Çok Yetenekli Olmasına Rağmen Üst Liglere Bir Türlü Çıkamayan Forvetin Hikayesi

Bir Sözlük yazarı, Türkiye'den düzenli olarak dünya starı futbolcu çıkmamasına dair kendi kuzeninin hikayesini paylaşmış.
Çok Yetenekli Olmasına Rağmen Üst Liglere Bir Türlü Çıkamayan Forvetin Hikayesi
iStock

bir kuzenim var, sadece türkiye değil dünya çapında bir oyuncu olabilecek yetenekteydi

izleyen herkesin ağzını açıkta bırakan komple bir futbolcuydu. defansta adam geçirmez, hücumda gol asist rekoru kırardı. amatör liglerde net bir pozisyon yoktur bilen bilir duruma göre bazı oyuncuların mevkisi değişir. peki bu kadar iyi olduğunu nereden mi biliyorum?
hatay'da amatör liglerde 15 yaşında forma giymeye başlayıp büyüklerin arasında atiba'nın pozisyonunda oynarken 28 gol attığı sezon, full stoper oynadıgında sadece 19 gol yiyerek takımını bal ligine çıkarma gibi istatistikleri mevcuttu. takım ne zaman sıkışırsa hocası forvete yollar 3 4 gol sallar maçı alırdı.

sonra ne oldu? 18 yaşına gelince bölgede tüm takımlar peşine düştüler. o da memleketin en büyük takımı olan iskenderun demirçelikspor'a gitti 18inde 5 yıllık sözleşme imzalayarak. sağlam adımlarla ilerlemek isterken ilk antremanda antreman sahasından kovuldu. 2 gün sonra kulupten arayıp 160 bin tl getirirsen kadroya alırız dediler. tabi getiremedi.

2 sene sonra 20 yaşında adanaspor kendisini istedi kulüp 310bin tl istedi. adanaspor vazgeçti. 3 sene sonra bucaspor istedi kulüp bu defa 450 bin tl istedi bucaspor vazgeçti. 23 yaşına kadar demirçelik'de boş kalan kuzenime pek çok defa talip çıktı fakat futbolda kendini kanıtlamamış isen saf yeteneğin varsa seni takıma almak için senden para istiyorlar bunu anladık. transfer etmek isteyen tüm kulüpler istenen parayı verin gelin oynatalım dediler. böyle bir zihniyet olabilir mi?

o dönem ünlü eski futbolcular şehir şehir gezerek halı saha turnuvası yapıp oyuncu keşfediyorlardı güya. iskenderun seçmelerini kuzenim kazandı ve sık sık tvlere çıkan ünlü eski futbolcu türkiye seçmelerine götürmek için 100bin tl para istedi. tabi veremedik ve yerine başkası gitti.

23 yaşında bu kuzenim son bir şans için izmir'de amatör kulüpler federasyonuna gitti. bucaspor kulübü gel 1 sene alt takımımızla amatör ligde idmana çık oyna beğenirsek neden olmasın dedi. kuzenim bilmem ne gençlik spor ile idmanlara başladı, 3.idmandan sonra bir otelin spasından 3 bin tl maaş ile iş teklifi aldı ve yaşım artık geçiyor daha fazla bekleyemem para kazanmam lazım diyerek spa'da işe başladı. futbol kariyeri böylece sonlandı.
bu ülkede neden forvet çıkmadığını ya da neden iyi takımlarımız olmadığını kuzenimin özelinde anlatmak istedim sizlere. 

istersen cristiano ronaldo ol, kariyerine başlarken verecek paran yoksa bal liginden öteye gidemiyorsun. yoksa ülkemiz yetenekli oyuncu cenneti. bal ve daha altı liglerde öyle oyuncular izledim ki, neyin ne olduğunu da yaşayarak gördükten sonra neden futbolumuzun bu halde olduğunu çok iyi anladım.