Cinsel Düşkünlükle Karıştırılmaması Gereken Ciddi Bir Kadın Hastalığı: Nemfomani

Nemfomani, cinsellik konusunda tatminsizlik/doyumsuzluk yaşayan, sürekli bir cinsel birleşme arzusu yaşayan kadınları anlatmak için kullanılan bir tabir, bir hastalık. Toplumda genellikle cinsel isteği fazla olan kadınları "aşağılama" manasında kullanılan ve pek ciddiye alınmayan bu kavram, göründüğünden daha ciddi bir mevzu.
Cinsel Düşkünlükle Karıştırılmaması Gereken Ciddi Bir Kadın Hastalığı: Nemfomani
Nymphomaniac: Vol. I (2013)

nemfomani; kadınlarda çok aşırı isteğin ve doyumsuzluğun var olmasıdır. 

kişi bir türlü orgazm olamaz ne mastürbasyon ne de seksle orgazm olsa bile tam rahatlık sağlayamaz fakat her aşırı cinsel istek nemfomani tanısı koymak yanlıştır.

nemfomani tanısı konulan kişiler bir türlü doymak bilmezler ve bu durum ilişkilerde bozulmalara neden olur. bu kişiler aldatmaya meyillidir ve sürekli partner değiştirebilirler.

nedenleri

- hormon bozukluğu
- ruhsal bozukluklar
- çocukluk döneminde ilgisiz sevgisiz büyüme

belirtileri

- sürekli cinsel istek duyma ve hayal kurma
- erkeklerin dış görünüşüne aldırmadan her erkek ile birlikte olma isteği
- orgazm olamama ve bu nedenle sağlıksız ilişkiler
- kendini kontrol edememe

nemfomani, ilmen, tıbben tanımı yapılmış bir hastalıktır efendim. kişilik bozukluğu ile ilintili, bipolar gibi, şizofreni gibi, her türlü "...mania" gibi bir hastalıktır.

dolayısıyla bu hastalığı, düşkünlük, tiryakilik ile karıştıran tanıdıklarım var. yanlıştır, yapmayınız. bu hastalık, kadın haklarının, kadın erkek eşitliğinin savunulacağı bir yer de değildir. uygun düşmez. hastalığın ciddiye alınmamasını, hafifsenmesini doğurur, kî aynı şey bir akciğer kanseri ya da lösemi gibi hastalıklar sözkonusu olsa buralara duyarlı, duyargaçlı süserlerimiz tarafından insanlık dersi sınıfına döndürülürdü. ama heyhat, hastalığın yolu sekizden geçiyor ya, konuyu sulandırmaya, cıvıtmaya, gevşetmeye pek müsâit. yapmayınız.

şimdi nemfomani, hanımlarda, bayanlarda, kadınlarda görülür. buna türk usulü "doymama", "yetmeme" gibi kahve terimleri ile değil de daha bir ciddi olarak yaklaşırsak "cinsel tatminsizlik" diyebiliriz. tabii ki bu tatminsizliğin sebebi karşı tarafın yeteneksizliği ve becerisizliği değil, hastanın aslında başka konularda tatminsizlik içinde olmasıdır. hasta bu tatminsizliği, "yansıtma" denilen yöntem ile cinselliğe yansıtır.

nemfomani'nin emarelerinden birisi tatminsizlik, doyumsuzluk ise, diğeri de cinsel ilişkideki "rakip"in sürekli değiştirilmesi arzusudur. yâni efendim; nemfomani kuru kuru "çok istemek", "hep istemek" değil, her seferinde başka birisi ile olmak arzusudur. bu partner değişikliği hastalığın temel, değişmez öğesidir.

kişi şizofren olup adam öldürse, hastalığı daha bir ciddiye alınırdı muhtemelen. ama işte konu "kadın" ve "sekiz" olunca sohbetin istikameti de bel altına iniveriyor.

bu rahatsızlığı yaşayan kadın, cinsel ilişkiye karşı koyamaz (ileri düzeyde vakalarda), literatürde ciddi ciddi bir rugby takımı oyuncuları ile sırasıyla defalarca kere beraber olan, cinsel organı tahriş olduğu halde hayır diyemeyen, artık erkekler istemediği zaman ancak duran bir vaka dahi bulunmaktadır.

bu rahatsızlığa sahip bir kadın 5 erkekle aynı anda ve defalarca beraber olduğunu ağlayarak anlatmıştı. kendisini çok kötü hissettiğini ama karşı gelemediğini söylemişti. bir psikiyatrik ve psikolojik rahatsızlıktır. aynı kadın, tavsiyemle bir uzmanla görüşmüş ve mani tedavisi görerek büyük ölçüde atlatmıştı bu sorununu (bkz: seroquel).  

kısaca özetlemek gerekirse çok eşlilik ya da cinselliğe düşkünlüğün ötesinde ciddi bir olaydır bu. birbirine karıştırılmamalıdır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir