Çok Kişinin Hakkında Yanlış Bildiği Biseksüellik Tam Olarak Nedir?

Biseksüel nedir? Biseksüellik nedir? Hakkında en fazla yanlış bilgiye sahip olunan cinsel yönelimlerden biri biseksüellik. Peki nedir tam olarak?
Çok Kişinin Hakkında Yanlış Bildiği Biseksüellik Tam Olarak Nedir?


Biseksüellik nedir?

biseksüellik; kişinin, karşı cins ve kendi cinsiyle duygusal ve/veya cinsel birliktelik yaşayabilme durumunun cinsel tanımıdır.

kişi her iki cinsede aynı yüzdede ilgi gösteremez; bir taraf her zaman baskın çıkacaktır. ister karşı cins, ister kendi cinsi ilişki söz konusu olduğu taktirde zamanla ilgi iki uç nokta arasında gidip gelicektir.

türkiye'deki cinsel ilişkiye girmek için "nefes alsın yeter" prensibinin dışında biseksüellik, erkek ve kadın için açıklanması zor ve tehlikeli durumlar oluşturmaktadır. biseksüel erkeğe bir süre sonra "ibne/gay" denilip, biseksüel kadın ise değişik mastürbasyon fantezilerinin önemli bir öğesi olur.

biseksüellik, hem erkekle hem kadınla çatır çatır şevişen kişiler olarak görülebilir ama her biseksüel kişi, karşı cinsiyle ve/veya kendi cinsiyle ilişkiye girmek zorunda değildir.

Biseksüel bir Ekşi Sözlük yazarından dinliyoruz

homoseksüellik gibi biseksüelliğin de hastalık olmayan, doğuştan gelen bir cinsel yönelim olduğunu düşünüyorum. özentilikle, cinsel sapkınlıkla bağdaştırılmaması lazım.

5-6 yaşlarında sırf güzel oldukları için beğendiğim kadınların gazete ve dergilerden fotoğraflarını keser, saklardım. hatta kesip sakladığım bazı yarı çıplak kadın fotoğraflarını annemin bulmasıyla benim gibi çocuk yaşlarda olan abimin başı benim yüzümden derde girmişti. abim, annemi fotoğrafları kesip biriktiren kişinin ben olduğuma zor inandırdı.

benim kendi yönelimimle yüzleşmem yirmili yaşlarımın yarattığı farkındalıkla başladı. hemcinslerimi hiçbir zaman kıskanan biri olamadım. gerek karşı cinse, gerekse hemcinsime olsun; her daim güzele ve estetik olana hep imrenerek baktım; takdir ettim.

biseksüel olmanın en rahatsız edici tarafı, biseksüel olduğunuzu yeni öğrenen kişilerin size sevişken gözüyle bakmaya başlaması. sanki uçan kaçan elinizden kurtulmuyormuş, cinsel sapıkmışsınız gibi sohbetlere maruz kalabiliyorsunuz. kadınsanız ve biseksüel olduğunuzu bir kadın arkadaşınızla paylaştıysanız ve arkadaşınız kısmen homofobik ise her içten sarılışınızı yanlış yorumlama eğilimleri olabiliyor, yüzündeki rahatsız gülümsemeden bunu anlayabiliyorsunuz. haliyle bu da sizi rahatsız ediyor ve zayıflamaya başlayan arkadaşlığınız yüzünden içiniz huzursuz oluyor.

karşı cinsten sevgilime cinsel yönelimimden bahsettiğimde "benimleyken hemcinsinle birlikte olursan kıskanmam. ama bir şartla: ben de izleyebilir miyim?" ya da "üçlü yapalım mı?" tarzı muhabbetlerin ne kadar yaralayıcı ve aşağılayıcı olduğunu da bahsetmeden geçemeyeceğim.

biseksüellik, cinsiyet farkı gözetmeksizin insanı insan olarak kabullenerek sevebilmek, aşık olabilmek, kendi vücudunla barışık olabilmek demek bir yerde. gerçekten sevdiğim, anlaştığım ve "işte bu insan" dediğim takdirde bir hemcinsimle evlenip, evlat edinebileceğimi bile düşünüyorum. sevginin, aşık olmanın ve yürekten bağlanabilmenin bir cinsiyeti olmamalı bence.

Genellikle Biseksüellerle Karıştırılan Panseksüelller Hakkında Yanlış Bilinenler

Karşısındakine Duygusal Bir Şey Beslemediği ve Sevmediği Takdirde Sevişemeyenler: Demiseksüeller