Cyberpunk 2077'nin Geliştirme Sürecinde Baştan Sona Kadar Yaşananların Özeti

2012'de başlayan Cyberpunk 2077 macerasında sona gelinirken, günümüzden geçmişe şöyle bir bakmak eğlenceli olabilir.
Cyberpunk 2077'nin Geliştirme Sürecinde Baştan Sona Kadar Yaşananların Özeti

madem yolun sonuna geldik, gelin bu yolculukta neler yaşadık en başından inceleyelim. işte duyuruların, fragmanların, tartışmaların ve gecikmelerin zaman çizelgesi...

2012, ekim

geliştirme başlar. cd projekt red, cyberpunk 2077'yi animasyonlu bir logo ile duyurur. 2020'den bakınca, çok aptalca ve eskimiş görünmektedir.


2013, ocak

zırhlı polisin etrafını sararak bir cyborg'a ateş ettiği bir cgi teaser fragmanı yayınlanır. cd projekt red'in cyberpunk 2077 için düşündüğü tarz ve tona ilişkin erken bir ilk bakış sunulmaktadır. çıkış tarihi açıklanmamıştır.


2015, mayıs

the witcher 3 yayınlanır ve cd projekt red, geliştirme ekibinin çoğunu cyberpunk 2077'ye kaydırır. cd projekt iş ve yayıncılıktan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı michal nowakowski gamesradar'a şöyle der: "[the witcher 3: blood and wine] üzerinde hala çalışan oldukça büyük bir ekip var, ancak çok daha büyük bir ekip aslında epeydir cyberpunk üzerinde çalışıyor."

2016, aralık

cd projekt red, polonya hükümeti tarafından 7 milyon $ ile fonlanır. bu fon, cdpr'nin önerdiği dört odak noktası için kullanılacaktır: şehir oluşturma, kusursuz multiplayer, sinematik his ve animasyon mükemmelliği. multiplayer herkes için yeni bir haberdir ve spekülasyonlar başlamıştır. cyberpunk 2077 bir mmo mu olacaktır? geleneksel deathmatch modunu mu içerecektir? veya tamamen başka bir şeydir? bu arada görünürde hala çıkış tarihi yoktur.

2017, haziran

birisi, cyberpunk 2077'nin tasarımını detaylandıran bazı özel belgeleri ele geçirir ve bu değerli bilgiler için cd projekt red'den para almaya çalışır. ancak cdpr çıkar ve belgelerin eski olduğunu ve cyberpunk 2077'nin şu anki halini temsil etmediğini söyler. bu, "sen kim köpeksin" demenin nazik bir yoludur. bu tehditten hiçbir şey çıkmaz.

2018, ocak

cyberpunk 2077 twitter hesabı, dört yıllık sessizliğin ardından zararsız bir bip sesiyle hayata geri döner. bu tweet adeta sonun başlangıcı gibidir. gecikmelerin, sonu gelmez tartışmaların fitilini ateşler.


2018, haziran

oyun nihayet gün yüzü görür. oyun motoruyla yapılan ilk fragman, e3 2018'in xbox vitrininde görücüye çıkar. cyberpunk türünün babası william gibson etkilenmediğini söyler.


kapalı kapılar ardında oyun basınına gameplay izletilir ve şimdilerde artık kabullenilen bir şey tartışmalı olarak ortaya çıkar: cyberpunk 2077, bir birinci şahıs oyunudur.

çok oyunculu modun, oyunun çıkışında gelmeyeceği haberleri de dahil olmak üzere tonlarca yeni bilgi düşer.

2018, ağustos

cd projekt red, oyun demosunu halkın kucağına atar. herkes birinci şahıs bakış açısına ısınır. night city kesinlikle karakterimizin gözlerinden de güzel görünmektedir. hala çıkış tarihini beklemekteyizdir, ancak artık herkes cyberpunk'ın sadece var olan değil, aynı zamanda tamamlanmaya da oldukça yakın görünen bir oyun olduğunu bilmektedir. bu çok uzun sürmeyecektir değil mi? :))

2018, ekim

bu arada evet, "kusursuz multiplayer" için polonya hükümetinin verdiği büyük yardımı hatırlıyor musunuz? cd projekt, geliştirme stüdyosu digital scapes ile "uzun vadeli stratejik işbirliği" yaptığını açıklar. cdpr, bunun multiplayer geliştirme için olduğunu açıkça söylemez, ancak digital scapes bu konuda uzmanlaşmıştır.

2019, ocak

cyberpunk baş yazarı sebastian stepien, blizzard için cd projekt red'den ayrılır. stepien ayrılışı hakkında yorum yapmaz, ancak muhtemelen cyberpunk 2077'deki işlerin çoğunu tamamlamıştır ve daha fazla yeşillik aramaya çıkmıştır.

2019, haziran

yeni bir cyberpunk 2077 fragmanı xbox e3 showcase'de görücüye çıkar ve keanu reeves'in johnny silverhand rolünü gözler önüne serer.


gerçek keanu, gizli bir kapının arkasındaki sisten çıkar ve bir meme haline gelir.


ekranı işaret eder ve "check this out" der. herkesin gözü ekrandadır. ve işte gelir. bu, 16 nisan 2020'deki cyberpunk 2077'nin ilk çıkış tarihidir. ne kadar sevimli!


2019, ağustos

haziranda basına gösterilen 15 dakikalık bir demo halka açılır.


2019, eylül

korkunç haberler gelir. cd projekt red, oyunda keanu ile tatlı bir siber aşk yaşayamayacağımızı onaylar.

2019, aralık

the game awards'da cd projekt red, cyberpunk 2077'nin oyun müzikleriyle ilgili, grimes, run the jewels ve asap rocky ile çalıştıklarını açıklar. grimes, oyunda bir karakteri bile canlandıracaktır.

2020, ocak

cd projekt red, cyberpunk 2077'yi 16 nisan'dan 17 eylül'e erteleyerek, "gameplay testini, fixleri ve cilalamayı bitirmek" için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, gecikmelerden ilkini duyurur. stüdyo, yatırımcılarla yapılan bir soru-cevapta, multiplayerin de ertelendiğini ve muhtemelen 2021'den önce çıkmayacağını söyler.

2020, mart

covid-19 salgınına yanıt olarak, cd projekt red şirket genelinde uzaktan çalışmaya geçtiklerini ve bu değişikliğin cyberpunk'ı geciktirmeyeceğini söyler. şimdi bir şey derdim de...

2020, haziran

cd projekt red, cyberpunk'ı 17 eylül'den 19 kasım'a erteler ve daha fazla oyun testi ve hata giderme ihtiyacını öne sürer.

salgın nedeniyle e3 gerçekleşmezken cd projekt red, bu sırada cyberpunk 2077 için kendi sanal duyuru serisine ev sahipliği yapar.
night city wire: episode 1
night city wire: episode 2
night city wire: episode 3
night city wire: episode 4
night city wire: episode 5
night city wire special

bu arada duvarda yürüme mekaniğinin, tasarımsal nedenlerle oyundan çıkarıldığı doğrulanır.

2020, eylül

bloomberg, personellerin haftada altı gün çalıştırıldığı için, cd projekt red'de stüdyo çapında bir sıkıntı olduğunu bildirir.

2020, ekim

cyberpunk 2077, ayın başında gold sürüme erişir, ancak birkaç hafta sonra, bu sefer 19 kasım'dan 10 aralık'a ertelenir.

2020, kasım

cyberpunk 2077 ile ilgili promosyonlar başlar. adidas, cyberpunk 2077 spor ayakkabılarını duyurur. birçok oyuncu ekipmanının cyberpunk 2077'ye özel versiyonları çıkmaya başlar.

birileri cyberpunk 2077'nin ps4 kopyasını elde etmeyi başarır ve 20 dakikalık bir video yayınlarlar. adamlar kör kütük sarhoş olduğu için bu videodan bir şey anlaşılmaz.

cdpr, yatırımcılarına oyunun 10 aralıkta kesinlikle çıkacağına dair güvence verir.

2020, aralık

şimdi, sekiz yılın ardından, gözüpek bir tahminle ileriye bakıyoruz: cyberpunk 2077, 10 aralık'ta piyasaya sürülecek.

kaynak: pcgamer