Cilt Problemi Yaşayanların "Mucize Ürün" Dediği Çay Ağacı Yağı ve Faydaları

Çay ağacı yağı kullananlar, bu ürünü öve öve bitiremiyor. Sivileceden, vajinal kuruluğa; birçok probleme karşı iyi gelen çay ağacı yağı ve faydaları.
Cilt Problemi Yaşayanların "Mucize Ürün" Dediği Çay Ağacı Yağı ve Faydaları
iStock

çay ağacı yağı; ciltte sivilce, akne ve kiri çıkaran, saç derisinde kepeğe ve egzamaya iyi gelen, ağızda su ile çalkalama yapıldığında diş eti sorunlarında faydalı olabilen ve antiseptik özelliği ile anti bakteriyel özelliğe sahip bir yağ.

bundan dokuz yıl evvel 5 yıl boyunca cebelleştiğim ve tedavisi uğrunda tonlarca para döktüğüm aknenin iki gecede biletini kesmiştir. candır o can.

çay ağacı yağı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

- ismi aynı zamanda "tea tree oil" olarak da geçebilen bu yağın, siyah cam şişede olmasına dikkat edin!

- bir de içerik olarak 4 terpinol mu öyle bir şey işte onun 40% ve terpinlerin 20% olmasına dikkat edin (üzerinde yazar genellikle).

- yüzü önce güzelce hafif sıcak suyla yıkamak şart. (sebamed sabunu veya ph değeri 5.5 olan bir temizleyici ile olması önemli) gözenekleri açmak için su sıcak olmalı.

- bir kaba kaynatılmış sıcak su ile yüze uygulayacağınız buhar banyosuda gözeneklerinizi açar.
suyun içinde papatya yaprakları veya kurutulmuş papatya olursa daha iyi olur, lakin antibakteriyel etkisi vardır.  hatta bu buhar banyosuna bile birkaç damla çay ağacı yağı damlatmanızda yarar var.

- gözenekler nihayet tamamen açılmıştır .yüzünüzü temizleyebileceğiniz pamuğa çay ağacı yağından damlatın ve yüzünüzü baskı uygulamadan temizleyin. cilt çok hassas olduğu için kaba kuvvetten sakının. aksi takdirde sivilce veya aknenin cilt altında dağılmasına ve çoğalmasına katkıda bulunursunuz. 

- çay ağacı yağını bir kap içinde bulunan suya damlatarak yüzünüzü temizlemeniz daha makul olabilir (yani sek değil de suyla karışık kullanmakta yarar var). sonunda işlem bitince yüzü soğuk suyla yıkayın ki gözenekler kapansın.

yağlı cilde sahip olanlar

yüzünüzü tamamen kurulamayın. sadece akmakta olan damlaları bir havluyla hafifçe alın ama cilt nemli kalsın. cilt aniden kuruduğunda alarm verir ve daha çok yağ üretir. cilt çok yağ üretirse gözenekler tıkanır ve daha çok sivilcelenir.

cildi aşırı derecede yağlandırmayan bir krem alın. bu kreme de bir kaç damla çay ağacı yağından damlatın ve incecik bir tabaka halinde yüzünüze sürün. maksat cilde "yeterli yağlanma mevcuttur, rahat ol!" mesajı vermek.

ben bu şekilde ağır bir akne döneminden kurtuldum ama tabii herkeste aynı etkiyi göstermeyebiliyor.

kolay gelsin ve geçmiş olsun şimdiden.

egzamanın da amansız düşmanı olan bir yağ

kuruyan, çatlayan ve akabinde kaşınan bir cilde sahipseniz benim uydurduğum şu tarife uyabilirsiniz:

1. bir adet hindistan cevizi satın alıyoruz.
2. hindistan cevizinin içini çıkarıp blenderdan geçiriyoruz.
3. üzerine bir bardak kaynar su koyup soğumasını bekliyor ve buzdolabında 2 gün bekletiyoruz.
4. üste çıkan yağı alıyor ve bir o kadar bephantol ve yarım şişe çay ağacı yağı (aşağı yukarı 5ml) ile karıştırıyoruz.

bu karışımı el kremi olarak da kullanabilirsiniz. egzama, ayak mantarı, hemoroid başlangıcı gibi kaşıntılı, sinir bozucu rahatsızlıklarda iyi geliyor. 

not: ilaç değildir, tıbbi tavsiye değildir, sorumluluk bana ait hiç değildir.

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?