COVID-19'un Geleceğine Dair Minnesota Üniversitesi'nin Hazırladığı 3 Senaryo

COVID-19 salgını ne zaman ve nasıl bitecek? Tüm dünyanın şu sıralar en çok merak ettiği sorulardan biri bu. Minnesota Üniversitesi, COVID-19'un geleceğine dair bir araştırma yayınlamış.
COVID-19'un Geleceğine Dair Minnesota Üniversitesi'nin Hazırladığı 3 Senaryo

minnesota üniversitesi tarafından covid-19 pandemisinin geleceği hakkında "part 1: the future of the covid-19 pandemic: lessons learned from pandemic influenza" isminde bir araştırma yayınlanmış. araştırmaya göre 1,5-2 yıl sürecek bir pandemi içerisindeyiz. 

üç senaryodan bahsediliyor:

senaryo 1

2020 baharındaki ilk covid-19 dalgasının ardından yaz ve sonrası dahil sürekli olarak 1 ila 2 yıllık bir zaman aralığı boyunca meydana gelen ve 2021'de yavaş yavaş azalan bir dizi tekrarlayan daha küçük dalgalar gelir. dalgalar coğrafi olarak farklılıklar gösterebilir ve hangi sosyal mesafe önlemlerinin mevcut olduğuna ve nasıl hafifletildiklerine bağlı olabilir. bu senaryo, dalga piklerinin yüksekliğine bağlı olarak 1-2 yıl boyunca periyodik olarak önlemlerin sıkılaştırılıp gevşetilmesini gerektirebilir.


senaryo 2

2020 ilkbaharındaki ilk covid-19 dalgasının ardından 2020 sonbaharında veya kışında daha büyük bir dalga ve 2021 yılında bir veya daha fazla küçük dalga gelecektir. bu modelde, sonbaharda daha katı sosyal mesafe önlemleri ile enfeksiyon yayılımını azaltmaya ve sağlık sistemlerinin bunalmasını önleme amaçlanmalıdır. bu model ispanyol gribi salgınında görünene benzer. ispanyol gribi salgını mart 1918'de küçük bir dalga olarak başladı ve yazın azaldı. 1918 sonbaharında çok daha büyük bir tepe noktası oluştu. 1919 kış ve ilkbaharında üçüncü bir tepe oluştu, bu dalga 1919 yazında azaldı ve salgının sonunu getirdi. 1957-58 salgını benzer bir yol izledi, daha küçük bir tepe noktası ve ardından çok daha büyük bir tepe noktası ve düşme dalgası izledi. birbirini izleyen küçük dalgalar birkaç yıl daha devam etti. 2009-10 salgını da aynı şekilde bir bahar dalgası ve ardından daha büyük bir tepe noktası ve düşme dalgası izledi.


senaryo 3

2020 baharında ilk covid-19 dalgasını devam eden iletim ve vaka oluşumunun yavaş yanması takip eder, ancak net bir dalga oluşumu yoktur. yine de bu örüntü coğrafi olarak bir miktar değişebilir ve çeşitli alanlarda uygulanan hafifletme önlemlerinin derecesinden etkilenebilir. bu üçüncü patern geçmiş grip salgınlarında görülmese de covid-19 için bir olasılık olmaya devam etmektedir. bu üçüncü senaryoda büyük olasılıkla açılmadan sonra tekrar hafifletme yöntemlerine yerine getirmek gerekmeyecektir ancak vakalar ve ölümler devam edecektir.


umalım ki üçüncüsü gerçekleşsin. sars-cov, alınan katı önlemlerin yanında böyle bir yol izlemişti.

Koronavirüs Sonrasında Yeni Dünya Düzeni Nasıl Şekillenebilir?

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?