Dağ Evi Sevenlerin Başını Döndürecek Güzellikteki 1.8 Milyon Dolarlık Norveç Evi

Norveç'in Hemsedal bölgesinde, İskandinav Alpleri'nde satışa koyulan bu ev, tam da züğürt çenesi yoran türden. 14 odalı ve 6 banyolu evin Nordik sevenlerin başını döndürmesi kuvvetle muhtemel.

norveç'in iskandinav alpleri'nde satılan büyüleyici bir ev. ev demeye dilim varmıyor zira bu ev ise bizim oturduklarımız ne? evin özelliklerinden bahsetmeden önce parayı tl'ye çevirmeye çalışıp zihninizi bulandırmayın.bu kadar parayı rüyanızda görseniz sabah kalkıp ulan ne saçma rüyaydı be diye hayıflanırsınız, öyle bi para çünkü...

neyse eve dönelim; masal kitaplarından fırlamış bu ev 2 katlı, 14 yatak odası, 6 banyosu (öeahh) bulunuyor... hemen belirtelim heimsila nehri'ne de oldukça yakın, balıkçılıkla uğraşmak isteyenler için biçilmiş kaftan... eşiniz, "hadi git şurdan bi balık yakala da gel, bakalım nasıl yakalıyorsun ehehe" diye sizi avlanmaya gönderirse akşama balığınızı pişirir şömine başında şarapla götürürsünüz. yine bölgede çokça cafe, bar, restorant bulunuyor ama bizi pek ilgilendiren yapılar değil, çünkü biz doğaya, usul usul yağan kara, yamaçlardaki fırtınaya ve tabiat anaya aşığız.

aslında bu ev hakkında sabaha kadar bir şeyler karalayabilirim ama bir an önce evle tanışmanızı istiyorum.

işte o ev

meraklısına daha fazla fotoğraf ve ayrıntılı bilgi de burada

Sözlük yazarlarının eğlenceli yorumları

türk insanı o kadar parayı bulunca gidip o eve vermez. türkiye'de 20-30 daire alıp kiraya verir, takkesiyle topladığı kira bedellerini de yemez. götürüp faize yatırır. bu döngünün sonunda onca birikmiş paraya rağmen yurtdışı göremeden ölüp gider. bundan kalan emeksiz parayı da mirasçıları ya yine daireye ya da karıya kıza harcar.

doğalgaz faturası çok gelir bence o eve.
(bkz: ruhumuz fakir)

evden çok fotoğrafların kalitesine hayran kalmama sebep konuttur.

bir sahibinden.com'daki yamuk yumuk fotoğraflara bak bir de bu ilandaki fotoğraflara.
iki ülke arasındaki gelişmişlik farkı daha iyi vurgulanamazdı sanırım.

ev güzel ve hesaplı ama buraya misafir gelmez. iki ayda shining oynamaya başlarsınız evin içinde.

(bkz: all work and no play makes jack a dull boy)

bu evde yaşasan her sene 4 kitap yazarsın ve her kitabın listelere girer. ev kendi parasını kazanır bildiğin.

fikirtepe’de aynı fiyata 2+1 var. metrobüse yakın.

evin en önemli özelliği lokasyon, yani normal insanların yaşadığı bir ülkede bulunmasıdır.

ilanda evin fiyatını diğer para birimlerine çevirebiliyorsunuz. bilin bakalım hangi para birimi yok?

bu evin evcil hayvanı olmayı kabul edecek dostlarım var.

gece kötü insanlar gelir, boğazımızı keser gider. karşıdaki yoldan geldiklerini de görürsün bir de, delirirsin.

bir norveç aşığı olarak içinde bulunduğum coğrafya ve hayata bir defa daha sövdürtmüştür. dünyanın bir yerlerinde bazı insanlar ne hayatlar yaşıyor, tek suçumuz doğduğumuz yeri seçememiş olmamız. diğer taraftan sadece bin kilometre güneyde bir arap veya sefalet içinde bir afrikalı olarak da gelebilirdik hayata. bilemiyorum altan hayat gerçekten çok garip ve adil değil. cennet de cehennem de biz doğmadan çok önce kurulmuş dünyada ve seçim yapma hakkımız yok.

Final yorumu

norveç'i gezip gören şanslı bir kişi olarak, orada çok daha küçük evlerin dudak uçuklatan fiyatlarda olduğunu söylemem gerekir. bu sebeple bu ev, o koşullara göre oldukça ideal fiyattadır. çünkü adamlarda betona prim verilmediği için, yerden bitme mantar gibi gayrimenkul dikemiyorlar ve sayı sınırlı. bir ev satılığa çıktığında, aylar öncesinden haberdar edilip ihale usulü satış yapılıyor.

her neyse, evin muhteşemliği bir yana, türkiye'de bu paraya ev olsa klozet deliğine kadar altın yapar, kakma - oymalarla güzelim evin içine ederlerdi. şu sadelik, asalet, zarafet ve yalınlık, adamların medeniyet düzeyinin gözümüze sokulmasından başka bir şey değildir.

iddia ediyorum, norveç yer yüzünün cennetlerinden biridir.

edit: muhiti inceleyince, yüksek ihtimalle otel olarak kullanılacağı anlaşılmaktadır. o zaman fiyat son derece makul. ışınlanasım geldi yemin ediyorum.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?