Çok Benzin Yakan ve Sürmesi Zor Karavanların Mühendislik Harikası Alternatifi: Camper

Karavanların dezavantajlarına çözüm olarak üretilen bu güzel araçlar hem az yer kaplıyor hem de daha ekonomik. Sözlük yazarı "diesel1907" anlatıyor.
Çok Benzin Yakan ve Sürmesi Zor Karavanların Mühendislik Harikası Alternatifi: Camper
iStock

karavan (veya rv) denen araçlar iki türlüdür. kamyonetin arkasına bağlanıp çekilenler, bir de otobüs gibi tek bir araçta birleşmiş olanlar.

ilki


ikincisi


bunların ikisinin de sürümü aşırı derecede zordur

özellikle otobüs veya kamyon sürme konusunda tecrübeniz yoksa karavanla gezmek size kolaylık ve keyiften çok zahmet verir. bunların sürümü ayrı dert, park edilmesi ayrı dert, yakıtı ayrı dert, saymakla bitmez. bir de ilk sıradaki karavan çeşidini çekebilmek için normal araba yetersiz kalır. türkiye'de cip denilen araba türleri (suv) bile bu karavanları ıkına ıkına çekebilir ve yokuşlu, tümsekli veya engebeli yollarda aşırı derecede zorlanır. düz yolda da saatte 50-60 km hızla bile zar zor çeker. bu karavanları hakkını vererek çekebilmek için toyota hilux veya ford f-150 gibi pick up kamyonete ihtiyaç duyulur.

aslında bunun güzel bir çözümü var, o da karavan ile araba arasında olan "camper" adı verilen araçlardır

camper'lar günümüzde ortalama bir minivan'la aynı boyutlarda olan, arka koltukların yatağa dönüştüğü, çatının yükseldiği muhteşem araçlardır. sürmesi de, bakımı da, park etmesi de, kullanımı da normal karavanlara göre çok daha kolay ve hesaplıdır. ayrıca bir rv'ye göre üçte bir oranında (bazen de yarı yarıya) daha az benzin yakar. camper araç türleri tam bir mühendislik ve dizayn harikasıdır çünkü ufacık bir alana çok fazla fonksiyon sığdırılır ve bunları gördükçe dizayn eden mühendislerin zekasına hayran kalırsınız (aşağıdaki videolara bakabilirsiniz).

bu konuda favori aracım volkswagen california. bu araç boyut olarak bir minibüsten daha ufak ama aracın içinde bir rv'yi aratmayacak kadar özellik var. bahsettiğim araç şudur:


aracın içinde ufak bir mutfak, ufak bir fırın, duş seti, 2 tane çift kişilik yatak, elbise asmak için ufak dolaplar, ufak bir buzdolabı ve dondurucu, katlanabilir masa ve sandalyeler bulunmakta.


bu kadar ufak bir alana bu kadar şey sığdırmak tam bir tasarım harikasıdır. adamlar bildiğin bir rv'nin yarı veya üçte biri boyutundaki bir araca bir rv kadar şey sığdırmışlar (tuvalet hariç). araçtaki her şey katlanarak başka şeylere dönüşüyor.


şu abimiz aracın altını üstüne getirerek tüm özelliklerini uygulamalı olarak göstermiş, mutlaka izleyin derim


bu hatun da sürekli camper'ıyla geziyor ve seyahat konulu güzel bir youtube kanalı var, şu videoda da gezdiği camper'i tanıtmış


aslında camper'lar 1960'lardan beri bilinen bir konsept. mesela yan komşumda çok eski model bir camper var ve hala kullanıyor. yine de eskiden mercedes, volkswagen, toyota gibi firmalar camper işine epeyce yatırım yaptıktan sonra bir süre boyunca pek yatırım yapmamışlar ve yenilikten uzak durmuşlar. son 5-6 senedir de yeniden bu alanda yatırımlar yapılmaya başlanmış ve araçlar yeniden güzelleşmiş ve yeni inovasyonlar kazanmış. son yıllarda instagram gibi uygulamalar sayesinde insanlar daha fazla seyahat edip kamp yapmaya başlayınca ve benim gibi rv ve karavan sürmekten nefret eden bir sürü insan olunca bu alanda daha da çok yatırım yapılmış.

mesela şu videoda 1996'dan kalma bir camper tanıtılıyor

Diğerlerine Kıyasla Türklerin İngilizce Konusundaki Endişesi Yersiz mi?