanıtı olarak yorumlanır. bir yandan da scrooge'un felç geçirmiş olabileceği, bunadığı ya da kısa süreli psikotik bozukluklardan etkilenmiş olduğu ileri sürülür.

tiny tim / d vitamini eksikliği

a christmas carol'daki scrooge'un gördüğü halüsinatif şeyler, tiny tim cratchit’in hayatını kurtarmış olabilir. çünkü, scrooge o gece sert bir dille uyarılır, "bu gölgeler değişmeden kalırsa, küçük tim'in bir zamanlar oturduğu sandalyeyi artık boş göreceksin." bununla birlikte dickens, eğer scrooge cömert olursa (mesela bob cratchit’in maaşını yükseltmek) cratchit ailesinin daha fazla yiyecek alabileceğini de öne sürer. ve daha önemlisi, eğer günümüz doktorları tiny tim'in d vitamini eksikliğinden muzdarip olduğu iddiasında haklılarsa, çocuğun sakat kalan bacaklarını güçlendirmeye yardımcı olacakları, balık yağı satın alabileceklerini belirtir. tiny tim'in d vitamini eksikliği kesin olmasa da, çocuğun durumuna renal tübüler asidoz veya 19. yüzyıldaki londra’nın çocukları arasında yaygın olan raşitizm ve tüberkülozun bir kombinasyonu da neden olmuş olabilir.

mr. krook / disleksi

“tüm mektupları ayrı ayrı fark edebilir ve çoğunu, onları gördüğünde ayrı ayrı tanır, ama asla bir araya getiremez.” dickens, bleak house (kasvetli ev) eserindeki mr. krook'un okuma kabiliyetini böyle tarif ediyordu. bu açıklama, disleksinin ilk yazılı açıklaması olarak kabul edilirse, dickens, terimin kendisi tıbbi literatüre ulaşmadan 30 yıl önce bunu yazmıştır. krook ayrıca alkol bağımlılığı da yaşadı ve kendiliğinden yanarak, sıra dışı bir şekilde öldü.

jack jasper / madde bağımlılığı

in the mystery of edwin drood'da koro şefi jack (john) jasper, afyonun etkileriyle, en karanlık arzusu olan yeğeni edwin drood'u boğmayı rüyalarında görür. hala bir gizem olsa da bazı psikologlar, özellikle uyuşturucu kullanımıyla ilgili olan düşlerin, yiyeceğe ya da sekse olan bir arzunun kökenini ya da özlemeyi temsil edebileceğinden şüphelenirler. belki de jasper’ı, drood'u öldürmeye itmiş olabilecek olan şey, jasper'ın, drood'un nişanlısı rosa bud'a olan aşkıydı (bu ihtimale rağmen, drood'un kaybolmasından sorumlu olan kişinin kimliği bilinmiyor çünkü dickens, romanı tamamlamadan önce öldü). dickens, rüyalar, arzular ve günümüzde tıbbi bir durum olan bağımlılık tasvirinde de dikkat çeker.

arthur havisham / delirium tremens

“bu işte onunla çalışan biri daha vardı. ismi arthur’du. yok yok ismi değil, soy ismi arthur’du. hasta, gölge, ruh gibi bir adamdı.”

great expectations'da (büyük umutlar), arthur havisham karakteri ile dickens, bağımlılığının sonuçları, yani fiziksel ve zihinsel bozulmaya yol açan eğilimler hakkındaki bilgisini göstermektedir. arthur, özellikle doktorların delirium tremens ile açıkladığı, alkolün bırakılmasının yol açtığı ve genellikle kronik alkolizmden muzdarip olan insanlarda görülen bir hastalığın içerisindeydi. adından da anlaşılacağı gibi, zihinsel durumdaki değişiklikler "delirium" ve titreme "tremens" olarak belirlenmiştir. arthur, dickens'in romanda detaylı bir şekilde tanımladığı gibi, dickensçı teşhisler arasında zayıf ama ilgi çekici bir hazine oluşturduğu için önemlidir.

tombul joe / obezite hipoventilasyon sendromu

the pickwick papers'ta (mister pickwick'in serüvenleri) dickens, “… bir çocuk, harika bir şişman çocuk… hasır minderin üzerinde dik duruyor, gözleri uykudaymış gibi kapalı” diye yazar. bu, günümüzde pickwick sendromu veya obezite hipoventilasyon sendromu olarak bilinen şeyin klasik bir açıklamasıdır. obezite birisinin fiziksel özellikleri ve atipik gündüz uyuşukluğu, dickens'ın tombul joe'yu tarif etmesinden sonra, romanla ilgili ilk referans olarak 1900'lerin başlarında, kanadalı hekim sir william osler'in the principles and practice of medicine adlı kitabında yer alır. pickwick sendromu ismi, the pickwick papers'ın kitap şeklinde (1837) yayınlanmasından bir yüzyıldan fazla bir süre sonra popüler kullanım haline gelmiştir.

bradley headstone / epilepsi

“çok hastasın bay headstone!” "mühim değil, efendim. birazdan geçer. sık sık başım döner. alışığım. ben sizi tutmayayım, yardıma ihtiyacım yok, teşekkür ederim. bana zaman ayırdığınız için minnettarım."

our mutual friend'deki (müşterek dostumuz) okul müdürü bradley headstone'un epilepsiden şikayetçi olduğu düşünülmektedir. direğe tutunması ve yüzünün aldığı kül rengi hal ile sık sık başının dönüyor olması, büyük olasılıkla bir kriz geçirdiğini gösterir. dickens'ın headstone karakteri, bu hastalığa sahip olan yegane dickens karakteri değildi. oliver twist’te günahkar ve hasta bir karakter olan monks ve kasvetli ev'deki bir hizmetçi olan guster de bu hastalığa uymaktadır. bazı kimseler, dickens'ın kendisinin de epilepsi veya buna benzer bir hastalığa sahip oluduğunu ve bunun da dickens'a, hastalığa dair derinlemesine bilgi verdiğini iddia ederler. bununla birlikte, bu tez doğrulanmamış olarak kalmaktadır.

uriah heep / distoni

"hayranlık uyandırmak istediği vakitlerde bükülüp katlanıyordu ve bu çok çirkin bir görüntüydü."

"bükülmek", dickens tarafından david copperfield'taki kötü adam uriah heep'in tanımlarında sıkça kullanıldı. heep’in sürekli kıvrılması ve bükülmesi, bazıları tarafından distoni olarak bilinen fiziksel bozukluğun göstergesi olarak yorumlanmıştır. distoni, istemsiz kas kasılmalarından kaynaklanan tekrarlayan hareketlerle karakterizedir. distoni ile ilgili alışılmadık büküm hareketleri ve duruşlar, dickens'ın iyi yakaladığı tanımlar, hastalar ve gözlemciler için rahatsızlık edici olabilir.
miss trotwood, heep’e şöyle der: “bir yılan balığıysanız efendim, kendiniz gibi davranın. bir insan iseniz, uzuvlarınızı kontrol edin, efendim! ah ulu tanrım!”

miss mowcher / cücelik

okurlar david copperfield'da ayrıca, cüce bir kuaför olan miss mowcher karakteriyle de karşılaşırlar. uğursuz heep'in aksine, miss mowcher bir kahramandır. ancak dickens başlangıçta kuaförü ahlaksız ve dedikoducu olarak tasvir eder. bunu sebebi, o sıralarda komşusu olan mrs. jane seymour hill'in cüce olması ve dedikoduyu pek sevmesidir. hill, miss mowcher tasvirlerinde kullanılan kelimeler yüzünden, dickens'ı dava açmakla tehdit eder. nihayetinde karakter, engellilerin haklarına yönelik bir sembol olarak ünlenir ve dickens'ın, güçsüz karakterlerine nezaket ve kahramanlık bahşetme eğiliminin temsilcisidir.

kaynak

Büyük Yazar Charles Dickens'ın Muhtemelen Bilmediğiniz Enteresan Özellikleri