Çığ Düşmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Çığ nasıl oluşur? Çığ düşmesi nedir? Çığ altında kalırsak ne yapmamız gerekir? Umarız bir gün aşağıdaki tavsiyeleri pratikte kullanmak durumunda kalmazsınız ancak yine de bimekte fayda var.
Çığ Düşmesi Durumunda Yapılması Gerekenler
iStock

Çığ nedir?

çığ; yoğun kar yağışından sonra belirli bir yüksekliğe ve eğime sahip kesimdeki katman katman olan kar tabakasından gevşek olanın, sert olanınıyla iyi kaynaşamaması sonucunda meydana gelir.

Çığ düşmesi fark edilir edilmez yapılması gerekenler

- yürüyüşü yavaşlatan ve sonradan tehlikeli bir mermiye dönüşebilecek bütün yük ya da eşyalardan hemen kurtulmak.

- bütün olanaklar kullanılarak, başı elden geldiğince uzun süre kar düzeyinin üstünde tutmak.


Karla örtülme durumundaysa şunlar yapılmalıdır

- ağzı ve gözleri kapalı tutmak.
- bir kolu bükerek yüzü korumak ve böylece küçük bir hava ortamı oluşturmak.
- elden geldiğince çabuk, yüzeyde bir işaret oluşmasını sağlamak.

- serbest stilde yüzme hareketi ile karın üzerinde kalmak için mücadele edin. eğer kara gömülmüşseniz, kurtulmak için en iyi şansınız, birinin sizi görmüş olmasıdır.

- çığ sırasında düşen kar, sıkı bir kartopu gibidir. kazarak dışarı çıkmanız çok zordur. eğer sadece kısmen gömülmüşseniz, ellerinizle kazarak ya da kara tekme atarak dışarı çıkabilirsiniz.

- kayak bastonunuz hala elinizde duruyorsa, bir açıklık görene ya da hissedene kadar çeşitli yönlerde kara saplayın, sonra bu yönde kazmaya başlayın. eğer yapabilirseniz, çevrenizde küçük bir çukur kazın ve içine girin.

- tükürün, tükürüğünüz aşağı doğru akacak ve size yukarısının hangi yönde olduğu hakkında bir fikir verecektir. yukarı doğru çabucak kazarak çıkmaya çalışın.

İzmir'de 5 Kasım 1995'te 61 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Sel Felaketi