Çin'in 1979'dan Bu Yana Tek Çocuk Politikasında Yaptığı Değişiklikler

Çin Halk Cumhuriyeti'nde ilk olarak 1979'da yürürlüğe koyulan tek çocuk politikası, o yıllardan bu günlere epey esnedi.
Çin'in 1979'dan Bu Yana Tek Çocuk Politikasında Yaptığı Değişiklikler

uzak doğu kültürüne ilgi duymaya ve 2007 senesinde çince öğrenmeye başladığımda çin'de tek çocuk politikası vardı. şimdi madde madde, o günlerden günümüze, komünist parti'nin bu politikada yaptığı değişikliklere bakalım.

- tek çocuk politikası 1979 senesinde kontrolsüz artan nüfusa karşı yürürlüğe sokulmuş. 

- kız çocukların katledilmesi(*) ve nüfustaki erkek-kadın oranının değişmesinden dolayı 2007 senesinde çıkan bir izinle, ilk çocuğu kız olanlara ikinci bir çocuk yapma hakkı verildi. 

- 2013 senesinde özel bir izin daha çıktı. ebeveynlerden bir tanesi kendi ailesinin tek çocuğu ise, bu aileye ikinci bir çocuk yapma izni verildi. 


- 2016 senesinde tek çocuk politikası tamamen iptal edildi ve iki çocuk politikası başladı. yani herkesin iki çocuk yapma hakkı oldu.

- fakat, gelişen ekonomi ve artan refah seviyesi ile birlikte insanlar çocuk yetiştirmektense hayatlarını yaşamak, gezmek istediler. bu sefer de çin komünist partisi bu sene 2021'de üç çocuk politikasına geçti. bu sadece üç çocuğa izin vermek değil, üçüncü çocuğu yapanlara yardımlar ve ödüller içeren bir paket oldu.

2007'den 2021'e bu 14 senelik süreçte özetle çin, ikinci çocuk yasak noktasından üçüncü çocuğu teşvik etme noktasına geldi.


(*)
kız çocukların katledilmesi ile detaylı bilgi vermek gerekirse; bu, kız cinsiyetli yeni doğanların öldürülmesi ya da cinsiyet belli olduktan sonra kürtaj şeklinde yapılıyor. gerçi ikinci yöntem için katliam gibi ağır bir ifade; kullanılmalı mı, bundan emin değilim. kız bebeklerin öldürülmesi sadece çin'de değil, tarih boyunca dünyanın birçok noktasında yaşanmıştır. kadın hakları ve feminizm yirminci yüzyıla ait değerler ve biz bu değerlerin içine doğduğumuz için bazı iyimserler, kadın tarih boyunca ikinci sınıf insan yerine konmamış gibi -hatta direkt insan yerine konmadıkları çağlar var- buna şaşırabilirler. ailenin soyunun devamı ve yaşlanınca ebeveynlere bakması amacıyla ailelerde erkek çocuk isteği olabiliyor. konu hakkında vikipedi'de direkt kız bebek katliamı adında bir madde var, dileyenler okuyabilir.