Chavez'in Başlatıp Maduro'nun Hayata Geçirdiği Distopik Vatandaş İzleme Projesi

Venezuela'nın son dönemdeki iki liderini daha iyi anlamanızı sağlayacak olan bu yöntem distopya filmlerini aratmıyor diyebiliriz.
Chavez'in Başlatıp Maduro'nun Hayata Geçirdiği Distopik Vatandaş İzleme Projesi

chavez, nisan 2008'de çin'in ulusal kimlik kartı programının çalışmalarını öğrenmek icin adalet bakanlığı yetkililerini shenzhen teknoloji merkezini ziyaret için görevlendirir.

chavez'in öncelikli amacı oy kullanma ve banka hesabı açma gibi eylemler için gerekli olan temel dökumanlara sahip olmayan venezuelalıya kimlik belgesi sağlamak için yardım istemektir. ne var ki sonradan, çin'in telekom devi zte'nin merkezinde, çin'in akıllı kartlar kullanarak beijing'in sosyal, politik ve ekonomik davranışları izlemesine yardımcı olacak bir sistem geliştirdiğini öğrenir. bu akıllı kartın kullanılmasıyla toplanan bilgileri saklamak için geniş veritabanları kullanan hükümet, vatandaşın kişisel hesabını, tıbbi geçmişini, kullandığı oyu vb. gibi birçok eylemi izleyebiliyor olacaktı.

proje, venezuela hükümeti tarafından vatandaşları kontrol altında tutmak için bulunmaz nimetti fakat shenzhen'e giden heyet üyesi daquin'in 2009'da vatandaşların gizliliğinin kötüye kullanılması konusundaki endişelerini o sıralar general, şimdi ise venezuela’nın savunma bakanı olan vladimir padrino'nun da dahil olduğu yetkililere açıklaması
hükümeti kızdırdı. daquin, ulusal istihbarat teşkilatı yetkilileri tarafından dövüldü, tehdit edildi ve bu “ihaneti” ülkeyi terk etmeye zorlanarak cezalandırıldı.


shenzhen seyahatinden 10 yıl sonra maduro, chavez'in yarım bıraktığı projeye 'carnet de la patria (fatherland card)' denilen yeni bir akıllı kart kimliği projesiyle geri döndü. bu kart, kart sahipleriyle ilgili verileri bilgisayar sunucularına aktarıp yiyecek, sağlık, maddi durum, politik faaliyetler ve diğer sosyal programların hükümet tarafından kontrol edilmesini sağlayıp vatandaşların davranışını temel alıyor. iyi davranışlar vatandaşlara kamu hizmetlerinde veya kredilerde indirimler kazandırırken, kötü davranışlar vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmasını veya çocukların üst düzey okullara girişini engelleyebiliyor.

2016 yılında maduro kartın tanıtımını yapıp herkesin edinmesini gerektiğini söyledi. 2017 yılında venezuela hükümeti bu kart ve kartla birlikte kullanılmak üzere bir mobil ödeme sistemi oluşturmak ve “ulusal güvenlik” projeleri için $70m'a zte, cantv ve bir devlet bankası ile anlaşma yaptı.

Nicolas Maduro

şu anda karta sahip kişi sayısı 18 milyondan fazla

maduro, daha fazla insana ulaşması için kart için kayıt olacaklara nakit para ödülü veriyor. vatandaşların ilaç, emekli maaşları, yiyecek, benzin vb. giderleri gibi ihtiyaçlarına ulaşmak için bu kartın gerekli olduğunu söylüyor.

kullanıcı verilerinin ekran görüntülerine göre, kullanıcıların doğum günleri, aile bilgileri, gelirleri, mülkleri, tıbbi geçmişleri, alınan devlet yardımları, sosyal medyadaki hesapları, mensubu oldukları parti, kullandıkları oy, sosyalist parti etkinliklerine katılımı, telefon numaraları, e-mail ve ev adresleri, kişinin evcil hayvan sahibi olup olmadığı gibi bilgiler depolanıyor.

bir distopya olan hükümetin vatandaşları izlemesi, davranışlarına göre ödüllendirmesi ve cezalandırması önce çin'de gerçekleşti. çin'in kendi otoriterliğini ihraç etmesiyle de venezuela'da gerçek oluyor.

kaynak: reuters
https://twitter.com/…ick/status/1062701966479052800

Siyasi Kriz Yaşayan Venezuela'da Neler Olduğuyla İlgili Özet Niteliğinde Bir Analiz

Venezuela'nın Güncel Petrol Ticaretine Dair Sade Bir Durum Değerlendirmesi

Venezuela, Dünyanın En Büyük Petrol Rezervlerine Sahip Olmasına Rağmen Nasıl Bu Hale Geldi?