COVID-19'un İyileşme Sürecini 11 Günden 4 Güne İndiren İlaç: Favipiravir

Çin Ulusal Biyoteknoloji Merkezi başkanı Zhang Xinmin, salı günü yaptığı toplantıda “Favipiravir” isimli ilacın yeni tip koronavirüsün neden olduğu hastalık COVID-19’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiğinin kanıtlandığını açıkladı.
COVID-19'un İyileşme Sürecini 11 Günden 4 Güne İndiren İlaç: Favipiravir

t-705 veya avigan olarak da bilinen favipiravir, japonya'nın toyama chemical (fujifilm grubu) tarafından birçok rna virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen antiviral bir ilaçtır. şubat 2020'de favipiravir, ortaya çıkan covid-19 (yeni tip koronavirüs sars-cov-2) hastalığının deneysel tedavisi için çin'de inceleniyordu.

diğer bazı deneysel antiviral ilaçlar (t-1105 ve t-1106) gibi, bir pirazinkarboksamid türevidir. favipiravir ayrıca influenza virüsleri, west nile virüsü, sarı humma virüsü, ayak ve ağız hastalığı virüsünün yanı sıra diğer flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alfavirüslere karşı da aktiftir. enterovirüslere ve rift vadisi ateş virüsüne karşı aktivite de gösterilmiştir. favipiravir, hayvan çalışmalarında zika virüsüne karşı sınırlı etkinlik göstermiştir, ancak mk-608 gibi diğer antivirallerden daha az etkilidir. ajan kuduza karşı bir miktar etkinlik göstermiştir ve virüs bulaşmış bazı insanlarda deneysel olarak kullanılmıştır.


etki mekanizmasının, viral rna'ya bağımlı rna polimerazın seçici inhibisyonu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. diğer araştırmalar, favipiravirin ölümcül olmayan bir rna viral fenotipi üreterek ölümcül rna transversiyon mutasyonlarını indüklediğini göstermektedir. favipiravir, hem oral hem de intravenöz formülasyonlarda mevcut olan aktif formu olan favipiravir-ribofuranosil-5'-trifosfat (favipiravir-rtp) ile metabolize olan bir ön ilaçtır. insan hipoksantin guanin fosforibosiltransferazının (hgprt) bu aktivasyon sürecinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. favipiravir, memeli hücrelerinde rna veya dna sentezini inhibe etmez ve bunlar için toksik değildir. 2014 yılında favipiravir japonya'da influenza pandemilerine karşı stoklandığı için onaylandı.

bununla birlikte, favipiravirin, birincil insan solunum yolu hücrelerinde etkili olduğu gösterilmemiştir ve influenza tedavisinde etkinliği konusunda şüphe uyandırmaktadır.

Güney Kore'nin 31 Numaralı Koronavirüs Hastasının Ders Niteliğindeki Öyküsü

Karantina Günlerinde Online Olarak Gezebileceğiniz Müzeler ve Turistik Yerler

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar