Çoğu Kişinin Iskaladığı Hakikat: Gandalf'ın Balrog Olayındaki Sorumsuz Davranışı

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilki olan Yüzük Kardeşliği'nde Gandalf'ın başrolde olduğu Balrog olayına farklı bir bakış açısı.
Çoğu Kişinin Iskaladığı Hakikat: Gandalf'ın Balrog Olayındaki Sorumsuz Davranışı

gandalf, balrog olayında apaçık sorumsuz davranmış, arkadaşlarını ve çok önemli bir görevi tehlikeye atmıştır.

öncelikle her şeyin daha iyi anlaşılabilmesi için olay anını gösterir mobese kayıtlarını şuraya koyalım


1. sözde irfan ve basiret sahibi gandalf, takım arkadaşlarını başlarına gelebilecek tehlikenin büyüklüğü konusunda önceden aydınlatmamıştır

gandalf, "madenlerden mi gidelim dağdan mı devam edelim?" tartışması gündeme geldiğinde gruba balrog hakkında kısa bilgilendirme yapmış olsaydı belki de demokratik bir süreç işleyecek, dağdan devam kararı alınacaktı. ekibin diğer üyeleri balrog ismini ilk kez onunla yüzyüze geldiklerinde öğrenmiştir!

bununla birlikte dağdan devam kararı alınsaydı en kötü ihtimalle ileride bir yerde mağara ya da korunaklı bir geçit bulunurdu. bu durum yöreyi tanımayan gandalf'ın gerek bilgisizliğinden gerekse basiretsizliğinden kaynaklanmıştır.

kaldı ki ağzından alev saçan, kaçak kat çıkılmış apartman ebatında, kırbaçlı kılıçlı sado mazo bir iblisten iyidir diye tahmin ediyorum karlı dağ yolunun. gandalf'ın büyüye muskaya cin çıkarmaya erkeklik bağlama büyüsüne önem vermesi ama coğrafyayı bilmemesi yeni müktesabata uyum sağlayamamış olduğunu göstermektedir.


2) asıl skandal balrog'la ilk temas sırasında gerçekleşmiştir (yukarıdaki linkte dakika 00:31)

balrog böğürdüğünde ve ışıklarını saçtığında ekibin bir an için donakalması elbette kabul edilebilir, insanidir. neticede grup balrog'a yabancıdır. ancak gandalf zaten orada iblis balrog'un mesken tuttuğunu başından beri bilmektedir. böğürtü ve ışık ilk kez belirdiğinde herhalde bunun minik tatlı bir kedicikten kaynaklanmadığını, döner bıçaklı 10 bin goblinin korkudan düz duvara tırmanmasının normal olmadığını anlayabilecek durumdadır. gandalf'ın gelenin kim olduğunu bilmesine rağmen ağır hareketler sergilemesi kabul edilemez. gandalf zorlu şartlarda büyücülük yapacak tıynette biri değildir.

3. balrog'un böğürtüsünden sonra boromir gandalf'a "vat da fak is goin on hiır" der

gandalf ise gözlerini kapatıp uzun bir sessizliğe gömülür, insanı çıldırtan bir sessizlik. ardından uzun bir tirat atarak balrog'u gruba tanıtır. gereksiz oryantasyondur. gandalf'ın tek söylemesi gereken "kaçın!" demektir. düşün, sana doğru koşmakta olan çita görüyorsun, bir dakika boyunca düşünüp "bu gelen çitadır, yetişkin bir çitanın hızı saatte 70 mile kadar çıkabilir, burada büyü işlemez artık" diyor musun, hayır. görür görmez topukluyorsun. gandalf hızlı düşünememiştir. zaten yaşının de iyice ilerlediği ortadadır. gandalf zamanında yerini genç ve dinamik büyücülere bırakmamış, emekliye ayrılırken daha fazla emeklilik tazminatı almak için 3600 ek göstergeyi beklemiştir.

4. hesapladım, gandalf'ın sessizliği ve iblis hakkında ağır ağır, konferansta sunum yapıyormuş gibi rahatlıkla malumat vermesi 62 saniye sürmektedir

62 saniye! bu süre söz konusu balrog olunca çok ciddi bir zaman kaybıdır. gevezelik için harcanan sürede herkesin köprüyü sağ salim geçmesi sağlanabilirdi (gandalf dahil). güvenli bir tahliye için orta dünya'da 1 saniye bile çok kıymetliyken bu sürenin gevezeliğe ayrılması felakete neden olmuştur. grup lidersiz kalmıştır. hoş, gandalf'ın liderliği de tartışılır.

5. gandalf, köprü başına geldiklerinde balrog'la lafa dalmıştır

buradan geçemezsin, sana geçiş yok, geri bas gibi hiçbir işe yaramayan, faydasız bir sohbete girişmiştir. birincisi diplomasinin yeri ve zamanı değildir. ikinci balrog'un ingilizce bildiği bile şüphelidir. bunun yerine hız büyüsü ile köprü hızlıca kat edilmeli sonuna geldiğinde yıkım büyüsü ile köprü ortasından yıkılmalıdır. gandalf tahliye prosedürüne uymamıştır, iş sağlığı ve güvenliği esaslarını hiçe saymıştır.

gandalf, maia'dır; ona bir şey olmaz, kendini kurtarır, olan sana olur. elbet ruhu içine girecek başka bir beden yine bulur, nitekim öyle de olmuştur, tekrar dirildiğinde, pişkin pişkin bana artık ak büyücü deyin demiştir; ama grubun diğer üyeleri hele hele yüzük taşıyıcısı nezleden bile ölebilecek durumda vasat bir fanidir. böyle ciddiyetsizlikler nice hayatlara mal olabilir.

gandalf yargılanmalıdır.

Yüzüklerin Efendisi Evreninde Kötülerin Aslında Haklı Olması

Yüzüklerin Efendisi'nin Epey Yanlış Anlaşılan Karakteri: Frodo Baggins