Dahil Olduğu Manzarayı Direkt Bambaşka Bir Güzelliğe Çeviren Kuş: Kızıl Aynak

İster gökyüzünde süzülsün, isterse dilediği yere konarak mola versin; bulunduğu her manzarayı ekstra güzelleştiren bir kuş kızıl aynak.
Dahil Olduğu Manzarayı Direkt Bambaşka Bir Güzelliğe Çeviren Kuş: Kızıl Aynak
iStock


ingilizce adı çok güzel; scarlet ibis. güney amerika'nın kuzey kıyılarında yaşar. trinidad ve tobago'nun ulusal kuşudur ve armasında yer alır. özellikle bataklık çevrelerinde ve sulak alanlarda konuşlanmış.

boyu yaklaşık 75 cm, kanat genişliği 55 cm ve ortalama 1.5 kg ağırlığında. gagası uzun, koyu renkli ve aşağı doğru eğimli; şu ve bataklık içinde avlanabilmesini bu uzun gagasına borçlu. ayakları yarı perdeli.


diyetini kabuklular, yumuşakçalar, balıklar, böcekler ve küçük yılanlar oluşturur.

kıpkırmızı bir kuş, yalnızca gagası ve kanatlarının ucu siyah. bu rengi ağırlıklı olarak karides gibi kırmızı kabuklu ve yumuşakçalar yediği için almış (kanatların ucu niye siyah kalmış bilemedim). yavrular siyah/kahverengi, sonradan kırmızılaşıyorlar.


oldukça sosyal ve göçebe kuşlardır; sürü halinde hareket ederler. çoğunlukla zeminde yaşamalarına rağmen çok iyi uçucular ve sık sık göç ederler (bu arada kuşların neden v şeklinde uçtuklarını öğrendim; en öndeki kuş hava direncinin önemli bir kısmını kestiği için arkalardaki kuşlar daha az enerji harcayarak uçuyorlarmış. ayrıca sürü öndeki kuşun kanat hareketleriyle senkronize uçuyor, bu sayede hava akımından minimum düzeyde etkileniyormuş. öndeki kuş yorulunca arkaya doğru süzülüyor, arkadaki kuşlardan biri liderliği devralıyormuş. hayvanlardaki mühendislik zekasına bak haha).

ilk bakışta kim inanır ki bunların gerçek olduğuna?


çok güzelsin scarlet, yine de kar baykuşuna duyduğum kara sevdadan kurtaramadın beni.


Deniz Kabuklarıyla Başlayan Paranın Evrimi Neden Durdurulamaz?