CNN International'ın Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi Haberi

Türkiye'nin COVID-19 ile mücadelesini yakından görmek isteyen CNN International ekibi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin yoğun bakım ünitesine girerek orada bir günün nasıl geçtiğini haberleştirmiş.
Altyazı: EHA Medya


Bu habere Ekşi Sözlük'ten gelen yorumlar

sağlık çalışanlarının morali ilginç bir şekilde yüksek denilmiş haberde. doğru valla. istanbul'da çalışan bir doktor olarak bildiriyorum: bunun sebebi iş yükünün azalması, çalışma saatlerinin normale dönmesi ve yaptığımız işin angarya olmadığını bilmemiz. yığınla hasta gelmesine rağmen salgın öncesine göre acil servisler daha düzenli ve daha sakin çünkü artık sadece aciller geliyor. poliklinikler de keza öyle; polikliniğe gelen her hastaya neredeyse yarim saat ayırıyorum. normalde de böyle olsa çiçek gibi sağlık sistemimiz olurmuş.

'@yarım saat düşündüm' nickli ekşi sözlük yazarının, video haberdeki sıtma ilacı hakkındaki mesajını faydalı olabileceği düşüncesiyle ekleyeyim:

"merhaba. bahsedilen ilaç klorokin. sıtma ilacı. uzun süreli kullanımlarda özellikle gözde retina tabakasında birikmesi ve buna bağlı yan etkiler söz konusu olabiliyor ama hem uzun süre kullanım gerekiyor hem de her hastada mutlaka görülüyor diye bi şey yok. şu an için düşünüldüğünde ilacı kullanmak mantıklı.

kanı vücuttan çıkarıp oksijenlendirip veren cihaz ecmo cihazı. pahalı, hastaya uygulaması ileri uzmanlık ve birden çok branşı gerektiren bi cihaz. bu tip akciğer rahatsızlıklarında etkili olabiliyor."

ben bu hastanede tedavi gördüm. uzun süre gidip geldim. fiziki şartları berbat. ama şunu çok açıkça söyleyebilirim ki bu ülkenin uzak ara en iyi doktorları hocaları bu hastanede. pek çok özel hastane ve çapa marmara dahil pek çok devlet hastanesi'ne gitmiş birisi olarak söylüyorum. bu hastanelerin hepsinden daha iyidir. bu ülkede güvenilebilecek birkaç devlet kurumundan birisidir.

cerrahpaşa'nın asıl başarısının, sağlık bakanlığına bağlı olmayan bir üniversite hastanesi olarak varlığını sürdürmesinde saklı olduğunu düşünüyorum. haberde konuşan yalım hoc'anın, hastane genelinde enfeksiyonla ilgilenen ilker hoca'nın ve diğer ismini sayamadığım hoca ve personelin bu konuda insanüstü bir çabası var. üzülerek söylüyorum ki şu anda çalıştığım istanbul'daki eğitim araştırma hastanesinde pandemi yönetimi çok eksik durumda. abartmadan ya da hafife almadan söylüyorum, çok kötü.  o yüzden ilk olarak bu videoyu türkiye genelinde böyleymiş gibi düşünmemek gerek. 

ikincisi de cerrahpaşa'nın hükümetten aldığı(!) sonsuz destekle alakası yoktur. aksine bakanlığa bağlamak için ya da arazisine el koymak yukarıdan çok fazla baskı yapıldı. biraz google yapıp eski haberlere bakabilirsiniz.

son olarak cerrahpaşa ve çapa, ak parti'den önce de vardı, chp'den önce de. siyasetten bağımsız olarak bilimi önde tutan ve beni bu şekilde eğiten bütün hocalarımın, hastaları için canla başla çabalayan çalışma arkadaşlarımın önünde saygıyla eğiliyorum. gücümüz bol olsun, evde kalın türkiye

Türkiye'de COVID-19 Ölüm Oranı Neden Düşük?