Çizgi Roman Sanatına Bugünkü Dinamizmi Getiren Adam: Jack Kirby

Marvel Comics efsanesi Jack Kirby, Amerikan ana akım çizgi roman resimlemesine bugün bildiğimiz hareketliliğini getirmesiyle meşhur. 1917-1994 arasında yaşayan sanatçıyı tanıyalım.
Çizgi Roman Sanatına Bugünkü Dinamizmi Getiren Adam: Jack Kirby


kimdir?

çizerlik kariyerine 1935 yılında popeye ile başlamış, daha sonra dur durak bilmeden captain america, sandman, boy commandos, newsboy legion, manhunter, young romance comics, fantastic four, thor, the incredible hulk, iron man, x-men, the silver surfer, the avengers, doctor doom, galaktus, magneto, the inhumans, atillan, daredevil, the fourth world, mister miracle, omac, kamandi ve the demon'ı çizmiş, dc ve marvel arasında mekik dokumuş ve 1994'de aramızdan ayrılmış aşmış çizer.


neler yaptı?

stan lee ile birlikte çizgi roman tarihine yön veren iki kişiden biri olarak görülür. zaten birçok projede stan lee ile birlikte çalışmış, sadece çizerlikle kalmayıp genel konsept ve karakter gelişimi ile ilgili fikirler de vermiştir. hayatı boyunca yaklaşık 25.000 sayfa çizim yaptığı söylenir. her yıl verilen ve çizgi roman ödülleri olarak bilinen kirby ödüllerine de ismini veren kişidir. son dönem çizgi roman uyarlaması ağırlıklı hollywood prodüksiyonları ile birlikte adı tekrar sıkça anılmaya başlanmıştır kirby'nin. hatta zamanında çizgi romana getirdiği sinematografik teknik ile bahsi geçen uyarlamaların yönetmenlerine büyük kolaylık sağlamış, adeta hazır storyboard'lar sunmuştur kare kare. büyük adamdır kısaca, büyük...

ekstra bir özellik

1970'te marvel'den dc comics'e geçtiğinde, tamam yeni yaratacağın karakteri de yayınlayalım ama ayrıca gel istediğin serinin başına geç derler. kirby dc karakterlerinden hoşlanmadığı ve mevcut sanatçıları işinden etmek istemediği için bana en az satan en ilgilenilmeyen seriyi verin, fark etmez der ve superman’s pal jimmy olsen'ın başına geçer. bir insan bu kadar rahat kompleksiz ve egosuz olabilir.

son söz

bu adamın çizdiği şeylere bakıp,”bunlar mı çizgi romanın kralının çizdikleri?” diye soruyorsanız eğer, şunu okumanızda fayda var: https://www.avclub.com/…omics-jack-kirby-1798241329