Daha Sağlıklı Bir Tercih İçin: Ev Yapımı Deodorant Tarifi

Gerek içeriğindeki yapıların bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar göstermesi, gerekse ter konusunda bazen yetersiz kalışları sebebiyle hazır deodorantlara bir alternatif olarak şöyle bir tarif var:
Daha Sağlıklı Bir Tercih İçin: Ev Yapımı Deodorant Tarifi
iStock


malzemeler

su, karbonat, bitkisel yağ.

tarif

evde 75 ml'lik boş sprey şişe içerisine yaklaşık bir tatlı kaşığı karbonat koyuyoruz. dolu dolu bir tatlı kaşığı koyup da abartmayın, sonra suda çözünmez ve çöker. 

ardından üzerine ılık su ekliyoruz ve bir güzel çalkalıyoruz. 

karbonat suda iyice çözündükten sonra yaklaşık 6-7 damla yağ ekliyoruz. yağ suya karışmayacağı için kullanmadan önce çalkalayın ya da içine biraz alkol damlatabilirsiniz. alkolü de eczanelerde bulmak mümkün. 

oranları kendiniz dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz, benim evimde 75 ml'lik şişe olduğu için bu şekilde yaptım. kokusuz isteyenler yağ kullanmasa da olur, en nihayetinde asıl iş gören karbonat.

erkekler için: akoliptus ve portakal yağları,

kadınlar için: lavanta ve vanilya yağları tavsiye edilir.

yağlar da kozmetikçilerde ortalama 10 lira fiyatlara satılıyor.

kendim yaklaşık 6-7 aydır evde yaptığım deodorantı kullanıyorum ve oldukça memnunum. hazır deodorantlar cildimde alerjen etki vermeye başlamıştı ve ben de bu yola başvurdum. iyi ki de başvurmuşum. hem kimyasallara maruz kalmıyorum hem de hazır deodorantlarla aynı performansı gösteren kendi deodorantımı kullanıyorum. gayet mantıklı.

zamanında şu kaynaktan faydalanmıştım, aradım buldum: http://bilimselanne.com/…-tarifi-karbonat-mucizesi/

Bu içerik de ilginizi çekebilir