Christopher Nolan, 2020'de Çıkaracağı Tenet Filmiyle Bize Ne Anlatacak?

Son olarak 2017'de Dunkirk ile karşımıza çıkan Christopher Nolan, 2020'de Tenet adlı yeni filmiyle geri dönüyor. Peki Tenet nedir, Nolan bu film ile bize ne anlatmayı planlıyor olabilir? Sızan fragman üzerine bir yorum.
Christopher Nolan, 2020'de Çıkaracağı Tenet Filmiyle Bize Ne Anlatacak?

tenet filmi 2020 temmuz ayında çıkacakmış. bütçesi nedir diye baktım. tahmin edin? 240 milyon dolar diyen bildi. inception ve interstellar 160 küsur milyon dolarla çekilmişti. bu iki filmden pay biçersek ne kadar ütopik bir film izleyeceğimizi düşündükçe senenin gelmesini iple çekiyorum.

afişten ve sızan ilk fragmandan anladığım kadarıyla palindrom bir mevzudan bahsedecekler diye düşünüyorum. bilmeyenler için söyleyeyim. palindrom, tersten okunuşu, düz olarak okunuşu ile aynı olan kelimelere denir. ata, nazan, ece, kazak vs. gibi isimler tersten de düzden de okunsa aynıdır.

filmin ismi ne? tenet. yani "ilke". yani siyasi ya da dini herhangi bir fikirsel bütünlüklerin esas amacına "tenet" deniyor. afişte tenet kelimesinin sonundaki "t" harfi ters olduğu için, afiş 180 derece herhangi bir noktaya döndürülürse, aynı yazıyı elde ediyoruz.

youtube'da sinema çekimi olarak sızdırılan fragmanda ise siyahi bir abimiz, sorgu odası gibi bir yerde, kurşun geçirmez cama denk gelmiş üç adet kurşun izini eliyle yokluyor. bir sonraki sahnelerde fast forward olarak güvenlik güçlerini görüyoruz.


tenet ismine gelirsek. film muhtemelen zamanın ilkeselliğinden bahsedecektir. aklınızda birbirine tamamen paralel, iki zıt yöne giden x ve y doğruları hayal edin. x doğrusu geçmiş zamana doğru gidiyor. y doğrusu ise gelecekte olacak olanları gösteriyor. sıfır noktası ise olayların patlak verdiği kritik nokta.

filmde elinde bir çanta tutan ajan abimiz, y noktasındayken olayları düzeltmek için sıfır noktasına doğru gidecek, fakat x noktasında olan benliği, sürekli hatalı eylemler yaptığı için y noktasındaki zamanda kırılmalar meydana getirecek ve olaylar karman çorman bir hale gelecektir.


tabii bunların hiçbiri de olmayabilir. christopher nolan değişik senaryoları denemeyi seven aşmış bir yönetmen. sürpriz yapabilir.

sanıyorum yine memento tadında değişik, beyin yorucu bir film izleyeceğiz.

Güncelleme: 19 Aralık'ta yayınlanan fragman


Memento'nun Kafa Karıştırıcı Kurgu Tekniğinin Filmin Doğasına Hizmet Eden Asıl Sebebi

Sürpriz Son Sevenler İçin Dev Arşiv: Bittiğinde Oha Dedirten Enfes Filmler