Daha İyi Seçenekler Olmasına Rağmen Mevcut Durumu Sürdürme Hali: Statüko Yanlılığı

Statüko yanlılığı(statu quo bias), sahip olma olanakları bulunan objelere kıyasla halihazırda sahip olunan objelere insanların daha fazla değer vermesi demek. Hayatın içinde çokça örneği olan bu durumu biraz yakından inceledik.
Daha İyi Seçenekler Olmasına Rağmen Mevcut Durumu Sürdürme Hali: Statüko Yanlılığı
iStock


statüko yanlılığı; biraz neme lazımcılık, biraz alışkanlığı devam ettirme eğilimi olarak özetlenebilir

örneğin, her sabah işe giderken starbucks'tan venti bir filtre kahve alıyorsun. fiyatı 8 lira. birisi sana diyor ki, aynı yol üzerinde (daha fazla veya daha az yürümene gerek kalmadan) yeni bir kahveci açıldı. fiyatı 6 lira. tadı starbucks'tan 10 kat daha güzel.

sen de diyorsun ki, yok koçum ben böyle iyiyim.

jobs to be done framework'ünde buna habit deniyor. geçmişteki alışkanlıklara ciddi bir bağımlılık söz konusu.


kaynak:
https://jtbd.info/…ing-jtbd-everywhere-b1b325b50df3

default bias da denir bu duruma. insanın kendisine hazır halde sunulanı olduğu gibi kabul edip üzerinde çok değişiklik yapmama eğilimini ele alır.

sözgelimi dürümcüde aşçı "soğan da koyim mi abey" dediğinde ortada bir default olmadığı için tercihimiz neyse onu söyleriz. oysa mcdonalds'da çoğu insan aslında mümkün olduğu halde big mac'i değiştirmez, olduğu gibi alır.

sonuç olarak değişimin ya da karar vermenin getireceği eforsal maliyet ve risklerden kaçınıp sunulanı olduğu gibi koruma default bias'tır. 

seçmek özgürlüktür. çünkü seçerken sorumluluk alırız. ve sebep-sonuç ilişkisinden biz etkileniriz. 

statüko yanlılığı özgürlüğün idrakına varıp seçme noktasına gelen insanın kendini tembelliğe vurmasından ibarettir. bir nevi entropi, bir nevi gelen lütfu reddetmektir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir