Cities: Skylines Oynarken Rahatlamanızı Sağlayacak Oyun Modları

Yollar ve yapılar inşa ederek şehir büyüttüğünüz Cities Skylines'ta işler bir noktadan sonra çok karışabiliyor. İşte oyun tecrübenizi rahatlatacak bazı modlar.
Cities: Skylines Oynarken Rahatlamanızı Sağlayacak Oyun Modları

özellikle ara ara oyunun ücretsiz dağıtımı ile oyuna yeni başlayanlar dalga dalga oyunu keşfetmeye çalışıyor. bu yazıda bence oyunun olmazsa olmaz modlarını paylaşacağım. mod işi bir dehliz, ben öncelikle oyunu oynamamı rahatlatan modları paylaşacağım. ileride daha farklı modları da eklerim. bu arada dikkat etmeniz gereken bir konu da dlc'ler. oyunu aldınız ama zibilyon tane dlc var. bazı modlar ve skin'ler belirli dlc'ler olmadan çalışmaz. bu yüzden mod yüklemeden önce sizde olmayan bir dlc'yi istiyor mu diye kontrol etmeyi unutmayın.

tm:pe v11 stable (traffic manager: president edition)

en önemlisi ve tartışmalı olanla başlayalım. trafik düzenleme modu. öncelikle menü açıklamasını bırakalım:

bu modda benim en sık kullandığım özellik trafik düzenleme özelliği:


özellikle otoban çıkışlarını ve katılımlarını düzenlemek için birebir. menüde lane connector olarak geçiyor. ikinci en sık kullandığım özellik ise geçiş önceliği ayarı.


bu da menüde priority signs diye geçiyor. dönel kavşak veya 4 yol ağızı fark etmez, her türlü kesişim noktasındaki karışıklıkları kolayca çözebilirsiniz.

trafik ışıklarını açıp kapatabilirsiniz:


yolu kullanıcak olan araçları açıp kapatabilirsiniz:


bunun dışında da özellikleri var ama benim en sık kullandıklarım bunlar.

precision engineering

yol yaparken bir viraj yapacaksını diyelim 90 derecelik bir açı ile dönmek istiyorsunuz. işte size bu bilgiyi yol çekerken ekran gösteriyor. yolun dönüş açısı gibi bilgileri görerek yaparsanız mükemmel simetriklikte parseller yapabiliyorsunuz. şöyle görünüyor:


move it

yaptığınız şeylerin yerini değiştirmek bazen çok maliyetli oluyor. çoğu zaman da bi yolu geçirmek için azıcık kenara almak istiyorsunuz. işte bu tip ufak kaydırmaları rahatça yapabileceğiniz bir mod.

extra landscaping tools

adından anlaşılacağı gibi harfiyat işlerinizde size yardımcı olabilecek bir mod. oyunun kendi harfiyat aletleri biraz yetersiz. bu mod ile haya ettiklerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

automatic bulldoze v2

yine ismi ile müstesna bir mod. terk edilmiş, yanmış, yıkılmış binalar otomatik olarak yıkıyor. bu mod olmazsa bu binalar tek tek sizin tespit edip yıkmanız gerekiyor. yoksa bu binalara başka yeni insanlar gelip yerleşmiyor. önce yıkılması şart. şehir büyüyünce de bunu takip etmeniz gerçekten zorlaşıyor. özellikle de bazen şehirde beklenmedik sıkıntılar yaşandığın bir anda büyük popülasyon kayıpları yaşayabiliyorsunuz ve bir anda yülerce terk edilmiş bina oluyor. bunları da tek tek yıkmak çok can sıkıcı. mesela bir deva benim kanalizasyon çıkışım su pompasına fazla yakın olmuş bütün şehir içme suyundan zehirlendi ve bir anda kitlesel ölümler yaşandı. bir yandan insanları hastanelere yetiştirirken bir yandan da terk edilmiş binaları yıkmak çok zor bir şey. o yüzden bunu da kurun bence.

roundabout builder

4 yol ağızları trafiğin 1 numaralı kaynağı. bu yüzden yoğunluk olan yerlere roundabout yani dönel kavşak yapmaya çalışın. özellikle otobanların şehre bağlandığı ilk noktalara mutlaka yapın. bazen de 4 yol ağızı olan bir yer oyun ilerledikçe yoğunlaşıyor. orayı sonradan dönel kavşak yapmak için bu mod ideal. çapını belirliyorsunuz, hangi tip yol yapmak istediğinizi seçiyorsunuz, 4 yol ağızının ortasını seçiyorsunuz ve tıklıyorsunuz mükemmel yuvarlaklıkta bir dönel kavşak yapıyor. bu da şöyle görünüyor:


auto line color

bence bu mod oyunun buglarından birini kapatıyor. diyelim ki metro hatları döşediniz ve birden fazla hattınız var. bu hatları harita açtığınızda her hattın aynı renk olduğunu göreceksiniz. bu renkleri değiştirmeniz gerekiyor. hangisi hangisi anlamak için. işte bu küçük mod yeni bir hat açtığınızda ona otomatik farklı bir renk veriyor. tekrar girip değiştirmenize gerek kalmıyor.

clouds & fog toggler

bu özellikle bilgisayarı zorlananları rahatlatabilir. oyundaki bulut ve sisleri ortadan kaldırıyor.

city vitals watch

şehir büyüdükçe takip etmeniz gereken ve büyütmeniz gereken bazı temel metrikleri düzenli olarak devamlı ekranda tutan bir mod. mesela elektrik, su, kanalizasyon kapasitenizi falan devamlı ekranda tutuyor böylece kesinti yaşanmadan gerekli büyütmeleri yapabiliyorsunuz. ekranda sağda city vitals watch diye bir pencere var. o siz kapatmadığınız sürece sabit duruyor. bu alanı kişiselleştirebiliyorsunuz da:


one-way street arrows

tek yön olan yolların yönlerini sürekli gösteren mod. yol menüsüne girdiğinizde görebiliyorsunuz biliyorum ama ben bu bilgiyi almak için her seferinde yol menüsüne girmeyeyim, her an göreyim isterseniz bu mod çözüm.

unlimited money + everything

son olarak da bu mod işin kolayına kaçma isteyenlere. her şeyi limitsizce kullanabiliyorsunuz.

bunlar dışında çeşitli skin modları var

nedir bu skin modları? mesela tırları dhl kamyonu gibi gösteren mod var. şehirlerin mimari tarzını değiştiren mod var. mesela yeni bir yerleşim bölgesi yaptınız. bu bölgeyi districts'den ayrı bir bölge olarak oluşturun. bölgeyi oluşturduğunuzda oraya otomatik bir isim atayacak. o isme tıklayın. şöyle bir menü açılacak:


bu menüde european yazan şey o bölgedeki binaların mimarı çeşididir. işte indireceğiniz bu tip modlarla farklı mimari özelliklere sahip bölgeler yaratabilirsiniz. bendeki seçenecekler mesela şöyle:


bunları ben indirdim yüklü gelen şeyler değil. steam'de nerede bunlar derseniz, işte burada:


şimdilik benden bu kadar. ben steam üzerinden oynuyorum bu arada. steam dışındaki platformlarda modlar nasıl kurulur vs. o konulara hakim değilim.