Charles Manson ve CIA Arasındaki Bağlantıyı Araştıran Bir Gazetecinin İlginç Röportajı

Once Upon a Time In Hollywood filmiyle tekrar gündeme gelen Charles Manson olayı hakkında oturaklı bir komplo teorisini anlatıyor olay hakkında bir kitap yazan gazeteci Tom O'Neill.
Charles Manson ve CIA Arasındaki Bağlantıyı Araştıran Bir Gazetecinin İlginç Röportajı

"chaos: charles manson, the cia, and the secret history of the sixties" adlı tom o'neill kitabı yeni bir kitap, 2019 tarihli. 

o'neill aslında 1999 yılında premiere dergisi için 3 aylık bir çalışma ile manson cinayetlerinin hollywood'u nasıl değiştirdiğine dair bir makale yazmak için anlaşmış. 3 ay olmuş 20 sene. bu kendisi için bir takıntı olmuş. geçmişin ünlü hollywood yıldızlarının, istihbarat ajanlarının, gangsterlerinin, uyuşturucu satıcılarının ve eski tarikat üyelerinin izini sürmüş ve,

• manson'un hollywood'daki gerçek arkadaşları kimlerdi ve bu kişiler manson'la olan bağlarını gizlemek için ne kadar ileri gidebilirlerdi?

• ve manson gibi okuma yazma dahi bilmeyen bir eski suçlu bir grup barışçıl hippiyi nasıl acımasız katillere dönüştürmüştü?

gibi konulara giren kitabını bitirmiş. peşine de aşağıdaki hayli ilgi çekici röportajı vermiş.


röportajın bir kısmı için buyrunuz

soru: manson cinayetleriyle ilgili bizi şaşırtabilecek ne öğrendiniz?

o'neill: geçtiğimiz 50 yılı bu cinayetlerin tamamiyle etnik motivasyonlarla işlendiğini düşünerek geçirdik. ama ben 20 yıl sonra bu hikayede sayısız gedikler buldum. manson ailesinin, kanun güçlerinden uyuşturucu trafiğine, hatta oradan hükümete kadar pek çok seviyede birçok karanlık karakterle yolu kesişiyordu ve bunların tümü kayıtlardan silinmişti. bu da benim, anlatılan bu helter skelter hikayesinin olayın tamamı olduğundan — hatta gerçek olduğundan — şüphe etmem için iyi bir sebepti.

soru: vincent bugliosi bu hikayede los angeles'i delirmiş bir hippinin ölüm tarikatından kurtaran bir kahraman gibi gösterildi. siz ne buldunuz?

o'neill: hikayemin ana karakteri olacağını düşünüyordum. ama bugliosi ile bölge savcısı ofisinde çalışan insanlarla ve polislerle röportaj yapmaya başlayınca, büyük çoğunluğun ona güvenmediğini gördüm. bugliosi'nin sahte tanıklık sağladığına, kanıtları sakladığına, duruşma sırasında bilgi gizlediğine ve emniyet güçlerinin ailenin cinayetlerden önce bile şiddet potansiyeli hakkında daha fazla şey bildiğine dair belgelere dayanan birçok kanıt buldum.

soru: bugliosi'nin suçlu bulunmaları için gerçekleri çarpıttığını mı ima ediyorsunuz?

o'neill: bugliosi'nin manson'u suikastten mahkum edebilmek için helter skelter motivasyonuna ihtiyacı vardı. ama ben bunu abarttığını düşünüyorum. polislerden biri bana grubun olayının felsefeden başka bir şey olmadığını söylemişti ama bunun cinayetlerle bağını kurmak çok daha sansasyoneldi. ve vince bununla mahkumiyeti verdirmenin onun üne ve servete kavuşturacağını biliyordu.

soru: bulduğunuz tuhaf, anlaşılmaz şeyler nelerdi?

o'neill: cinayetlerden sadece bir hafta sonra los angeles şerif departmanı, manson ailesinin yaşadığı eski film çiftliği spahn'a baskın düzenledi. şartlı tahliye ile dışarda olan manson, reşit olmayan çocuklar da dahil olmak üzere 32 müridi ile tutuklandı. memurların mülkte çalıntı arabalar, makineli tüfek de dahil ateşli silahlar ve çalıntı kredi kartları bulmasına rağmen tüm grup üç gün sonra salıverildi, güya arama emrine yanlış tarih atılmıştı. şerifin ofisindeki dosyalarda arama emrini buldum, ve onu yazan komiserle de mülakat yaptım. yanlış tarihlendirilmemişti. manson'un şartlı tahliyesi derhal iptal edilmeliydi. ama edilmedi.

soru: peki neden?

o'neill: bu birinin onu dışarda istediğini gösteriyor. belki de manson, emniyet güçlerinden birisi için bir kaynaktı.

soru: manson ailesinin hollywood'daki uyuşturucu trafiğini yönettiği düşüncesi çok da zorlama görünmüyor. ama kitabın kapağındaki c.i.a. referansının bunlarla ilgisi nedir?

o'neill: çılgınca bir komplo teorisi gibi görünebilir, ama 1967'de manson hapishaneden salındıktan hemen sonra san francisco'daki bir medikal klinikte çok uzun zaman geçiriyor. bu aynı klinik l.s.d. ve onun insan davranışları üzerindeki etkisini araştırmak için bir c.i.a. çalışanının denekleri topladığı yer olarak da belgelenmişti. tesadüfi ya da değil, manson bir anda kimsenin dönüp ikinci kez bakmayacağı küçük zararsız bir eski hükümlüyken, tamamen yabancı insanları öldürmek de dahil o ne isterse yapacak bir harem dolusu kadınla çevrili mutlak güce sahip bir guruya dönüşmüştü.

soru: tamam, bir mançuryalı aday olarak manson. bu gerçekten çılgınca.

o'neill: komplo teorilerine hiç inanmamışımdır. ama c.i.a.'nın chaos ve f.b.i.'nın cointelpro adlı programları olduğu belgelenmiş bir gerçek. bu (o zamanlar gizli olan) iki operasyonun da amacı sol hareketi destabilize etmek ve hippilerin tehlikeli görünmelerini sağlamaktı. ve bu bir hükümet operasyonu idiyse, başarılı oldular. birdenbire herkes uzun saçı ve uzun sakalı olan birine potansiyel charlie manson gibi bakmaya başladı.

soru: ama manson tamamiyle bir deliydi, öyle değil mi?

o'neill: manson'a tam deliydi diyemeyiz. ya da en azından, hiçbir zaman resmi olarak bu teşhis konulmadı. onunla telefonda iki ya da üç kez röportaj yaptım. manson'un tüm o sözel jimnastik oyunlarını, hiçbir anlama gelmeyen bilmece gibi konuşmalarını duydum. ama sonra gray wolf denen bir başka hükümlüyle olan konuşmalarının kaydını da duydum. gray wolf manson'un tanıtım işleriyle ilgileniyordu. biz telefonla konuştuktan sonra birkaç dakika da onunla konuşmuştu. manson tamamıyla değişim geçiriyordu. mantıklı konuşuyordu, tam cümleler kuruyordu. sanki bir avukat yardımcısı konuşuyormuş gibiydi. o kaydı duymak bana (en azından bana karşı) tamamen rol yaptığını gösterdi.

kaynak: https://www.nytimes.com/…tors picks&pgtype=homepage

Cinayetlerini Müritlerine İşleten Psikopat Seri Katil: Charles Manson

Charles Manson'ın Müritleri Tarafından Talihsizce Öldürülen Genç Aktris: Sharon Tate

Sharon Tate ve Arkadaşlarının Öldürüldüğü Ev: 10050 Cielo Drive'ın Hikayesi