Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar İçin Kullanılan Zührevi Kelimesi Nereden Geliyor?

"Zührevi hastalık" lafını çokça duymuşsunuzdur. Bu tanımdaki zührevi kelimesinin sanılandan daha derin bir anlamı var.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar İçin Kullanılan Zührevi Kelimesi Nereden Geliyor?
iStock

bugün bir kaynakta denk gelip, kelimenin çıkış noktasını duyduğumda hayli ilginç gelen ve hala insanların bu kelimeyi kendi aralarında sessizce, sanki günahmış ve ayıpmış gibi söyledikleri kelime olan zührevi kelimesinin nasıl ortaya çıktığını rivayet eden, ufuk açıcı bir hikayeden bahsetmek istedim.

zührevi, arapçadan türkçeye geçen zühre, venüs veya çoban yıldızı anlamına gelmektedir. mitoloji veya astrolojideki venere’den (venüs) türetilen venereal kelimesinin venüs ile ilgili anlamına benzer bir durum türkçede de söz konusu olmuş, zühre’den zührevi kelimesi türetilmiştir.

zühre ve zührevi hastalıklar arasındaki anlam ilişkisi ise bu yıldızın islam mitolojisindeki anlamından doğmuş gibi durmaktadır. islâmî mitolojide zühre, hârut ve mârut isimli iki meleği aldatarak, onları günaha sokan ve sonunda göğe çıkıp orada donarak yıldız olan bir kadındır. bu olaydan sonra, hârut ve mârut ise bâbil kuyusuna ters olarak asılmışlardır ve orada kıyamete kadar kalacaklardır. kuyunun başına gelenlere sihir dersi verdiklerine inanılır.

bu hikâyedeki kadının adının zühre olması ve zühre yıldızının ikinci anlamının kız olması gibi hususlar, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bu yıldızdan gelen tesirle değerlendirilmesine sebep olmuş olabilir diye bir yaklaşım vardır.

Cinsel İlişkiyle Bulaşan ve Anlaşılması Çok Güç Bir Virüs: İnsan Papilloma Virüsü