Daha Fazla İnsan Tarafından İzlenmeyi Hak Eden Çok İyi Diziler

Az kişi tarafından bilinen ancak çok iyi olan birçok dizi var. İşte onlardan bir seçki.
Daha Fazla İnsan Tarafından İzlenmeyi Hak Eden Çok İyi Diziler

aşağıdakilerin hepsine şaheser demek iddialı olur elbette. severek izlediklerim ve sağlam olanlardan aklıma gelen bazıları şunlar:

bron/broen

asıl yazmak istediğim buydu fakat unutmuşum. "şaheser" sıfatını sonuna kadar hak eden, 2011 yapımı 4 sezonluk danimarka/isveç ortak yapımı, asperger sendromlu baş karaktere sahip olan mükemmel polisiye-dram dizisi. amerika'da yayınlansaydı veya netflix yapımı olsaydı şu anki durumundan en az 20 kat daha popüler olacağına eminim. bunu izleyip de hayran kalmamak, kusur veya hata bulmak, herhangi bir olumsuz eleştiri yapmak mümkün değil. öyle bir dizidir. her sezonunda farklı bir cinayet vakası işleniyor ve karakter analizleri harika. her karakterle empati kurabildiğiniz, hepsinden şüphelenebildiğiniz, bazen onlardan nefret ettiğiniz bazen de onlara üzüldüğünüz ama sonunda şaşırdığınız muhteşem bir senaryo... uzun bir dizi macerasına çıkmak istiyorsanız hiç düşünmeyin derim.

seven seconds

ırkçılık temalı, tek sezonluk suç ve dram dizisidir. when they see us izleyenler varsa biraz ona benziyor. bu ondan önce çekilmiş. beyaz bir polis memurunun afro-amerikan bir çocuğu yanlışlıkla vurmasını ve ırksal tartışmaların gittikçe alevlenmesini anlatıyor. biraz durağan bir dizi fakat oldukça kalitelidir. dramı oldukça başarılı bir biçimde işleyerek içinize işletiyor. yine çürümüş bir adalet sistemi ve korunan bir katil. küfür ede ede izleyip sinirden ağlayacağınız tanıdık yaşamlar... netflix'te de mevcuttur.

fearless

2017 yapımı, sürükleyici ve merak uyandırıcı, tek sezonluk suç-dram dizisi. 14 yıl önceki cinayetten tutuklanan bir kişinin davasını tekrar incelemeye başlayan bir avukatın, tutuklunun suçsuz olduğunu düşünmesiyle gelişen olayları anlatıyor. sürükleyici ve merak uyandırıcı, kesinlikle izlenmesi gerekenlerden.

goliath

bukowski gibi bir yaşam tarzı ve karakteri olan avukatın yer aldığı 4. sezonu yayınlanmış dizi. dizi için "hukuk draması" denilebilir. sefil bir avukat görünümlü bir kişinin aslında hiç de öyle olmadığını, haksızlıklar karşısındaki mücadelesini ve ikna yeteneğini görüyoruz dizide. gerçekçi bir yapım.

animal kingdom

5 sezonu yayımlanan ve bildiğim kadarıyla 6. sezon onayı alan başarılı bir suç ve psiko-drama dizisi. heyecanı ve gerilimi yüksek, içi dolu karakterler ve iyi oyunculuklarla donatılmış, sürükleyici bir yapım. müziklerine de ayrı parantez açmak gerekiyor.

12 monkeys

bilim-kurgu türünün efsaneleri arasında yer alması gereken fakat hak ettiği değeri bir türlü göremeyen, 4 sezon süren çok başarılı bir dizi. sürükleyicilik ve kalite olarak fringe'den veya person of interest'ten eksik hiçbir tarafı yok. zamanda yolculuk temasını neredeyse sıfır hatayla işliyor. her bölümü, her sezonu ayrı bir heyecan yaratıyor ve kesinlikle şans verilmesi gerekiyor. bilim-kurgu severlerden izlemeyenler varsa hiç düşünmeden başlamalı. sanırım şu an netflix'te mevcut.

omniscient

big brother is watching you temalı, netflix yapımı, başarılı ve sürükleyici, tek sezonluk brezilya dizisi. dizide herkese ait bir drone var ve doğum anından itibaren onları izlemeye başlıyor. suç işledikleri zaman yetkilileri uyarıyor, tehlike anında ise sahiplerini koruyor. ilginç konusuyla sizi içine çekiyor ve bir oturuşta bitiriyorsunuz.

strangers from hell

olay akışının ve karakter analizlerinin kusursuzluğu dışında, sonuyla da insanı dumura uğratan çok güzel netflix yapımı tek sezonluk kore dizisi. "o an fark ettim, cehennem çevremdeki insanlardı." cümlesiyle gönlümü fethetmiştir aynı zamanda. nereye giderseniz gidin, ne kadar kaçmaya çalışırsanız çalışın, etrafınızdaki insanların etkisinden kurtulmanız çok zordur. onları tanıdıkça nefret edersiniz, bazen öldürmek bile istersiniz. onların aptallıklarına tahammül edemediğiniz zamanlar olur. tahammül sınırınız dolduğu an ne yaparsınız peki? "bir insanı iyi ya da kötü yapan şey nedir?" diye sormuştu bir sahnede baş karakter. cevabı, maruz kaldığın insanlardır. "dünya cehennem, içindeki insanlar da şeytanlar."

the it crowd

komedi dizilerini silip süpürdüyseniz ve yeni kalitelisini bulmakta zorlanıyorsanız adresiniz bu dizi olmalı. aptallıklarıyla sizi sinirlendirecek ve güldürecek üç karakterin yer aldığı bu dizi için absürt komedi demek yanlış olmaz. netflix'te mevcut olan dizilerden biri. 4 sezon sürmüştür.

yellowstone

başrolünde kevin costner'in oynadığı, şiddet dolu amerikalı bir ailenin yaşamının anlatıldığı, en son 3. sezonu yayınlanan, yer yer durağan bazen sürükleyici ama oldukça derin işlenen sağlam bir dizi. herkesin sevebileceği tarzda değil fakat sevenler hayran kalacaktır.

fleabag

bazen depresif, bazen komik, bazen de soğuk ve mesafeli... seyirciyle bu kadar iyi bağ kuran başka bir dizi yoktur. bunda baş karakterin (aynı zamanda dizinin yaratıcısı) kameraya bakıp sürekli bizimle iletişim hâlinde olmasının etkisi de büyük elbet. fleabag'i anlatmaya kelimeler yetmez. sadece izleyin ve bütünleşin onunla, ondan bir şeyler öğrenin. herkesin izlemesi gerek, olabildiğince çok kişiye ulaşmalı bu dizi. 2 sezon sürmüştür.