Dakiklik Konusuna Kafayı Ciddi Takan Saat Markası Seiko Hakkında Az Bilinenler

1881 yılından bu yana üretime devam eden saat markası Seiko hakkında ilginç bilgiler.
Dakiklik Konusuna Kafayı Ciddi Takan Saat Markası Seiko Hakkında Az Bilinenler

seiko hakkında çok bilinmeyenlerden başlarsak

- swatch grup ile beraber dünyanın en büyük saat markası grubudur.

- dünyanın en dakik saatlerini yapmak için japonya'da uygun nem oranı ve sıcaklığa sahip bir dağda (shizukuishi bölgesinde) fabrika kurmuştur; "grand seiko" grubu olarak da bilinir bu saatler. patek, omega, rolex diz çöküp tövbe eder grand seiko'nun dakikliğinin yanında. tabii bu arada fiyatlarının bir omega, tudor, zenith veya rolex 'ten aşağı kalır yanı yok.


- bazı modellerini sadece japonya içerisinde satışa sunduğu olmuştur. ekşi sözlük'te bir yorumda arkadaşımız, j ve k serisine göre japonya içerisine sürülüp sürülmediğinden bahsetmiş ancak tam olarak öyle değil. j serisi japonya fabrikası çıkışlı, k serisi ise malezya fabrikası çıkışlıdır.


gelelim teknik detaylara

- artık eskisi kadar uzun ömürlü saat üretmiyor demiş bazı ekşi sözlük yazarları; kısmen doğru, kısmen yanlış. en basit seiko otomatik makinaları olan 7s26 için konuşursak; evet, bir süre sonra elinizde kalma ihtimali var ancak kalkıp bir 6r15 serisine bunu demek hakaret olur. oldukça dakik ve uzun ömürlü makinalardır. grand seiko 'lara girmiyorum bile, asırlık saatler üretebiliyorlar.


- 1970'lerdeki seiko otomatik chronograph makinalar halen daha çatır çutur çalışmakta, bunları geçtim 6019, 7019, 7005, 7009 kalibreler bile halen daha dakik ve sıkıntısız çalışabilmekte. her ne kadar seiko panda modeller 6500 tl gibi abartı fiyatlara ulaşmış olsa da, 7009 kalibreli seiko'lar 250 tl ye bile bulunabilmekte.


seiko saat modelleri ile ilgili tavsiye olarak 

sırasıyla bütçenize göre yeni seiko 5kx serisi ---> seiko presage serisi ---> seiko alpinist veya 6r15 kalibreli makinalar (tarzınıza göre dalış saati olan padi modellere de bakabilirsiniz). ama ciddi seiko hayranıysanız direkt olarak grand seiko modellerine yönelmenizi tavsiye ederim.

unutmayın ki seiko grubu, saat piyasasında bir çok konuda öncü olmuş bir oluşumdur (1967 yılında ilk 36,000 bph vuruşlu makina, öncü mainspring teknolojiler vs.) ve azıcık bu işlerin içinde olan herkesin saygı duyduğu bir markadır.

not: omega takmayı efendilik sanarken rolex ci olan ama gönlünde a.lange söhne yatan bir arkadaşınız.