Çocukluğumuzun Vazgeçilmezi Super Mario Hakkında Az Bilinenler

Bir dönem ataride oynayabilmek için kardeşi kardeşe kırdıran Super Mario'yla ilgili öğrendiğinizde şaşıracağınız bazı bilgiler.

mario'nun yaraticisi arkadasin cok tembel olmasi, o kadar tembel olmasi ki calilik ve bulutlarin modellerini ayni tutup sadece renklerini degistirmesi 

ve mario amca icin agiz ve sac yapmaya usenip biyik ile agiz sorununu sapka ile de sac sorununu ortadan kaldirmasi. hatta ve hatta eleman o kadar tembelmis ki mario'nun komple kendisini kirayi almak icin kapiya gelen ev sahibinden yaratmis.

prenses'in bize yıllardır hareket çekiyor olmasını yeni fark ettiğim çocukluğumun güzel oyunu.

super marioda yeşil mario yani namı değer luigi isminin aslında japoncada rui-ji (??) kelimesinden geldiğini (japoncada l sesi r olarak okunur çünkü karşılığı yoktur) ve rui-ji nin "resemblance,similarity" yani türkçede "aynısı" anlamına gelmesi ve yıllarca japonca bir kelimenin bize bir italyan ismi olarak yutturulması. trollemenin bu kadarı..

super mario'nun elle çizilmiş olması

ünlü atari oyunundaki mario'nun soyadının da mario olduğu. boşuna süper mario bros. demiyorlar yani. 

yeşil kıyafetli kardeşi luigi mario iken kırmızı olan esas oğlanın adı ve soyadı mario mario'ymuş. o kadar oynadık kimse bizi bilgilendirmedi.