Columbia, Türkiye'de Neden Bu Kadar Pahalı?

Outdoor giyim sektörünün dünyada en bilinir markalarından biri olan Columbia'nın ürünleri, Türkiye'de epey pahalı. ABD ile Türkiye satış fiyatları arasında yalnızca döviz kuruyla açıklanamayacak kadar fark var. Peki bu fark nereden kaynaklanıyor?
Columbia, Türkiye'de Neden Bu Kadar Pahalı?

araba fiyatları üzerindeki vergi oranları aleni şekilde ortadadır. (kdv, ötv, ötv'li fiyatın kdv oranı derken normal liste fiyatı + vergiler şeklinde size açıklama yapılır.) bu yüzden bilirsiniz arabanın neden avrupa'ya göre pahalı olduğunu.

genel itibarıyla tekstil ürünlerinde sizin bilmediğiniz ama ürünler gümrük noktalarına daha ulaşmadan evraklar üzerinden vergi oranları çıkar. ekseriyetle "made in china" tekstil ürünlerine minimum %40 vergi ödenir. anti damping (yerel üreticiyi korumak için ek vergi), belirli ürün tipleri ya da tekstil karışımlarına getirilen ek vergi ve verginin vergisi derken ortalama %80 - %90 oranında ek maliyetle ancak çekebilirsiniz ürünü gümrükten.

kim çeker ürünü? distribütör çeker. bir de bu adamların operasyon maliyetleri, kira, personel, yatırım maliyeti vs. derken; minimum kar marjıyla bile satmak isteseler bile ister istemez abd ya da avrupa bölge fiyatları ile aynı arabalarda olduğu gibi fiyat farkı oluşur.

peki neden abd'de ucuz? orada gümrük vergisi yok mu? 

evet var! ama markanın sahibi ve üreticisi olan firma zaten abd merkezli. peki üretim maliyeti hakkında bilgimiz var mı? tabii ki yok. sadece tahmin etmeye çalışabiliriz. şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki o bahsettiğiniz 20-30 abd doları fiyatla bile sattığında markanın sahibi yine para kazanır; hem de tüm masraflarını da karşılayarak. en kötü ihtimal stok maliyetine girmemek için bile başabaş noktasında satar yine satar. neden? nakit akışı sağlamak için. (asortisi kırık, sadece büyük ya da küçük bedenlerin kaldığı/satılmadığı, sezonu geçmiş ürünü neden bekletsin ki rafta.)

birleşik arap emirlikleri ve daha 2018 ocak ayında hayatlarıda sadece %5 kdv'yi ilk kez görmüş suudi arabistan gibi sıfır vergi ülkeleri kıyaslarsanız üzülürsünüz. zira bu ülke distribütörleri aşırı yüksek adetli alım yaparlar. çünkü sadece kendileri satabilirler markalı ürünleri. devlet destekli olduklarından da zararına bile satabilirler istedikleri her ürünü. bu ayrı bir araştırma ve tartışma konusu.

ez cümle 

marka, marka, marka... eğer global bir markanız yoksa ve hem üretip hem pazarlamasını yapmazsanız vatandaşınız kendine bir mont alırken bir tane de devletine almış olur.

Apple Türkiye Fiyatları Vergiler Hariç Tutulduğunda Dahi Neden Pahalı?