Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir? Tuvalet eğitimi esnasında nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınmalı? Bu gibi soruların ve daha fazlasının cevabı için Sözlük yazarlarının deneyimlerine bakalım.
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
iStock


tuvalet eğitimi çocuk yetiştirmeye dair en en korktuğum evreydi. eğer bunu da başarırsam karada ölüm yoktu bana. günlerce kitaplar okudum, lazımlık araştırdım, külot araştırması yaptım. yaptığım araştırmalarda en çok işime yarayacak olan kitap piyasadan kaldırılmıştı. özetini bir internet sitesinde buldum defalarca okudum. ama hala cesaretim yoktu. oğlum bir akşam "anne ben bez takmayacağım" dedi ve çıkardık bezi. bez takmayacaktı ama lazımlığa ya da klozete oturmuyordu. çıplak bir şekilde evde dolaşmaya başladı üzerine gitmedim. bir süre sonra "baba kaka yaptım" dedi. çocuk odasının ortasında kocaman bir kaka. tuvalete yapsan daha iyi olurdu dedik ve kakayı alıp temizledik. ertesi sabah tuvalete oturdu ama çiş yapmayı reddetti. oğlumun çiş yapma aralıkları hep çok uzundur. yaklaşık 1 saat, aralıklarla klozete oturttum ama yapmadı ve yine odasında altına yaptı. ıslandı, sinirlendi ama kendine. elimden geldiği kadar oyalanarak değiştirdim altını. daha çok rahatsız oldu. 

ve bu bizim için bir dönüm noktası oldu. 

oğlum çişini de kakasını da tuvalete yapıyor artık. birkaç kere altına çişini yaptı ama tamamen benim hatam. çiş eğitimi verilen çocuğun, gezmeye götürülmemesi gerektiğini öğrendim. en azından ilk birkaç gün.

öncelikle çocuğun hazır olması gerekir. çişini tutması, kuru kalkması ve bez istememesi. yararlandığım kitap ise bir günden kısa sürede tuvalet eğitimi adlı kitaptı. 

elimde olan kısa bir metindi ama yapılacak şeyler kısa ve netti

1- çocuğa bez hiç bağlanmayacak gece ve gündüz dahil olmak üzere. 

2- alıştırma külotu da kullanılmayacak. çocuk altını ıslatacak ve o rahatsızlık hissini hissedecek. 

3- daha sonra elinde kuru külotla yanına gidilip ıslak külot rahatsız eder, hasta eder, kuru külot iyidir denilecek. her defasında bu cümleler kullanılacak ve bir dahasına tuvalete oturursan daha iyi olur denilecek. bir süre inat ediyor ama daha sonra yaptıkça kendine güveni geliyor.

oğlum 28 aylık. tam anlamıyla konuşuyor istediklerini ve istemediklerini ifade ediyor. yaklaşık 10 aydır geceleri kuru kalkıyordu ve gün içinde kuru kalma süresi yaklaşık 4 saat.

öncelikle bir çocukta bu eğitime başlamanın ilk şartı çocuğun tuvaletini tutabilmeyi öğrenmesidir. bir ebeveyn çocuğunun tuvaletini özellikle de çişini tuttuğunu gözlemlediği anda gecikmeden bu eğitime başlamalıdır. fakat 3 yaşını geçtiği halde tutma olayı gerçekleşmiyorsa önce öğretilecek olan küçük tuvaleti tutmak olacaktır.

tuvalet eğitimine başlandıktan sonra altın 3 kural vardır ki bunlar çok ama çok önemlidir

1- sabır: mümkünse peygamber sabrına sahip olunuz. bu çocuk bu işi öğrenemiyor deyip koyverirseniz işi çıkılmaz hale getirsiniz. yapamadığında kızarsanız en kötüsü. artık tuvalet yapmayı özellikle de kakasını yapmayı öcü gibi görecektir.

2- olayı büyütmeme: eğer tuvalete gittiğinde ona "yaparsan sen büyüyeceksin" gibi onun gözünde büyük bir başarı gibi gözüken bir cümle kurarsanız çocuk, bunun aslında yapılması çok ama çok zor bir şeymiş gibi düşünecek ve bu tuvalet olayında kendine güveni hiç olmayacak. daha da kötüsü ileriki hayatında da bu hadise zor olaylardan kaçmasına sebep olacak.

3- eğitime başlandıktan sonra asla bırakmama: eğer biz bu işi yapamadık, ileride deneyelim derseniz uzun yıllar mücadele sizi bekliyor demektir. evet iş düşündüğünüzden de zor olabilir ancak hayatınızdan sildiğiniz zaman dilimlerine bir ay daha eklemelisiniz ki çocuk artık bu işin kaçışının olmadığını anlamalıdır. vazgeçip beze dönerseniz her seferinde eğitimden kaçıp bez isteyecektir.

son bir not; bazı çocuklarda tuvalet eğitimi çok kolay olabilirken bazılarında ise çok meşakkatli duruma dönüşebilir. sunu aklınızdan çıkarmayın bu işe başlayıp da başarısız olan olmamıştır. önemli olan bunu bir kere de başarmaktır. hem ebeveyn hem de çocuk için en güzeli budur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir