Conor McGregor-Khabib Nurmagomedov Maçında Çıkan Olayların Baştan Sona Özeti

UFC hafif sıklet maçında Dağıstanlı Khabib Nurmagomedov ile İrlandalı Conor McGregor bir süredir heyecanla beklendiği üzere 6 Ekim'de karşı karşıya geldi ve maçtan galip çıkan Nurmagomedov oldu. Bu show business hadisesi, maç öncesi ve sonu pek çok kavga gürültüye de sahne oldu tabi.
Conor McGregor-Khabib Nurmagomedov Maçında Çıkan Olayların Baştan Sona Özeti
UFC: Ultimate Fighting Championship, William Morris Endeavor'un sahibi olduğu ve işlettiği Las Vegas, Nevada merkezli Amerikan karma dövüş sanatları organizasyonu.


conor mcgregor vs khabib nurmagomedov maçı, güç ve gururun para ve nefreti boğduğu karşılaşmadır...

ufc'nin en büyük maçı dedikleri maçı khabib nurmagomedov çok rahat bir biçimde rakibini dinlene dinlene döverek (boğarak) kazandı.

bilen bilir, conor mcgregor yaklaşık 20 küsür arkadaşıyla birlikte daha önce khabib'in olduğu servise saldırıp arkadaşlarıyla servisin camlarını indirmişti. o gün pek bir mutluydu. devamında ayarlanan bu maçtan önce khabib'e dış görünüş, din, dil, ırk ne varsa hakaretler savurdu; yalnız khabib'e de değil, onun arkadaşlarına ve menajerine de "terörist dağıstanlı fareler" diye en az 100 kere kameralar karşısında güvenlik önünde hakaretler etti. face to face yaparken fiziksel temasta bulundu ve tüm bunlar yaşanırken ufc'nin başkanı, organizatörü dana white sadece gülmekle yetindi...

McGregor ve arkadaşlarının otobüs saldırısı


khabib, conor gibi ağzından salyalar saçarak küfür edemezdi ve tek bir şey dedi: six october... kazanabilmesi için ayakta kalması ve erken davranması gereken kondisyon yoksunu conor'un tek yaptığı; -jose aldo'ya yaptığı gibi- rakibini kışkırtabildiği kadar kışkırtmak ve açık dövüşmesini sağlamak. böylelikle tek silahı olan sürpriz soluna (!) tuzak hazırlıyordu. ama gördüğümüz gibi khabib maçın başında ters pozisyonda kalmasına rağmen conor'u yere çekebilme uğruna, yüreğiyle direkt conor'un altına girdi; ilk 1 dakika cebelleşse de devamı sadece khabib'in tek taraflı gösterisiyle ve "neck crank" ile nakavt etmesiyle sonuçlandı.

Maç öncesi yüzleşmelerden biri. Fotoğraf: Dana White / Twitter

khabib, floyd mayweather gibi eşinin kendisini aldattığı basketçinin formasıyla toplantılara gelen conor'u maç sonu kucaklamadı; "talk now" diyerek aşağıladı. ve arkadaşlarıyla birlikte (ki arkadaşları tutuklanmış dana white'nin son açıklamalarına göre) maçtan sonra kazandığı parayı gram düşünmeyerek gururu uğruna ne var ne yok girdiler... umarım bu, para için rakiplerinin aile, din, dil ve ırk değerlerine kadar sözlü sataşan conor'a arkadaşları dahil iyi bir ders olmuştur... khabib söylediklerinde samimi ve dürüst bir adam olduğunu kafeste gösterdi. zaten bu maçtan sonra ufc'yi bırakacaktı; conor'un servis saldırısında olaya esprili tutumla bakan dana white'nin bugünkü maç sonrası khabib ve arkadaşlarına karşı tutumu göz önüne alındığında gayet de doğru bir karar olduğu gözüküyor...

neyse en başta dediğim gibi; gurur ve güç, para ve nefreti yendi... ufc tarihinin en büyük maçı hak edenin oldu.

Nurmagomedov'un maç sonrası McGregor ekibine saldırısı


Ekleme: Khabib, McGregor'u hangi özellikleriyle yenebildi?

karma dövüş sanatlarında genel itibariyle:

1) muay thai; yumruk, tekme, diz, dirsek hareketlerine,

2) judo; ayakta güreş ve maçı yere taşıma diye tanımlayabileceğimiz kısmına (take down),

3) jiu-jitsu veya choke wrestling; yerde güreş ve her türlü kilit, boğma, sıkıştırma diye tanımlayabileceğimiz kısımlara hakim olmak gerekir.

khabib işin 3. kısmında tam bir canavar. maç yere taşındığında en azında kendi sikletinde rakiplerinin hiçbir şansı kalmıyor. conor mcgregor ile olan karşılaşmasında özellikle 2. round ve sonrasında işin judo kısmını da conor’un sol elini kitleyerek başarıyla gerçekleştirdi. mma için göze fazla güreşçi gibi gözükebilir ama bu adamı yenmenin şu an icin iki yolu var,

- ondan iyi güreşeceksiniz, ki daniel cormier veya phil davis 20 kilo verip hafif siklete inmedikçe bu seçeneği kullanabilecek insan bulmak çok zor.

- kondisyonunuz conor’dan veya habib'ten bile çok çok yüksek olacak, iyi bir muay thai’niz olacak, maçın bir şekilde yere taşınmasına engel olacaksınız ve gününüzde olacaksınız.

yazın kenara, bu adamı yıkarsa sağlıklı bir (bkz: tony ferguson)’dan başkası yenemez. o da en iyi ihtimal.

Bonus: Nurmagomedov'un 9 yaşındayken ayıyla güreşmesi

Diğerlerine Kıyasla Türklerin İngilizce Konusundaki Endişesi Yersiz mi?