Coherence Filmi Hakkında Tatlı Tatlı Okumalık Yapım Notları

James Ward Byrkit'in yönettiği, 2013 tarihli mütevazı bilim kurgu başyapıtı Coherence'e dair güzel bir trivia içeriği.

coherence, insanın kendine ettiğini kimse etmezmiş özlü sözünü akla getiren bir filmdir. yarısında bırakmayı düşünebilirsiniz ama naçizane önerim, filme tutunup devam etmenizdir. biraz imdb trivia'sı verecek olursak...

(bu arada aşağıdaki bilgiler spoiler içerir ama sanırım okusanız dahi size bir şey ifade etmeyecek, filmi izledikten sonra göz attığınızda anlam kazanacaklar.)

- bütçe $50.000 gibi mütevazı bir rakam.

- aynı mekan kullanılarak toplamda 5 gecede çekimler tamamlanmış.

- diyalogların neredeyse tümü doğaçlama.

- amir rolünü canlandıran alex manugian, aynı zamanda senaryoya konu olan kurgu öykünün iki yazarından biri.

En solda.

- oyuncular senaryoyu hiç görmemiş. çekim gecesi karakterlerinin neyi hedeflemesi gerektiğini anlatan kısa paragraflar yazılı notlar dağıtılmış her seferinde ve oyuncular birbirlerinin notlarını da görmemişler. böylelikle oyuncuların çekimler sırasındaki tepkilerinin gerçekçi kalması sağlanmış.

- çekimlerde yalnızca 5 personel varmış: 2 sesçi, görüntü yönetmeni (kamera), yönetmen ve yapımcı...

- yönetmen james ward byrkit, çekimlerin kendi evinde yapılmasını istemiş. evde doğum planlayan sekiz buçuk aylık hamile karısı da, çekimlerin 5 günde tamamlanacağına söz veren eşinin bu isteğini kabul etmiş. nitekim em karakterinin, diğer evleri gözetlemek için dışarı çıktığı sahnelerin çekimlerinin yapıldığı gece, yönetmenin karısı, çekimlerin yapıldığı evlerinde doğum yapmış...

Film kadrosu ve Byrkit (oturanlarda, ortada).

- kevin karakterinin evden tek başına çıkmak istediği sahnenin çekileceği gece, kevin karakterini canlandıran maury sterling'e verilmiş olan hedef rol notunda evden tek başına çıkacaksın yazılıyken, em karakterini canlandıran emily baldoni'ye verilmiş olan notta ise 'kevin'in evden çıkmasına izin vermeyeceksin' yazılıymış ..

- camları kırılan araçlar, çekimler için kiralanmış araçlarmış ve çekimler bittiğinde camlar serviste taktırılarak kiralama şirketine teslimat yapılmış. bu arada araba camlarını kıran hugh karakterini canlandıran hugo armstrong.

- emily baldoni (em), filmin baş karakterini canlandırdığını, resimlerin arkasındaki sayıların ne anlama geldiğini anladığı sahnenin çekimlerinde fark etmiş.

Baldoni.

- em karakterinin kendi kopyasına saldırdığı araba, karakteri canlandıran emily baldoni'nin kendi aracıymış.

- film ekibi, kuyrukluyıldız çekimlerinin nasıl yapıldığı sorusunu yanıtsız bırakmış her seferinde. tek söyledikleri, "çok basit bir görsel efekt kullandık" olmuş.

- diğer oyunculara nazaran, konu hakkında en az fikre sahip oyuncu, lee karakterini canlandıran lorene scafaria'ymış. doğaçlama çekimler olacağı dışında hiçbir şey bilmiyormuş. çekimlerin üçüncü gününde filmin, kendisinin tahmin ettiği gibi bir komedi olmadığını anlamış...

- bazı sahnelerin, çekimler bittikten 6 ay sonra tekrar çekilmesi gerekmiş. bu arada saç şekli değişmiş olan lorene scafaria için, önceki saç görünümünü yakalamak amacıyla $8.000 değerinde peruk ısmarlanmış. toplam bütçe düşünüldüğünde en pahalı aksesuar bu peruk olmuş...

Scafaria