Çok İyi Taklit Yetenekleri Olan Orangutanlarla İlgili Belgesel Tadında Bilgiler

Kendilerinin farkında olma yetenekleri çeşitli gözlemlerle kanıtlanan orangutanlar oldukça ilginç hayvanlar. İşte orangutanlarla ilgili bilgiler.
Çok İyi Taklit Yetenekleri Olan Orangutanlarla İlgili Belgesel Tadında Bilgiler

- dünyada orangutanların 3 alt türü olduğu biliniyor. bu türler bulundukları coğrafyaya göre isimlendirilmekte. sırasıyla borneo, sumatra ve yeni bulunan toba (tapunali) orangutanları.

- bir orangutan yaklaşık 40-45 yıl arası yaşar. dişilerinin yaşam ömrü bir miktar daha uzun.


- bir orangutan ilk 9 yılını annesi ile geçirir. hayatta kalma becerilerini bu dönemde uygulamalı olarak öğrenir. bu sürede besin bulma ve seçme, ağaçlarda yatak yapma, tehlikeden uzaklaşma (özellikle yılanlar) ve yakın dövüş(yok tabi bunu ben uydurdum) eğitimi alırlar.

- orangutanlar otobur hayvanlar oldukları için babanın avlanmak gibi bir görevi yoktur. bununla beraber aileyi koruma (zaman zaman hayvan saldırıları veya başka erkek orangutanın saldırısı oluyor), besin toplama gibi görevleri olsa da orangutanlar pek ailece takılmazlar. baba, anneden ayrı beslenebilir. başka bir ağaçta vakit geçirebilir.


- yine orangutanlar diğer insansı maymunlara göre daha münzevi (izole) takılırlar. kalabalık gruplar halinde sosyal aktiviteleri goril ve şempanzeye göre azdır. sadece yere indiklerinde yakın ağaçlardaki orangutanlarla sosyalleşirler. ki zamanlarının çoğu ağaçların üstünde geçer iri gövdelerine rağmen.

- yetişkin bir orangutanın boyu yaklaşık 1.2 - 1.4 metre civarıdır. sağlıklı ve iyi beslenmiş bir yetişkin 80 kilo civarı takılır.


- orangutanların temel besinleri meyveler (muz, kokonat gibi), ağaç yaprakları ve ağaç kabukların oyarak ulaştıkları süttür. nadiren de olsa ağaçlardaki çok küçük böcekleri yiyebilirler. genel olarak kaslı ve fit bir yapıları olmakla beraber çocuk orangutanların karın bölgeleri bir miktar şiş gözükür.

- avcı bir hayvan türü olmadıkları için fazla kavgacı değillerdir. ancak erkekler arası alfalık kavgaları olur ve bunlar ölümle sonuçlanabilir. zaman zaman da bölgedeki bazı köpeksi maymun türleri ile kavga ederler.


- orangutan ölümlerinin çoğu eğer hastalık ve doğal sebepler değilse ağaçtan düşme veya sulak yerlerde boğulmadır. orangutanlar yüzmeyi pek sevmez ancak mecbur kalırlarsa çok hızlı öğrenirler.

- orangutanları taklit yetenekleri inanılmazdır. eğer insanlarla iletişimi varsa ki zaman zaman oluyor onların yaptıklarını hızlıca öğrenebilirler. internette gördüğünüz birçok komik orangutan videosunun temel sebebi bu. alet kullanandan (çekiç, testere) kilit açana, şapka takandan dans edene kadar birçok örnek hep bu yetenekten geliyor.


- orangutanların kendinin farkında olma (bkz: self recognition) yeteneklerinin olduğu çeşitli gözlemlerle kanıtlanmıştır.

- palm yağı yüzünden kesilen ormanlar orangutanların yaşam alanlarını tehdit etmekte. ayrıca illegal bir şekilde pet olarak kullanılıyorlar. bu yüzden evsiz kalan, avlanan veya öldürülen orangutanların yavruları gönüllü örgütler tarafından rehabilitasyon merkezlerinde eğitiliyor. en bilinenleri "bos foundation"