COVID-19 Aşısı Olmak İçin Aile Sağlığı Merkezi'ne Gideceklere Tavsiyeler

Ekşi Sözlük yazarı bir Aile Sağlığı Merkezi doktorundan, Pfizer-BioNTech'in COVID-19 aşısını olmak için Aile Sağlık Merkezlerine gideceklere tavsiyeler.
COVID-19 Aşısı Olmak İçin Aile Sağlığı Merkezi'ne Gideceklere Tavsiyeler

açılın, aşıcı geldi hanım. ekşi sözlük'te pfizer-biontech'in covid-19 aşısı hakkında okuduğum sorunların cevabını yazacağım.

1. biontech iyi bir aşı ama yan etkiler mevcut. şimdiye kadar kalıcı bir sıkıntı ile karşılaşmadık ülkede ama kol ağrısı yapabiliyor (%30-40 oranında). nadiren koltuk altında şişlik (doktora git), çarpıntı (doktora git) yapabiliyor. ateş (37,8 ila 38,2 arası) yapabiliyor (bir parol veya minoset iç, ateş süreklilik gösterirse doktora git) şimdilik benim gördüğüm başkaca sıkıntı yok.

2. aile sağlık merkezlerinden (asm) randevu alırken mümkünse altılı gruplar halinde alın ve o grup ile asm'ye başvurun. hayır, şaka yapmıyorum. asm'lere altı kişi olmadan o flakon açılmayacak talimatı verildi. resmi bir talimat yok. sadece vatan millet sakarya... aşı telef olmasın dendi. birinci basamakta bu en az istiklal marşı kadar, vatan kadar önemli bir cümledir. herkesin bu öneriye bağlı kalacağına emin olun.

3. soğuk zincir meselesine gelince... biontech'in açılmamış flakonunun +2 +8 °c derece arasında 30 güne dek saklanabileceği bilgisi bize ulaştı. ayrıca zaten aşı lojistiği ana merkezden günlük ve anlık olarak yapılıyor. soğuk zincir de bu ülkenin en sağlam çalışan birimi. daha iyi yapılamaz. daha iyi korunamaz.

4. aşı olacağınız gün asm'ye vakitlice gelin. gelmemezlik yapmayın. eğer gelmeyecekseniz randevu saatinden mümkün olduğu kadar önce bize bildirin.

5. randevunuzu almanız aşı olacağınız manasına gelmiyor maalesef. şu altılı flakon meselesinden dolayı sizi başka bir asm'ye veya ertesi güne yönlendirebiliriz.

6. hastanelerde altılı flakon bir sorun olmuyor çünkü onlar devamlı aşı yapıyorlar. bir flakon açıldıktan sonra hemen kullanılması gerekiyor. yoksa kısa zamanda aşı bozuluyor. işe yaramıyor.

7. dün ilk gün olmasına rağmen iki flakon harcadık. güzel. herkes randevu alsın ve randevusuna uysun. hatta erkenden gelsin. gelmeyecekse asm'ye haber etsin. azıcık aşı bulduk, ziyan etmeyelim.