Çinlilerin Binlerce Yıldır Sorular Sorarak Gelecekten Haber Aldıklarına İnandıkları Kehanetler Kitabı: I Ching

Çıkış kaynağının ne olduğu tam bilinmese de en az 3bin yıldır var olduğu tahmin ediliyor. Kitaptaki bir çok kelime, I adı verilen ve 3500 yıllık özel bir alfabeye/dile ait. Rivayete göre Chou hanedanlığı kralları, ayaklanan birimleri devirmek, yönetimde uyum ve düzen sağlamak ve Tao ile bağlantıda kalabilmek için kitabı kullanmışlar. Günümüzde de para ile sorular sorarak alınacak kararlarla ilgili kitaptan yardım alınıyor.
Çinlilerin Binlerce Yıldır Sorular Sorarak Gelecekten Haber Aldıklarına İnandıkları Kehanetler Kitabı: I Ching

eee ching, yee ching veya yee ging olarak soylenen cin fali. eskiden cin de kitap henuz icat edilmedigi bir zamanda, ozlu atasozleri, ermis ve aydin goruslu insanlarin gorusleri rulolar halindeki yazitlarda toplanir ve saklanirmis. gelecek nesiller icin saklanan bu yazilara da i ching adi verilmis. yee veya i kelimesi felaket, kotu olaylar ile ilgili olup, ching de, yee ile ilgili durumlarin nasil engellenmesi gerektigini bildiren akilli yazi anlamini aliyor. ve fakat bati dunyasina degisimlerin kitabi olarak yansiyor. filozofi ve kehanetin bir karisimi olarak meydana cikan i ching, bati dunyasinda sihirli bir kavram olarak algilansa da, gercekte bir cinli icin, i ching tanrilardan kendisine gonderilmis rehber vazifesi goren, akilli ogutlerden baska bir sey degildir.

çinlilerin fal bakma metodu
3 tane demir paranın hoplatıp fırlatılarak çıkabilecek olasılıklara göre insanın vaziyetini açıklayan bilge ifadelerle geleceği görme yöntemi

önümüzdeki bir 3-4 sene boyunca adını kıyamet habercileri ve komplo teorisyenlerinden epey duyacağımız kehanet kitabı.

i ching'de toplam 6 satır vardır.
her bir satır, atılan üç madeni paranın ikisinin yazı mı tura mı geldiğine göre kısa 2 çizgi veya düz 1 çizgi olacak şekilde doldurulur.
6 satır olduğu olduğu için 2^6 = 64 farklı i ching sembolüne ulaşılır, buna göre de kehanet okunur.

son zamanlarda o kadar kastılar, o kadar kastılar ki bu kehanet kitabı üstüne, aynı maya takvimindeki gibi 2012'yi işaret ettirmeyi başardılar bir de...

cin'in kehanet kitabi. sayi cekerek veya zar atarak belirlenen personal heksagram dogrultusunda sorun giderici aciklamalar verir. bir kisim deneysel muzik bestecisinin ba$ucu kitabi.

i-ching öyle bir oluşumdur ki alışılmadık sonuçlara bilgelikle varan bir kehanet sistemidir. eğer kahine soracağınız soruyu bilerek ve kahine güvenerek sorarsanız neler yapılması gerektiğine ulaşabilirsiniz.(hem olumlu hem olumsuz yönlerini tesadüfi olmayacak şekilde gösterir)

olayların, oldukları anın kendine has özelliklerine uygun olmaları gerekliliği prensibini savunan çin felsefesini içeren kehanet kitabıdır, alfabesi 8 harflidir,her harfe verilen belirli anlamlarla kehanette bulunma* işlevi kazandırılmıştır.

john lennon'un god adli sarkisinda "i dont' believe in i-ching" die ozetledigi olusum...