COVID-19 Testleri Pozitif Çıkan Ekşi Sözlük Yazarlarının Yaşadıkları Süreç

Son dönemde artan COVID-19 vakalarından bazı Ekşi Sözlük yazarları da maalesef nasibini almış.
COVID-19 Testleri Pozitif Çıkan Ekşi Sözlük Yazarlarının Yaşadıkları Süreç

hastalığı atlatalı 2 hafta olmuştur

belirtileri herkes yazmış. bende ve annemde mide bulantısı ile baş dönmesi de vardı, ayakta duramıyorduk hatta annem bi kaç defa baygınlık geçirdi.

yaşım 32, 16 sene sigara içip 10 ay önce bıraktım. hiç boğaz ağrısı ve öksürük olmadı. nefes darlığı bayağı vardı. bence en kötü belirtisi bu. yüksek tansiyon başladı 196/136 ya çıkmıştı bir ara. tabi büyük ihtimalle tansiyon daha önce de vardı ama ben bilmiyordum. kalp ritminde bozukluk oldu. bunun sebebinin kandaki potasyum yüksekliğine bağlı olduğunu söyledi doktor.

eğer nefes darlığı başlarsa insanlardan uzak kalın ve maskeyi çıkarın, odadaysanız pencereleri açın ve derince nefes alıp verin bu sizi rahatlatacaktır. kesinlikle panik olmayın.

hastalığı nerde bulduğumu hiç bilmiyorum. pazarcıyım ve pazarda kapmış olma ihtimalini düşük buluyorum nedense. çünkü sürekli gittiğim yer ve şimdiye kadar yakalanmış olmam lazımdı. kapalı ortamda yakalanmış olduğumu düşünüyorum ben.

siz yakalanırsanız geriye dönük 6 günü düşünün. bu günlerde gittiğiniz bir yerde kapmışsınızdır. virüsün ortalama 6 gün kuluçka süresi var.

ailemde benden sonra anneme geçti, eşim ve çocuğuma bulaşmadı, kendimizi onlardan izole de etmedik çünkü geç kalmıştık. aynı sofrada yemek de yedik ama hiçbir belirti göstermediler.

annemin düşen tansiyonu ve baş dönmesi, mide bulantısı - yüksek ateş olayını çözemediğimiz için pandemi hastahanesine kaldırdık ve 9 günlük tedavi sonrası iyileşti kendisi 50 yaşında (35 sene sigara içip benimle beraber 10 aydır sigara içmiyor)

hastalığın bedensel etkileri çok fazla ve yıkıcı ama daha büyük etkisi psikolojik olarak yıkımı. düşünüyorum, aynı hastalığı farkında olmadan geçirsem büyük ihtimalle daha hafif geçebilirdi. pozitif çıktığınız an moral olarak çöküyorsunuz ve sanki ölümcül bir hastalığa yakalanmış gibi hissediyorsunuz.

ayrıca normal hastalıkta 3 gün yatar kalkarsınız bunda 5 gün ölü gibi yatıyorsunuz ama hala iyileşemeyince iyice panik oluyorsunuz. hastalığın 5 gün çok etkili olduğu süre var ve bu süreyi bilip, korkmadan dinlenmek gerekiyor. her sabah kalktığınızda aynı şekilde uyanmak sizi korkutmasın. ben 10 günden sonra etkilerinden kurtulmaya başladım çünkü.

moral çok önemli. basında, sosyal medyada, her yerde sürekli panik ve korku pompalandığı için, pozitif olunca sakın bizim gibi moraliniz alt üst olmasın. kendinize 10 gün süre verin ve iyileşemezseniz tedavisine bakın.

bu süre boyunca sürekli ateşinizi, tansiyonunuzu ve şu parmağa takılan oksimetre ile kandaki oksijen değerinizi sabah - akşam ölçün. oksimetre 50,60 tl gibi bir şeydir. kandaki oksijen oranınınız %90 ın altına inmemesi gerekiyor. anneminki %92 ye inmişti ve ölçtüğümüzde anladık. bunun farkında bile değildi.

tansiyon, ateş ve oksijen oranı ölçümü ile kendi sağlığınızı en azından bu yoğunlukta gözlem altında tutabilirsiniz. bazıları da 37 dereceyi yüksek ateş sanıyor. 37,5 dereceden sonra hafif ateş başlıyor. aklınızda bulunsun. ateşi düşürmek için de baş, dirsekler, el ve ayak bilekleri damarları üstüne ıslak bez koyarak kısa sürede düşürebilirsiniz. tabi bezleri bi kaç kez tekrar ıslatıp koyarak..

düşük tansiyonlu yaşlı bir hastanız varsa, kesinlikle tuvalete falan yalnız göndermeyin. bayılıp başını bir yere vurma ihtimali yüksek çünkü. yanında sürekli biri olsun evdeyken bile. gece yatarken de gözlem altında tutun. özellikle geceleri yanında duramıyorsanız altına bez bağlayın ki kalkıp tek başına tuvalete gitmek zorunda kalmasın.

panik olmayın, milyonlarca insan atlattı ve atlatacak da. ben pazarda, markette her yerde maskeyle gezdim... cebimde sıvı sabunla geziyordum ama çok sakınmak da bazen sizi bu hastalığa yaklaştırıyor.

covid-19’a yakalanmış ve atlatmış biri olarak anlatıyorum

öncelikle amcamın yakalandığı haberini aldık, bu bizi oldukça sarstı. kendisi berber olduğu için mesleğini icra ederken kapmış olduğunu düşünüyorum. ardından amcamın eşi ve kayınvalidesi pozitif çıktı. bu sürece kadar zaten şahsi olarak hiçbir temasta bulunmamıştım ancak diğer amcam ve ailesi pozitif haberi alınmadan önce temasta bulunmuştular. velhasıl, diğer amcam ve eşi de pozitif çıkınca ben ve ailem de test yaptırdık ve negatif çıktı. ancak ertesi günlerde aynı çatı altında bulunduğumuz abim ve ailesi pozitif çıktı. ardından ablam ve ailesi de.. ancak ben ve annem babamda ağır bir belirti yoktu, yalnızca babamda öksürük vardı. ailede yeni pozitif sonuçlar arttıkça biz de tekrar test yaptırdık ve pozitif çıktı.

sonraki süreçte evde karantina başladı, ilaç verilmedi. babamın öksürüğü devam etti, annemin bir gece ağır vücut ağrısı oldu, bende ise hiçbir şey olmadı. zaman geçtikçe babamın öksürüğü bitti, annem ile benim ise koku ve tat alma duygularımız sıfırlandı. yaklaşık on gün boyunca hiçbir şekilde koku ve tat alamadık. ateşimiz hiçbir zaman yükselmedi. zaman geçtikte annemle babamın aksine bende bir nefes darlığı oldu. ardından kalp çarpıntılarım ve nefes aldıkça bıçak saplanırcasına bir akciğer ağrısı başladı. yaşım 22 ve sigara hiçbir zaman kullanmadım, ancak covid19 bende bu tür bir etki bırakarak vücudumu terk etti. yavaş yavaş tat ve koku duygum geri geldi, şu an tamamen normale dönmüş durumda. ancak kalp çarpıntılarım ve akciğerimdeki hissettiğim rahatsızlık devam ediyor ve bunun için ayrıca doktora gideceğim. bu süreçte hiçbir şekilde ilaç kullanmadık, tek yaptığımız evde oturup karantina süresinin geçmesini beklemek oldu. tüm sülalemizde covid19’u geçirmeyen çok az kişi kaldı ve herbiri çok farklı şekilde yaşadı bu süreci. hastanede yatan da oldu, bizim gibi evde geçiren de. demem o ki şu an covid19 pozitif olup farkında dahi olmayabilirsiniz çünkü gerçekten günlük yaşantımızdaki ufak aksaklıklara bağlayabileceğimiz şeyler belirti olabiliyor aslında. düşünün ki mahallemizdeki 90 yaşında teyze bile bunu geçirdi ve atlattı. umarım herkesin birgün yaşayacağı bu süreci hafif atlatanlardan olursunuz :)

benim de temmuz ayının başında covid-19 testim pozitif çıktı 

20 gün boyunca evde oda karantinasında sağlık memurunun eve getirdiği sıtma hastalığında kullanılan hapı 5 gün boyunca kullanarak hafif semptomlar eşliğinde geçirdim. hafif ateş ve eklem ağrıları dışında herhangi bir semptom yaşamadım. iştahsızlık, yüksek ateş, koku ve tat almama gibi belirtiler hiç olmadı. beslenmeme önem verdim. bağışıklığı kuvvetlendiren badem, kırmızı biber, avokado, bal, yumurta gibi besinleri her gün tükettim, bol bol su içtim ve psikolojik olarak kendimi pozitif tutmak için çok fazla hastalığımla ilgili telefon görüşmelerinde bulunmadım. onun yerine oda karantinasında kendimi dizi ve filmlere verdim. özellikle sürükleyici diziler hastalığımı unutmamda çok yardımcı oldular. 

evde sürekli camları açık tuttum. diğer aile bireyleri etkilenmesin diye 20 gün boyunca plastik bardak tabak çatal kullandım. yedikten sonra hepsini bir çöp torbasında biriktirip attım. çarşaf yastık kılıflarını sık sık değiştirdim. vücudumu kırgın hissettiğim zamanlarda ayakta spor hareketleri yapmaya çalıştım. nefes kontrol çalışmaları yaparak vücudumu ciğerlerimi dinlemeye çalıştım. özellikle 5. günden sonra semptomlarda artış olduğunu bildiğim için en çok 5 ila 8. günler arasında stres yaşadım, acaba durumum ağırlaşacak mı diye psikolojik olarak kendimi olumsuz anlamda çok etkiledim ama hiçbir şey olmadı, şanslıydım. 

ya çok yoğun almadım virüsü ya da bağışıklığım kuvvetliydi veyahut aldığım sıtma ilacı etkili oldu. bilemiyorum, maske gerçekten önemli hiçbir zaman ihmal etmeyin, maskenizi taktıktan sonra geriye sadece ellerinizi sık sık yıkamak ve ağız burun temasından kaçınmanız kalıyor çok zor değil bu önlemler... maske takın ve ellerinizi temiz tutun.. bu kadar.

evet, bu gece öğrendim ve hastaneye yatışım yapıldı

çekilen akciğer tomografisinde zatürre (pnömoni) ile uyumlu bulguların olduğunu öğrendim.

herkesin başına gelebilir elbette ama ben türkiye'deki ilk vakadan sonra alınabilecek en üst düzeyde tedbirler almış biri olarak çok üzüldüm. kronik kalp hastalığım da olması nedeniyle hastalığı geçirirsem ağır geçiririm kesin düşüncesi ile tedbir olarak:

1- öncelikle işimi değiştirdim, direkt halka hizmet verdiğim için insanlarla temas olmasın diye sadece haftada bir iki gün is yerine gidip kimseyle pek temas etmeden işleri halledip döndüm , is yerine en son 13 gün önce gitmiştim.
2- hiçbir yemeğe gitmedim
3- kahve içmeye gitmedim
4- eş dost ile hiç görüşmedim
5- düğünlere veya toplu hiçbir organizasyonu katılmadım
6- toplu ulaşım aracı hiç kullanmadım
7- avm benzeri hiçbir kapalı alana girmedim
8- bütün alışverişim online market veya satıcılarla yapıp gelen üründe satıcıyı bir kez görmeden kapıya bıraktırdım en az 2 saat sonra ürünlerle temas ettim, dezenfekte ettikten sonra kullandım.
9- aracımda yakıt alırken online ödeme sistemi ile aracın camını dahil açmadan yakıt aldım
10- kimseden fiziksel para almadım vermedim.
11- n95 maskenin üzerine cerrahi maske ile gezdim bütün bu süreç boyunca. bakın çift cerrahi maske değil n95 üzeri cerrahi maske ki normalde hastanın odasına girip girişimsel işlem yapacak hekimler icin bile sadece n95 takmanız yeterli deniliyor bütün dünyada.

vs. şeklinde uzar tedbirlerim

filyasyon ekibiyle biraz önce yaptığım görüşmeden son 1 haftada temas ettiğim kişi sayısı soruldu: sıfır

ama corona oldum. ağır ve ciddi tedaviler başlandı. demem o ki sanırım gökten corona yağıyor. ya da üst katlardan balkona. ama sorarsanız ülkede corona pek yok.