Çobanken Keşfedilen ve Einstein'ın Yakın Çevresine Giren Fizik Dehası: Hüseyin Yılmaz

Hüseyin Yılmaz, 12 yaşında kadar okuma-yazma bilmeden yaşayan ve çobanlık yaparken tesadüf eseri keşfedilerek liseye, ardından da üniversiteye gönderilen bir fizikçi. Haliyle de Türkiye'nin en muazzam öykülerinden birinin başrolü.
Çobanken Keşfedilen ve Einstein'ın Yakın Çevresine Giren Fizik Dehası: Hüseyin Yılmaz


hüseyin yılmaz, hayat hikayesi başarılarla dolu bir teorik fizikçi

1924'te (bazı kaynaklara göre 1926) denizli acıpayam'a bağlı yumrutaş'ta doğan yılmaz, annesi ve babasını erken yaşta kaybetti. evli olan ablasının yanında büyüdü. eniştesi askere gidince aileyi geçindirme görevi ona düştü. tarlada, ahırda gece gündüz çalıştı. bir süre sonra babasının arkadaşının yanına giden yılmaz, onun yanında çobanlık yaptı. iki yıl boyunca çalıştıktan sonra yardımlar sayesinde şehre gitti ve denizli lisesi'nde okumaya başladı.

hüseyin yılmaz burs kazandı ve liseyi bitirdi. istanbul teknik üniversitesi'ne girdi ve elektrik fakültesinden çok iyi dereceyle mezun oldu. tezini hazırladı ve sorbonne'dan, mit'ten burs almaya hak kazandı. tezinde yardımcı olan fransız hocasının tavsiyesine uyarak abd'yi tercih etti.


yılmaz, mit'te iki yıl boyunca doktorası için çalıştı ve 1954'te doktorasını verdi.

Not: Bazı söylentilere göre Yılmaz, doktorasını esasında ilk 3 ayda tamamladı ancak hocaları "Tezin hazır ancak MIT'de hemen doktora vermemiz mümkün değil, istediğin dersleri alıp iki yılı doldurman gerek" benzeri bir tepki verdi (ancak bunu doğrulamak kolay değil). Bu nedenle resmi doktora bitiş tarihi gerçekten de 1954.

new jersey'deki stevens institute of technology'de asistan olarak çalıştı. 1956'da kanada'da sylvania electric products şirketinin araştırma laboratuvarında çalışmaya başladı.


izafiyet teorisi üzerine çalışmaları physical review letters'ta (prl) yayınlandı. adını taşıyan yılmaz kütleçekim kuramı hakkında ayrıntılı bilgi.

yılmaz 1967'de dünya sağlık örgütü'nün yayın organı tarafından "örnek insan" seçildi. renkler ve duygular üzerine de çalışmalar yapan yılmaz, çeşitli üniversitelerde profesörlük yaptı. 2013'te vefat etti.

kaynak: 2 mart 1967 tarihli milliyet gazetesi