Çok Sert Yapıda Olan Zeytin Çekirdeği Nasıl Çimlenip Ağaca Dönüşebiliyor?

Ufuk açıcı doğa bilgilerinde bugün: Normal yollarla toprağa düştüğünde çimlenemeyecek kadar sert olan zeytin çekirdeği nasıl çimlenip ağaç verebiliyor?
Çok Sert Yapıda Olan Zeytin Çekirdeği Nasıl Çimlenip Ağaca Dönüşebiliyor?
iStock

nedir olay?

bilindiği üzere zeytin çekirdeklerini kırmak oldukça külfetlidir. zeytin toprağa düştüğünde, çekirdeğinin sertliği nedeniyle uygun koşulları bulup çimlenmesi nerdeyse imkansız. bu aşamada zeytini çok seven karatavuk isimli kuşumuz çekirdeği mide asidi ile karıştırıp yumuşattıktan sonra dışkılar. böylece tohumun filiz vermesi çok kolay olur.

özetle: bu kuşlar sayesinde zeytin ağaçları var...

Bir zeytin çekirdeğinin çimlenmesi.


kimdir peki bu karatavuklar?

karatavukgiller (turdidae) familyasından tüyleri kara, meyve ve böceklerle beslenen ötücü bir kuş türüdür bunlar. 25 cm civarındadır, çok hareketli ve hızlı uçarlar. avrasya'nın ılıman bölgelerindeki ormanlarda ve bahçelerde yaygın biçimde görülürler.

Karatavuk.

karatavuk sesi dinlemek isterseniz

bu tipini sevdiğim, kömür renkli tombişler bahar aylarında öyle güzel öter ki, sabah vakti kapıdan içeri girmek istemez, saatlerce muhabbetlerini dinlersiniz. nisan başından beri her sabah içime huzur dolduruyorlar, karabatak, batak, karabakal, kara ardıç ismiyle de tanımlanırlar.