Çocukluğunu Özleyen Yetişkinlere İlaç Gibi Gelen Çizgi Dizi: Regular Show

2010'dan beri, Adventure Time'ın yarattığı hisse benzer şeyler yaşatan güzel dizi Regular Show hakkında nitelikli bilgi ve yorumları derledik.
Çocukluğunu Özleyen Yetişkinlere İlaç Gibi Gelen Çizgi Dizi: Regular Show

nedir, ne değildir?

regular show, cartoon network kanalında yeni yayınlanan çizgi dizi. çocuklar için olduğundan son derece şüpheliyim çünkü her ne kadar bizim oğlan da izlese de ki izlememesi taraftarıyım, ben ondan daha çok izliyor ve eğleniyorum. mordecai adında bir karga ile rigby adındaki bir rakunun, pops adında bir lolipopun sahip olduğu, müdürlüğünü benson adında bir sakız makinesinin yaptığı parkta geçen maceraları anlatılıyor.

dizi cartoon network kanalında "sürekli dizi" adıyla gösteriliyor. adventure time'dan sonraki en bomba dizi olduğunu söyleyebilirim. espriler harika, şarkılar nefis, durumlar enfes. kaçırmayın derim. 

şunu izleyin demek istediğimi anlarsınız. burada "give us a raise looser" türkçeye "bize zam yap ezik" olarak çevrilmiş ve gerçekten 12'den vurmuş:

bize zam yap ezik

regular show, mordecai ve rigby adlarında, aynı parkta çalışıp aynı odayı paylaşan 20'li yaşlarındaki iki gencin gündelik yaşantısından kesitler sunan çizgi dizidir. çalışma sistemleri gariptir. yapmaları gereken günlük standart işleri yapıp sabit bir ücret alıp, ekstra işler için de fazla mesai ücreti alıyorlar gibi bir sistemleri vardır. iş yoksa para da yok gibidir. saftirik bir patronları olmasına rağmen, başlarına yönetici olarak konmuş kişi çetincevizdir. kül yutmaz. fakat gençlerin başları derde girdiğinde de yardımını esirgemez. kahramanlarımız metal, rock ve elektronik müzik dinleyip bilgisayar oyunlarını, anti kahramanları ve kült korku filmlerini severler. hayatları normal seyrindeyken bu ikilinin başına olağanüstü ve aventür olaylar gelebilmektedir. doğa üstü olaylar hikayeye öyle güzel yedirilmiştir ki, izleyicide hiç yapaylık hissi uyandırmaz. aniden bir mikrodalga fırının patlamasıyla zaman boşluğuna düşebilirler, bir org ile evrene gönderdikleri her dileği gerçekleştirebilirler, bir gramofon sayesinde gelecekteki kendilerini içinde bulundukları zaman dilimine getirebilirler, bir günde öğrendikleri dövüş teknikleriyle dünyayı çekirdeğine kadar delebilirler. tüm bunlar onların dünyasında hiç de garipsenecek olaylar değildir.


80'ler ve 90'lara bolca gönderme vardır

retroyu, aventürizmi severler. genel olarak çocukluğu 80'lerde ve 90'larda geçmiş, bu günün 20 li yaşlarındaki genç insanlarının ilgi alanlarını, zevklerini, hayata ve olaylara bakışlarını yansıtırlar. bu nesil kendilerinden önceki nesillerden farklı olarak (sanırım bunların nine-dedelerine tekabül ediyor), büyük, sıcak ve kanlı savaşların, kıtlık dönemlerinin zamanına denk gelmemişlerdir. savaş sonrası bir takım idealler, ideolojiler uğruna geleceklerini feda edebilen nesil de bunların ana-babaları oluyor. içinde bulundukları dönem, bu neslin, insanlığın geçmişte yaptığı hatalara, olayların dışından ve daha objektif bir gözle bakmalarını gerektirmektedir. yani öncekilerin yaşantılarından ya ders çıkarır ya da insanlığın toplumlara yayılmış aptallıklarıyla alay ederler. temsil ettikleri nesil homojen değildir ve çok belirgin özellikler taşımaz. kendilerinden önceki nesillerde görülen tek tipliğe karşı hareketler yaygındır. bu sebeple, tamamen apolitik bireyleri olduğu gibi tam tersi karakterlere de sahiptir. hayatta karşılarına çıkan her durumla dalga geçebilme yetisine sahiptirler.


dizinin müzikleri ve özellikle de mordecai ve rigby'nin şarkıları acayip başarılıdır

yan karakterler de enteresan tiplerdir. skips adında bir yeti, mitch adında ve kasadam lakaplı yeşil obez adam ve kafasının üzerinde bir el olan hifive adlı hayalet. bunlar garip görünüşlerine ve huylarına rağmen genellikle sorumluluk sahibi ve çok yardımsever yetişkinlerdir.

bu mordecai saftiriği, kendisi gibi kuş türünden ve aynı parkta çalışmakta olan garson kız margaret'a aşıktır. kızın karşısında eblehleşip iki lafı bir araya getirememektedir. fakat kız bildiğiniz ite kopuğa veren standart bi garson kızdır işte. inadına yapar gibi her bölümde punk'ından heavy metalcisine çeşit çeşit yeni erkek arkadaş edinip "hey mordecai! yeni erkek arkadaşım bilmemkimle tanış!" diyerek mordecai'la tanıştırmaktadır. ama mordecai'ın kendisine olan hislerini bilmemektedir. o kadar kasmasa, mordecai da zorlanmayacaktır muhtemelen ama hep efendilikten kaybetmektedir. rigby'e göre daha ılımlı ve sorumluluk sahibi bir karakterdir. rigby ise tam bir fırlamadır. çocuksu yönü ağır basan erkek tiplemesidir. kızlarla pek işi yoktur. sorumsuzdur. sürekli kendisinin ve mordecai'ın başını derde sokar. mordacai ile takılmayı, bilgisayar oyunları oynamayı sever. mordecai ile olan dostluğuna önem verir. yatağı bir trambolindir. kahramanlarımızın ikisi de işten kaytarmayı severler.

diziyi cartoon network türkiye youtube kanalından izleyebilirsiniz