Dahi Ressam Van Gogh Kulağının Bir Parçasını Neden Kesti?

Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh'un, kulağının bir parçasını kesmesi hemen herkesim malumudur. Peki neden yaptığını biliyor muyuz? Bu konuda bir kesinlik olmamakla birlikte, pek çok söylenti var. İşte onlardan bazıları.
Dahi Ressam Van Gogh Kulağının Bir Parçasını Neden Kesti?


iddia 1

hans kaufman ve rita wildegans tarafından yayınlanan bir makaleye göre; 

hollandalı ressam vincent van gogh'un, kulağını bilindiğinin aksine bir sinir krizi esnasında ustura ile kendisinin kesmediği, aslında rachel isimli bir hayat kadını yüzünden tartıştığı en yakın arkadaşı fransız ressam paul gauguin tarafından kesildiğidir. fransa dolaylarında aynı evi paylaşan iki ressam arasında bahsi geçen kadın yüzünden bir tartışma çıkar ve gauguin, evi terk etme kararı alır. en iyi dostunu kaybetmek istemeyen van gogh ise onu engellemek ister. bu arbede esnasında iyi bir eskrimci olan gauguin, kılıcı ile van gogh'un kulağını keser. kaza sonucu gerçekleşen bu olaydan arkadaşının zarar görmesini istemeyen van gogh, herkese kulağını kendisinin kestiğini söyler ve saklaması için de genelevde çalışan rachel'a verir. iki yazar aralarında "sessizlik mutabakatı" yapar ve bu konudan kimseye bahsetmezler.

iddia 2

van gogh'un "akut intermittan porfiria" denen metabolik bir hastalığı olduğu, kulağını da hastalığın bir sonucu olan psikoz dönemlerinden birinde kestiği söylenir. akut intermittan porfiria, ressamların boya inceltmek için kullandığı tinerle de tetiklenebilen bir hastalıktır.

iddia 3

at eternity's gate adlı muhteşem filme göre gauguin'in kasabadan ayrılma kararına çok üzülen van gogh, kulağını kesip gauguin'e vermesi için gaby isimli bir kadına (fahişe değil) verir. kanlar içinde gelip bir kağıt içinde kesilmiş kulağın bir parçasını gören kadın, olayı tam anlayamaz ve van gogh'un kendisine zarar vereceğini düşünüp polise gider.

kağıtta da yanlış hatırlamıyorsam "remember me" yazar.

iddia 4

akira kurusawa'nın bir filminde giydirdiği üzere van gogh, kulağını aslında bir türlü self-portresine oturtamamış ve de hırsından delirip kesmiştir.

Çok Kısa Bir Sürede Çok Fazla Şey Başaran Efsane Sanatçı: Vincent van Gogh