Da Vinci'nin Meşhur Freski Son Akşam Yemeği Hakkında Az Bilinenler

Son Akşam Yemeği ya da orijinal adıyla L'Ultima Cena (The Last Supper), üzerine en çok konuşulan fresklerden bir tanesi. Da Vinci'nin 1495–1498 yılları arasında resmettiği bu fresk ne anlatıyor? Çizim süreci ve sonrasında neler yaşandı?
Da Vinci'nin Meşhur Freski Son Akşam Yemeği Hakkında Az Bilinenler


da vinci bu freskte isa'nın "aranızdan birisi bana ihanet etti" dediği anda masadakilerin verdiği tepkilerin yüz ifadelerine yansımalarını aktarmış

leonardo da vinci bu resimde mümkün olan en gerçekçi yüz ifadelerini yakalayabilmek ve aktarabilmek için tam 3 yıl boyunca milano'da, sokaklarda gözlem yapmış. bazı günler eline fırçayı almadan saatlerce resme bakarken bazı günler yeme-içme için bile ara vermeksizin durmadan resim üzerinde çalışırmış.bu resimde ilk defa isa'nın başının üzerine bir hilal konmayarak o da diğer insanlar gibi resmedilmiş. ancak yine de isa'nın masadaki diğer kişilere nazaran daha büyük çizilmesi ve resimde tek bir ışık kaynağı kullanılması ve ışığın odaya isa'nın başının üzerine denk gelen bir hizadan yayılması ile isa resimde ön plana çıkartılmış ve resmin odak noktası olduğu mesajı verilebilmiş.


bu sanat eserinin ortaya çıkarılması için kullanılan teknik ne yazık ki uzun ömürlü olmamış

son akşam yemeği freski, leonardo da vinci henüz hayattayken deforme olmaya başlamış. özellikle yemek masasının ortasına denk gelen kısım oldukça hasar görmüş ve çareyi oraya bir kapının girişini çizmekte bulmuşlar. bu modifikasyon elbette ki resmin orijinal haline oldukça uyumsuz imiş. ama bu resmin çizilmesinde kullanılan teknik sebebiyle yapılan her restorasyon resmi orijinalliğinden biraz daha uzaklaştırmış. 

yine de tablo leonardo da vinci'nin ustalık dönemi eserleri arasında en nadide olanlarından birisidir ve milano'da santa maria delle grazie'de sergilenmektedir.

son akşam yemeği ile ilgili konuşulan trajik bir hikaye de vardır

da vinci'nin tabloyu yapmasına karar verildikten sonra masumiyet ve güzellik sergileyen bir yüz aranırken 19 yaşındaki bir genç isanın tasviri için model olarak seçildi. 6 ay isa'nın çizimi için çalıştıktan sonra takip eden 6 yıl boyunca çalışmalarına devam etti. 11 havari'nin her biri için uygun kişiler seçildi ve bu şaheserin final çalışması olarak judas'ın figürü için boşluk bırakıldı. sert, katı yüzlü suç izleri taşıyan, ihaneti tasvir eden bir yüz aranırken roma'da bir zindanda istenen özelliklere uygun bir mahkum bulundu, kötülüğü ve enkazı gösteren bir karakter... özel izinle resmin yapıldığı milano'ya getirildi. 

da vinci, resim tamamlandığında "bitirdim! mahkumu götürebilirsiniz" dediğinde mahkum, nöbetçilerin elinden kurtularak da vinci'ye koşarken ağlıyordu "oh, da vinci, bana bak! kim olduğumu bilmiyor musun?" altı aydır sürekli yüzüne baktığı adamı dikkatle süzerek inceleyen da vinci "hayır, roma'da zindandan çıkıp önüme getirilene kadar seni hayatımda hiç görmemiştim" dedi...

mahkum "oh tanrım, bu kadar düştüm mü ben?" dedikten sonra haykırdı "leonardo da vinci! bana tekrar bak, tam 3 yıl önce isa'nın figürü olarak çizdiğin aynı adamım ben!"..

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Picasso'nun Savaş Karşıtlığının Sembolü Haline Gelmiş Klasik Eseri Guernica'nın Hikayesi