Çok Fazla Bir İtibarı Olmamasına Rağmen Oldukça Para Kazandıran Meslekler

Türkiye'de bazı meslek grupları var ki aslında hiçbir rağbet görmemesine, çok özel yeri olmamasına rağmen inanılmaz para kazandırıyor. Okuyunca sizlere bir an kendi mesleğinizi sorgulatacak o çok para kazandıran işlere Sözlük yazarlarıyla birlikte göz atıyoruz.


jokeylik 


kesinlikle bu kategoriye ait bir meslektir. sahane para kazanirsin ama ortamlarda "ben jokeyim" dedigin zaman gulusmeler duyabilirsin. ayrica tabiri caizse sik kadar boyun vardir. o yuzden de genelde adam yerine koymazlar. itibar yerlerde.
tabi masaya sahip oldugun ferrarinin anahtarini koyup seklin kralini, itibarin en afillisini yapabilirsin belki. 

boyum kisa olsaydi vallahi dusunuyordum. mnskm! yemisim itibari.

mısırcılık

youtube.com


sultanahmet meydanında havuzun olduğu yerde koçan mısır satan bir dayı var. iyi zamanlarda tanesi 2 liradan günde 4000 civarı mısır satıyormuş. bu dayının sultanahmet civarında 5 tane apartmanı ve 3 tane arabası var.

16 yıllık eğitim sonrası haftanın 6 günü 10'ar saat çalışma karşılığı 2000 tl maaş.

bir yerde bir şeyleri yanlış yapıyoruz galiba.


kaşçı


evet bu kız, kaş kontürü yapıyor. kaşları dövme gibi bişey yaparak şekillendiriyor. 1000 küsür lira alıyor yaptığı her kaştan. randevuları da 2 ay dolu. porsche marka arabası var.

edit: mesaj kutum doldu taştı yemin ediyorum yetişemiyorum. kızla evlenmek isteyenler var :) bence onun yerine kızdan ders alın, size zengin olmanın sırrını verdim. en ucuz kaş 500 liradan başlıyor zaten. 1 saat sürüyor yaklaşık :)

duvarcı


1 m². duvarı 10 tl.ye örüyorlar. bir usta ve bir amele günde ortalama , 50 m². duvar örür. bu da ayda 15000 tl. yapıyor.

amele günde 75 tl. alıyor. bu da ayda 2250 tl. yapıyor. usta , amelenin parasını verince , geriye cepte 12750 tl. para kalıyor.

soru : usta günde 50 m². , 75 m². , 100 m². , 125 m². , ? m². örse de amele günlük 75 tl. alıyor. buna göre amelenin suçu ne?

ilan : tecrübeli , dürüst , çalışkan , zeki amele arayan ustalar yeşillendirsin.

not : yevmiye almam , m². başına ücret alırım.*

bellboy


lisedeyken 2-3 ay bellboyluk yapmıştım birinci sınıf bi tatil köyünde. yeminle ön büro müdürü dahil herkese borç veriyordum, yiye yiye bitiremiyordum parayı:)

öte yandan bu mesleğin turizm sektöründe hiç karizması yoktur o ayrı hikaye, bi zile koşa koşa gidersin, koşa koşa gelirsin işte, o kadar...

kantincilik

t24.com.tr


memuru da öğretmeni de öğrencisi de kantincileri sevmez ama kantinciler fena kazanmaz.

futbolculuk, futbol yorumculuğu ve futbol hakemliği 

gereksiz işlerde de ilk üçe girer.

youtuber

youtube.com


sağlam kariyeri olan başarılı insanlara kıyasla bu tayfa itibar olarak gözümde eksilerde, ancak ayda 20-25 bine (tl/$/€) para demeyen yüzlercesi mevcut. istediğin kadar adam yerine koyma, saygı duyma kariyer ve başarı açısından ama çoğu yürüyüp gidiyor aga.

kabin memurluğu


aylık 7 bin liraya kadar maaşları var. adamlar aylık maaşlarının yatıp yatmadığına bile bakmıyorlar. ama işleri çok zor ve pek itibar da görmüyorlar. 3 sene çalış, birikim yap sonra bırak.

denizcilik

vinç operatörlüğü