Çin'de Kutlama Amaçlı Yapılan İlginç Bir Yemek Kültürü: Canlı Maymun Beyni Yemek

Bugüne kadar gördüğünüz ya da duyduğunuz ilginç yemek kültürlerini unutun. Çinlilerin öyle bir geleneği var ki akıl alır gibi değil.
Çin'de Kutlama Amaçlı Yapılan İlginç Bir Yemek Kültürü: Canlı Maymun Beyni Yemek
iStock.com


çinlilerin kutlama amaçlı yediği şey. 

medeniyetin gözünü seveyim fransız kutlama yapacaksa şampanya patlatır, iskoç bir viski açar, türk baklava dağıtır bu ne yapıyor, çekiçle öldürdüğü maymunun beynini kaşıkla yiyor. zalimler.

canli maymun beyni restorantlarda soyle yenilir:

once belirteyim; bu is icin yavru maymunlar kullanilir. maymun yuruyen servantin altindaki bir kafeste kapalidir fakat servant giyotinlerin altindaki kafa skistirma mekanizmasi gibi ikiye ayrilir ve ortasindaki bir delige boynu sikistirilir. sadece kafasi disarda kalir. kafasi sikismis halde servise sunuldugu icin cilgina donmus olan maymunlar minik kafeste hep ayni hareketi yaparlar: panik halinde fir fir donerler. o yuzden donerek gelen bir maymun kafasiyla karsilasirsiniz. 


garson masadaki en genc bayana metalden bir cekic verir ve kafasini kirmasini soyler. zengin genc bayan once igrenir, sonra cekici alir ve hayvanin kafasina korkarak vurur. korkarak vurdugu icin hayvan olmez, ciyak ciyak bagirarak resmen insan gibi aglamaya baslar. kucuk hanim "iyyyk!" yapar ve cekici birakir. yavru maymunun kafasindan kan sizmaya baslamistir. duydugu korku inanilmazdir. bu sirada masadaki kalin enseli adamlar kizin haline guluyorlardir. kiz da guluyordur zaten. kalin enselilerden biri cekici alir ve maymunun kafasina iki kere hizlica vurur. hayvan kendini parcalarcasina cirpinir ve ölür. 


eglence sona ermistir. garson cekici alir ve tornavidaya benzer, fransiz servisinde bulunmayan bir aletle hayvanin kafasini acar. yumurta kadar bir beyin cikar yavru hayvandan. her tabaga minik birer lokma servis edilir. kucuk hanim igrenerek agzina atar. kalin enseli adamlar da kizarmis tost ekmegi ve biriki halka sogan ile hala canli olan beyni mideye indirirler. 


evet bunun olusunu bogazim dugumlenerek izledim. hatirladikca insanligimdan utanirim. o masada olsaydim o cekicle hepsini cerkez tavugu gibi yapardim.

1978 yapımı Faces of Death filminde canlı maymun beyni yeme sahnesi bulunuyor: